Obsah článku
- Tejpování ramene je technika, která se často používá při rehabilitaci a prevenci zranění ramenního kloubu. Tejpování ramene má obecně několik výhod.
- Podpora a stabilizace: Tejpování ramene může poskytnout stabilizaci a podporu kloubu. Pomáhá omezit nadměrné pohyby, zejména rotaci, abnormální tahy a přetížení svalů a vazů ramene. Tím snižuje riziko dalšího poškození a zlepšuje stabilitu kloubu.
- Redukce bolesti: Tejpování může pomoci snížit bolest spojenou s poraněním ramene. Tejpovací páska působí jako externí podpora a odlehčuje namáhané nebo zraněné svaly a vazy. To může vést k úlevě od bolesti a nepohodlí.
- Zlepšení krevního oběhu: Správně aplikovaná tejpovací technika může podporovat zvýšený krevní oběh v oblasti ramene. To může pomoci zrychlit hojení a regeneraci poškozené tkáně.
- Uvolnění svalového napětí: Tejpování může pomoci uvolnit svalové napětí v oblasti ramene. Správné použití tejpovací pásky může poskytnout mírný tah na svaly a vést k jejich uvolnění. To může být užitečné pro lidi trpící svalovými křečemi a napětím.
- Prevence zranění: Tejpování může sloužit jako prevence před zraněním ramene, zejména u jedinců s historií opakovaných poranění, nestability nebo slabosti ramenního kloubu. Poskytuje dodatečnou podporu a ochranu před možnými úrazy.
- Tejpování ramene by mělo být prováděno odborníkem s vědomím správné techniky provedení. Nesprávné použití nebo nekvalitní páska může mít opačný účinek nebo způsobit další problémy. Před zahájením jakéhokoli tejpování nebo léčebného postupu byste měli vše konzultovat s odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo lékař.
Jednou z běžných aplikací tejpovacích pásků, se kterými se setkáte, je tejpování ramene. V tomto případě má kineziologické tejpování vliv jak na bolest, tak na správné držení ramenního kloubu. V rámci aplikace tejpovacích pásků na ramena, tejpujeme také deltový sval, který bývá značně přetěžován. Další tejpy se aplikují přes AC kloub – spojovací bod pro četné šlachy a vazy uvnitř pletence. Těmito tejpovacími páskami se snažíme snížit tlak v daném místě a umožnit celému rameni rychlejší zotavení.
Tejpování ramene
V rámci tejpování ramene, schopného navíc ovlivnit pozici nejen samotného ramene, ale celého prostoru. Tyto korekční aplikace by měly být vždy konzultovány s odborným lékařem – fyzioterapeutem a rehabilitačními specialisty.
Mezi nejčastější případy tejpování patří poškození kloubního pouzdra, bolest a omezená pohyblivost. Tejpování a kineziotejpování lze využít při problémech s ramenem a nadhřebenového svalu – tj. při zdvihu lopatky, při tejpování podlopatkového svalu ramene, při aplikaci tejpů na deltový sval společně se stabilizací ramenního kloubu. V závislosti na bolesti a odborného názoru lékaře se můžete setkat s různými druhy tejpování.
Klasické tejpování ramene
Připravte si 3 pásky ve tvaru písmene „I“ a 1 pásku ve tvaru písmene „Y“ – ramenní tejpy se měří v povolené / neutrální poloze nebo v prodloužení svalu či kůže. Přiložte tejp ve tvaru Y na deltový sval s velkým napětím. Následně přiložte kratší pásku tvaru „I“ od středu s vysokým napětím. Kineziotape nalepte s napětím přes kloub. Jeden konec nalepte bez napětí na klíční kost. Druhý konec pásky nalepte bez napětí na lopatku.
Sponzorováno
Druhou tejpovací pásku „I“ nalepte stejným způsobem jako tu předchozí. Tento tejp pokrývá 50 % předešlého tejpu. Bázi poslední tejpovací pásky přiložte k prsnímu svalu nebo lopatce. Tejp je přilepen k ramennímu úponu bez jakéhokoliv napětí, ale kolem ramenního kloubu je zapotřebí tejp maximálně napnout a řádně přilepit! Vysoké napětí tejpu se opět musí končit u ramenního úponu. Odtud přilepte zbytek pásky bez tlaku k lopatce nebo prsnímu svalu.
*Poznámka: Neutrální poloha ramene – tím je myšleno, aby pacient ruku uvolnil a dal podél těla. Ruka i sval by měly být uvolněny pro lepší aplikaci tejpu.
Tejpování nadhřebenového svalu
Přiložte kotvu I tejpu bez jakéhokoliv napětí v neutrálním postavení svalu u jeho kořene ke střední části nadhřebenové jamky! Toto postavení svalů a ramen je nutné dodržovat pro správnou aplikaci tejpů, jinak hrozí zhoršení stávajících problémů a bolestí.
Uveďte sval do protažení tím, že ruku dáte dolů, v lokti ohnete a chytíte ruku druhou rukou. Přitom ruku mírně táhnete zprava doleva nebo naopak (podle toho jaké rameno tejpujete!). Přiložte kineziotape s využitím postupu „paper off pressure“ na celý sval – to znamená pouhým odlepováním podkladového papíru v průběhu celé aplikace tejpu na kůži. Konec přilepte bez sebemenšího napětí na místo úponu svalu na pažní kost.
Tejpování deltového svalu
Přiložte V-tap bez napětí v neutrální poloze svalu v místě jeho napojení na pažní kost. Hlavu následně otočte do strany (pryč od tejpovaného ramene a ruku zvedněte a vytočte dlaní dopředu. Přilepte tejp s využitím strategie „paper off pressure“ po celém svalu až k vnějšímu konci klíční kosti. Následně si ruku s dlaní položte na druhé rameno a zadní pruh tejpu přilepte pomocí strategie „paper off pressure“ přes celý sval k vnějšímu konci klíční kosti. Zbytek tejpu bez napětí dolepte.
Tejpování podhřebenového svalu
Přiložte V-tejp bez sebemenšího napětí při neutrální poloze svalu v místě jeho připojení ke kosti pažní. Chyťte paži druhou rukou a mírně ji táhněte k hrudníku. Použijte metodu „paper off pressure“ k nalepení dvou proužků kinesiotapu přes celý sval až k jeho začátku na mediální hranu lopatky. Zbytek tejpu dolepte bez tlaku.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s tepováním bolavého ramene? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Dále si o ramenech u nás přečtěte
- Jak na akné na ramenou?
- Zamrzlé rameno – jak se vyhnout operaci?
- Základní pravidla tejpování – jak co nejlépe přichytit tejpy na těle?
- Tejpování ramene – jak a proč dělat?
Studie a zdroje článku
- Efficacy of kinesio taping in treatment of shoulder pain and disability: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials Autoři: Sherief Ghozy, Nguyen Minh Dung, Mostafa Ebraheem Morra
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ruce a zdraví, Tejpování
Přečtěte si také naše další články