Obsah článku
- Tejpování kotníku je technika, která se často používá při prevenci a léčbě poranění kotníku. Existuje několik výhod spojených s tejpováním kotníku.
- Stabilita a podpora kotníku: Tejpování kotníku poskytuje externí stabilitu a podporu kloubu. Pomáhá omezit nadměrné pohyby kotníku a snižuje riziko výronů a natržení vazů.
- Prevence opakování poranění kotníku: Tejpování kotníku může pomoci snížit riziko opakovaných poranění. Poskytuje dodatečnou ochranu a zabraňuje přetěžování vazů a svalů.
- Snížení otoku a zánětu: Správné tejpování kotníku může pomoci omezit otok a zánět. Tepelný efekt pásky a tlak na tkáně mohou podpořit lepší cirkulaci krve a lymfy, čímž snižují otok.
- Zvýšená propriocepce: Tejpování může zlepšit proprioceptivní vnímání kloubu, což je schopnost těla vnímat a reagovat na polohu a pohyb kloubu. To může zlepšit stabilitu kotníku a koordinaci pohybů.
- Psychologická podpora: Tejpování kotníku může také poskytnout psychologickou podporu a zvýšit důvěru v kotník. Pocit fyzické stability a podpory může pomoci sportovcům a lidem s poraněním kotníku při návratu k aktivitám.
- Pozor na to, že správná technika tejpování kotníku a výběr vhodného typu pásky jsou klíčové pro dosažení požadovaných výhod. Doporučuji se poradit s odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo lékař, kteří vám mohou ukázat správný způsob tejpování a poskytnout další individuální rady a pokyny.
V případě, že máte problémy s kotníky, je dobré vědět, jak k nim došlo a také se naučit pracovat s tejpy. Často se jedná o opravdu jednoduchou aplikaci, která vám usnadní hojení kotníku. Nejčastějším důvodem pro použití tejpu bude především zvrtnutý kotník, kde může dojít k poškození šlach, otoku nebo podvrtnutí. Čím dříve si tejp aplikujete na postižený kotník, tím lépe, často při rychlé aplikaci a zpevnění kineziologickou páskou k otoku vůbec nedojde a doba léčby se hodně zkrátí!
Tejpování kotníků
V případě intenzivního problému s dolní končetinou je vhodné aplikovat tejpy jednou vrstvou preventivně, aby se předešlo možnému otoku. Další vrstvy tejpů se aplikují na kotník, aby se dosáhlo požadovaného napětí a v případě dlouhodobějších problémů postupně snižujte tlak a počet vrstev. Ne vždy je potřeba lepit všechny vrstvy, ale podle potřeby je aplikovat či odstraňovat.
Tento postup dobře stabilizuje kotník, neomezuje krevní ani lymfatický oběh. Tejpování dolních končetin lze také předepsat jako prevenci proti zranění v případě, že se chystáte na výstup po nezpevněné cestě nebo na tam, kde může dojít k poškození končetin. Na rozdíl od ortézy v podstatě tejpy nevnímáme a nikde nás netlačí, což je jejich velká výhoda.
Tejpování nestabilního kotníku
Vytvořte I-tape s kotvou aplikovanou k vnitřní oblasti dolní končetiny bez tlaku. Proveďte vzpřímení kotníku i prstů vzhůru. Přilepte tejp pod až 50 % tlakem přes ohyb na vnější stranu bérce. Kotvu dalšího tejpu I pásky nalepte bez tlaku přes zevní okraj nohy. Tejpem obkružte patu a pokračujte k horní části nohy s napětím 50 %. Přiložte zbytek třetího tejpu přes vnitřní okraj nohy bez tlaku. Pod napětím 50 % obkružte tejpem patu a opět přejděte k nártu.
Sponzorováno
Tejpování kotníku pro jeho zpevnění
Stabilizaci vnější strany dolní končetiny oceníte zejména po špatném došlápnutí, například při pádu, sportu nebo při práci. Tejp se umístí na dolní končetinu a poté se omotá kolem nártu a směřuje asi 10 cm přes kotník. Důležité je tejp rychle zažehlit v místě největšího zatížení. Tento tejp by měl být doplněn dalším, tentokrát od nártu přímo nahoru přes bérec. Největší podpory se dosáhne třetím tejpem, který by měl vše zpevnit. Tento tejp nevíce chrání a leží na bolavém místě, protože by se jím měl prakticky celý kotník obalit.
Lymfatický tejp na kotník
Tento kinezio tejp je spojena s otoky dolních končetin, a to jak vnějšími, tak vnitřními (čili, použijí se 2 tejpy z obou stran). Smyslem lymfatického tejpu je zmenšit otok a urychlit zotavení v případě poranění dolních končetin.
Před aplikací lymfatického tejpu je třeba připravit tejpovací pásku nastřihnutím na čtyři části, které budou přilepeny na každý prst. Aplikace tejpu začíná u vnějšího bérce a nastříhané proužky se postupně přilepí k prstům. Stejný úkon opakujte na vnitřní části kotníku. Tejpovací páska se na tomto místě celkově přitiskne tak, aby dobře přilnula ke kůži.
Nejjednodušší tejpování bolavého kotníku
Základnu prvního tejpu nalepte bez napětí (vnější nebo vnitřní stranu kotníku). Nalepte jej směrem dolů na chodidlo, a ještě jednou oviňte přes kotník na druhé straně. Vysoké napětí je od bérce k bérci, špička je vtažena. Další tejp se lepí opačně. Začíná se od bolavé strany a směřuje se k achilovce. Druhý tejp oviňte na druhé straně bérce. Vyšší napětí opět dodržte od bérce k bérci, chodidlo je v pravém úhlu. Báze třetího tejpu se nalepí na první a za achilovkou dolepíme.
Tejp je tedy aplikován přes bolavou stranu kotníku nejprve směrem dolů, poté kolem chodidla a zpět přes kotník směrem dozadu. Vysoký tlak tejpu byste měli zajistit od kotníku po kotník. Následující tejp se připojí od nártu směrem k plosce, prochází kolem paty a zpět k plosce, kde se kříží a vrací zpět na inverzní stranu nártu. Tejp obtočí chodidlo do tvaru osmičky. Poslední tejpovací páska kotník více zpevní a podpoří klenbu.
Máte nějaké zkušenosti s tejpováním kotníku? Napište nám do komentářů.
A dále si o kotníku přečtěte
- Podvrtnutý (vymknutý) kotník – jak je to s otokem – příznaky, cviky, příčiny a léčba
- Rehabilitace po zlomenině kotníku
- K čemu a proč je tejpování důležité?
VIDEO: Tejpování KOTNÍKU – bolest, nestabilita
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Acute Effect of Kinesiology Taping on Postural Stability in Individuals With Unilateral Chronic Ankle Instability Autoři: Lulu Yin a Lin Wang
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kotník a jeho problémy, Problémy a zdraví nohou, Tejpování
Přečtěte si také naše další články