Sponzorováno

Je bezpečné brát ibuprofen každý den? 4.79/5 (14)

Ibuprofen je léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, které se používá na tlumení bolestí, zánětů a horeček.

Ibuprofen je léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, které se používá na tlumení bolestí, zánětů a horeček.

Bolí vás hlava, tak si dejte ibuprofen. Svaly vás bolí z tréninku, tak si dejte ibuprofen. Vaše menstruační křeče jsou tento týden horší, takže užíváte ibuprofen. Toto do nás cpou reklamy horem spodem. Ale je opravdu bezpečné užívat takové množství ibuprofenu? Je v pohodě brát každý den ibuprofen?

Zkrátka ne. Lidé si vůbec nemyslí, že volně prodejný lék je stále lékem. Ale rozhodně je to lék a jako cokoli jiného, je i ibuprofen potenciálně velmi nebezpečný.

Pojďme si něco říci o rizicích a o tom, jak správně, střídmě a zodpovědně užívat ibuprofen.

Rizika nesprávného užívání ibuprofenu a nadužívání

Jedna studie odhaduje, že nesteroidní protizánětlivé léky používané k léčbě bolesti a zánětu – jsou zodpovědné za 107 000 hospitalizací a 15 600 úmrtí ročně v USA.

Možné vedlejší účinky užívání ibuprofenu

Při nesprávném použití, zejména chronickém užívání, mohou negativní účinky ibuprofenu být následující:

  • Průjem
  • Gastrointestinální potíže, včetně krvácení
  • Infarkt
  • Srdeční selhání
  • Vysoký krevní tlak
  • Poškození ledvin
  • Jaterní toxicita
  • Nízká hladina sodíku
  • Nevolnost
  • Mrtvice
  • Vředy
  • Žaludeční nevolnost

Ibuprofen může interagovat s léky

Jste navíc náchylnější k negativním účinkům, pokud užíváte jiné léky, se kterými se ibuprofen špatně snáší.

Ibuprofen může interagovat s léky, které užíváte, zejména s léky na vysoký krevní tlak, což může vést k vážným nežádoucím účinkům. To by dokonce mohlo být i smrtelné nebezpečí.

Ibuprofen může negativně interagovat s:

  • Léky na ředění krve
  • Léky na srdce, jako je klopidogrel
  • Imunosupresivní léky, jako je cyklosporin
  • Léky na záchvaty, jako je fenytoin
  • Další nesteroidní protizánětlivé léky

Ibuprofen může ovlivnit určité stavy

Před užitím ibuprofenu byste se také měli poradit se svým lékařem, pokud máte některý z následujících stavů:

  • Gastrointestinální potíže, včetně pálení žáhy a průjmu
  • Srdeční problémy
  • Problémy s ledvinami
  • Těhotenství

Kolik ibuprofenu je bezpečné brát?

Kolik ibuprofenu si můžete vzít, závisí na vás. Je to hodně individuální. Ve skutečnosti neexistuje univerzální odpověď pro všechny. Záleží na vašem celkovém zdravotním stavu.

Jako obecné pravidlo řekněme, že většina zdravých lidí – těch, kteří nemají vysoký krevní tlak nebo gastrointestinální problémy – může obvykle v pohodě užívat ibuprofen v omezené míře k řešení menších bolestí. Není to úplně bez rizika, ale řekněme, že je bezpečné, když ibuprofen budete užívat asi tři dny. Neužívejte více než 400 až 600 miligramů třikrát denně s jídlem. Jinak to může odnést váš žaludek.

Sponzorováno

A to, že ibuprofen je volně prodejný, neznamená, že by se s ním nemělo zacházet jako s lékem. Je to lék. A stejně jako u jiných léků byste se měli zeptat svého lékaře, jaké množství ibuprofenu, pokud existuje, je pro vás bezpečné na základě vašich konkrétních zdravotních problémů a obav.

Jak zodpovědně brát ibuprofen

Zde je několik důležitých zásad zdravého rozumu, které je třeba mít na paměti, než zamíříte do lékárničky a ponoříte se té lahvičky ibuprofenu.

Promluvte si s lékařem

Někdy může užívání ibuprofenu, když máte jiný problémový zdravotní stav, vytvořit dokonalou bouři. Váš lékař vám může poradit, zda je ibuprofen bezpečný pro vás a vaše specifické zdravotní problémy.

Používejte pouze tolik, kolik potřebujete

Vždy se řiďte pokyny k dávkování nebo konkrétními pokyny od svého lékaře – a nedávejte si další pilulku, protože si myslíte, že vám to přinese další výhody.

Používejte ibuprofen pouze tehdy, když ho potřebujete

Řekněte ne ibuprofenu jako léku na vše. Někteří lidé ho používají, protože si myslí, že může odvrátit problémy, ale nemělo by se to používat k profylaxi.

Hledejte alternativy k ibuprofenu

Pokud byl ibuprofen vaším oblíbeným způsobem, jak se vypořádat s bolestí, doporučujeme vám, abyste našli alternativy, je-li to možné. Krémy a gely s nesteroidními protizánětlivými léky mohou zklidnit bolavé svaly, teplé a studené zábaly mohou snížit mírné otoky a holistická opatření, jako je cvičení, masáže a jóga, mohou podpořit celkovou pohodu.

Dostaňte se ke kořenům své bolesti

Pokud zjistíte, že se pravidelně obracíte na ibuprofen, abyste se vypořádali s chronickou bolestí (či jinou bolestí), promluvte si se svým lékařem, abyste se pokusili identifikovat základní příčinu.

Nikdy by se to u vás nemělo dostat do bodu každodenního užívání ibuprofenu, problémy jako přetrvávající bolesti břicha, chronické bolesti hlavy a opravdu vážné bolesti svalů jen tak nezmizí samy od sebe. Je třeba je řešit jinak, ideálně s lékařem.

Když berete ibuprofen každý den

Pokud užíváte ibuprofen každý den, můžete si všimnout, že vás začne více bolet břicho. Dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, bylo spojeno s rozvojem peptických (žaludečních) vředů, což jsou otevřené vředy vystýlající vnitřek žaludku.

Vředy mohou vést k rozvoji pálení žáhy a ve vážných případech k perforaci gastrointestinální sliznice, která vede k úniku žaludeční kyseliny do okolních tkání.

Pokud užíváte ibuprofen denně k léčbě bolestí hlavy, možná si situaci jen zhoršujete. Ve skutečnosti chronické užívání ibuprofenu může ve skutečnosti způsobit bolesti hlavy. Říká se, že lidé, kteří užívají některé volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen, déle než 15 dní v měsíci, jsou vystaveni riziku bolesti hlavy z nadměrného užívání léků.

Sponzorováno

A co vy? Jak často berete ibuprofen?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Je bezpečné brát ibuprofen každý den?”

  1. Jan napsal:

    Letos v března,kdy jsem ve svých 70 letech chytil laboratorně ověřenou Koronu a každý z rodiny věděl,že se svými nemocemi.. Tlak,cukrovka,dna,neuropatie to nemůže dobře dopadnou..Proto když jsem šel z laboratoře domů a to mne bylo tehdy nejhůře padlo rozhodnutí pro MMS,které bylo moje jediná možnost..Řešení jsem mnoho neměl.Nemocnice = trest smrti!! Zkusit jsem MMS a to bohužel natvrdo,přestože o něm nic moc nevím…Po zjištění co a jak jsem ho pil 5 kapek každou hod. ve 200 ml dest.vody..Do hodiny jsem horečku neměl a ráno projevy covidu žádné.Třetí den v laboratoři jsem měl test negativní a koukaly na mne jak na blázna a nevěřili mne…Dnes piji 3 x 3 kapky denně oxid chloričitý již jinak vyrobený a jsem ochráněn proti další infekci a proto díky tomu vím o CDS2 takřka všechno..Každé 3 měsíce chodím na krev kterou si zaplatím a všechno mám v normě..Hlídám si cukr,kreatinin,homocystein a mnoho jiných minerálů a jsem již bez prášků a inzulinu!!!! Nikomu to neradím,ale pro mne je MMS zázrak přírody!!!! Udajně působí v těle 1 hod a pak rozpadane na sůl a vodu!! Ničí prý všechny jednobuněčné patogeny a toxiny..Díky němu jsem zůstal na živu!! Díky pane Humble..

Zanechat komentář ke článku

Zpráva