Sponzorováno

Jak na ztuhlý krk – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (21)

  • Ztuhlý krk může být nepříjemný a bolestivý, ale existují způsoby, jak mu předcházet a jak ho zmírnit. Ve článku jsou některé rady, jak se vypořádat se ztuhlým krkem.
  • Důkladné protažení: Pomáhá protáhnout svaly krku. Lehké cvičení a protažení krku může pomoci uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost. Například naklánění hlavy do stran, dopředu a dozadu může pomoci. Cviky najdete na konci článku.
  • Teplá sprcha nebo teplý obklad: Teplé teplo na krku může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. Můžete použít teplý obklad nebo jít do sprchy a nechat teplou vodu stékat po krku.
  • Masáže: Jemné masáže krku mohou pomoci uvolnit svaly a zlepšit průtok krve. Pokud to je možné, nechte masáž provést profesionálním masérem.
  • Pitný režim: Dostatečný příjem vody je důležitý pro udržení správné hydratace svalů a pojivových tkání. Nedostatek hydratace může způsobit svalové křeče a ztuhlost.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky: Pokud máte bolest, můžete užívat předepsané léky, jako jsou ibuprofen nebo naproxen, podle pokynů na obalu.
  • Odpočinek: Pokud je to možné, snažte se krk nezatěžovat a dávejte mu dostatek odpočinku.
  • Správná poloha při spánku: Mějte na paměti, že poloha při spánku může mít vliv na to, jak se cítíte po probuzení. Pokud máte tendenci spát ve špatné poloze pro krk (například na břiše), zkuste změnit polohu na záda nebo na bok.
  • Kontrastní sprcha: Vyzkoušejte kontrastní sprchu, což je střídání teplé a studené vody na krku. Toto může pomoci zlepšit průtok krve.
  • Pokud se ztuhlý krk nezlepší nebo pokud je spojen s jinými zdravotními problémy, jako jsou migrény nebo neurologické potíže, měli byste konzultovat lékaře. V některých případech může být ztuhlý krk známkou závažnějšího problému, a proto by měl být řádně vyšetřen.

Pokuste se uvolnit svaly v krku tím, že budete sedět nebo ležet v klidném prostředí a zaměřte se na hluboké dýchání. Snažte se vdechovat pomalu a rovnoměrně, aby se svaly uvolnily.

Pokuste se uvolnit svaly v krku tím, že budete sedět nebo ležet v klidném prostředí a zaměřte se na hluboké dýchání. Snažte se vdechovat pomalu a rovnoměrně, aby se svaly uvolnily.

Ztuhlost šíje je neduh, se kterým se v životě pravděpodobně setkala většina lidí. Jedná se o reflexní reakci, která se může spustit v mnoha různých případech, a často si za to můžeme sami (někdy ale ne, samozřejmě). Příčiny, proč je váš krk ztuhlý, mohou být různé, triviální nebo také velmi závažné. Ztuhlost šíje lze zkusit pasivním předklonem hlavy a za fyziologických podmínek volným dotykem brady hrudní kosti, která v chorobném stavu naráží na odpor a způsobuje bolest.

Příčiny ztuhlého krku

Za ztuhlý krk si můžeme často sami. Při hledání příčiny ztuhlosti krku je třeba vyloučit ty nejtriviálnější stavy, mezi které patří i nesprávná poloha během spánku.

Problém může nastat i u lidí, kteří tráví hodně času před počítačem – riziko ztuhlosti šíje se zvyšuje zejména při neergonomické poloze těla při práci a při nehybnosti na delší dobu. Příčinou onemocnění mohou být i stavy spojené se svalovou únavou.

Hlavní příčinou ztuhlosti šíje je nadměrné napětí měkkých tkání a stahy zvedače lopatky, který spojuje krční páteř s ramenem jako celek. Je řízena nervovými kořeny C3 a C4. Zvedač se nadměrně napíná, když každý den nebo často opakujeme určitou činnost, např. nadměrný stres zvyšující svalové napětí, dlouhodobé setrvání v nepřirozené poloze nebo opakované provádění činností, které vyžadují natáčení hlavy – obvykle na jednu stranu.

Příznaky ztuhlého krku se mohou objevit v následujících stavech:

Revmatoidní artritida – v průběhu onemocnění dochází ke změnám v krční oblasti. Mohou vést ke zničení chrupavky ploténky a dokonce její ztrátě. Příznaky jako ztuhlost šíje a bolest se objevují náhle. Kromě toho může bolest vyzařovat do dolní končetiny a způsobit poruchy čití.

Revmatická polymyalgie – je onemocnění vyskytující se u lidí nad 50 let a jeho typickými příznaky jsou bolest a ztuhlost svalů šíje a pletence ramenního. Ztuhlost se obvykle objevuje ráno a trvá minimálně půl hodiny. Kromě toho je pozorován výskyt artritidy a vysoké teploty, deprese a úbytek hmotnosti.

Ankylozující spondylitida, neboli Bechtěrevova nemoc – jde o zánětlivé onemocnění chronické povahy, které je charakterizováno bolestí v sakro-bederní oblasti. Nemoc postihuje především mladé (dospělé) lidi a ulevuje se cvičením. Tato nemoc může postihnout i jiné úseky páteře, což vede např. k omezení pohyblivosti krčního úseku. Ztuhlý krk dělá činnosti, jako je řízení auta, mnohem obtížnější nebo dokonce nemožné.

Poruchy meziobratlových plotének (např. jejich nesprávný posun).

Ztuhlost krku může také nastat v důsledku traumatu této oblasti. Zvláště pokud je krk vystaven náhlému pohybu vpřed nebo vzad při zranění, např. autonehodě. Poté jsou vazy a šlachy namáhány, což následně způsobuje ztuhlost krku. Ne vždy se bolest objeví okamžitě, může se objevit se zpožděním. Pohyblivost krku je pak velmi omezená.

Ztuhlost krku a šíje je spíše nespecifickým příznakem a kromě výše popsaných situací se může objevit také v průběhu Parkinsonovy nemoci, závažné infekce postihující orgány v krku nebo mrtvici.

Sponzorováno

Příznaky ztuhlého krku

Příznaky ztuhlého krku obvykle trvají od několika dnů do dvou týdnů. Závažnost se může lišit, a to od mírné bolesti a omezené pohyblivosti až po silnou bolest, která zcela omezuje pohyblivost.

I v případě mírných příznaků je doporučována fyzioterapeutická léčba k uvolnění svalů, protahovací a posilovací cvičení ke zlepšení držení těla. To je důležité pro prevenci a minimalizaci opakování onemocnění.

Léčba – jak zmírnit ztuhlost krku?

Důležitý je správný strečink – doporučuje se jemně protahovat šíjové svaly. Strečink uvolňuje nejen nepříjemnou ztuhlost šíje, ale také pomáhá obnovit přirozený pohyb. Toto cvičení by mělo být vždy prováděno v ordinaci fyzioterapeuta pod jeho dohledem.

Odpočinek – alespoň jeden až dva dny odpočinku, který umožní svalům zbavit se nadměrného napětí.

Studené nebo teplé obklady – použití studených obkladů uvolňuje ztuhlost šíje snížením zánětu. Působením tepla na oblast krku se zase stimuluje průtok krve, což má regenerační účinek a uvolňuje svaly.

Aktivní cvičení – také pomáhá zmírnit ztuhlost šíje za předpokladu, že se cvičení provádí několikrát denně. Díky tomu podporuje cirkulaci kyslíku ve tkáních a stimulují tak proces regenerace. Zlepšuje také rozsah pohybu.

Tip na samoošetření zablokovaného krku:

Cviky, které vám přinesou úlevu při ztuhlém krku

  • Posaďte se vzpřímeně a roztáhněte nohy od sebe. Nasměrujte svůj pohled před sebe. Přiložte si pravou nebo levou ruku k čelu a stiskněte ji a současně vzdorujte hlavě po dobu 5 – 10 sekund. Poté si dejte 5 sekund pauzu a zopakujte 6x. K tomuto cviku je nejlepší se vracet několikrát denně.
  • Sepněte ruce za hlavou a tlačte na ně hlavou tak, aby se nezakláněla dozadu. Vydržte 10 – 15 sekund, dejte si 5 sekund pauzu a cvik opakujte. Udělejte 3 – 4 série a uvolněte krční svaly.

A zkuste ještě tento cvik:

Cvik na ztuhlý krk

Cvik na ztuhlý krk

 

  1. Sedněte si rovně na židli.
  2. Pravou rukou se chytněte opěradla dole (jako je to u šipky na obrázku výše)
  3. Hlavu otočte jemně na druhou stranu, tedy na levou.
  4. Dejte hlavu dolů a vydržte 5-10 vteřin. Měli byste cítit protažení v oblasti krku.
  5. Opakujte pak pro druhou stranu.

Protažení ztuhlého krku s ručníkem

A ještě protažení ztuhlého krku s ručníkem:

Protažení ztuhlého krku ručníkem

Protažení ztuhlého krku ručníkem

 

  1. Sedněte si rovně na židli. Dejte si za krk ručník nebo něco podobného.
  2. Obtočte si ho pod uchem na jedné straně krku podle obrázku a jemně táhněte, abyste cítili protažení.
  3. Držte takto 5-10 vteřin a zkuste i pro druhou stranu. Udělejte několik opakování.

Záklon s ručníkem

Zkuste i záklon s ručníkem, tento jednoduchý cvik pěkně ztuhlý krk protáhne.

Záklon s ručníkem

Záklon s ručníkem

 

MOJE RADA: Pokud je to možné, snažte se omezit činnosti, které by mohly zhoršit ztuhlost krku, například dlouhé období na počítači nebo nesprávnou polohu při spánku.

Pokud se ztuhlost krku nelepší nebo se stává častým problémem, měli byste se poradit s lékařem. Mohou existovat závažnější zdravotní problémy, které vyžadují lékařskou pozornost, jako jsou svalové křeče, onemocnění krční páteře nebo záněty.

Máte nějaký vlastní tip nebo trik na ztuhlý krk? Podělte se s námi v komentářích. Budu moc ráda.

A dále si a toto téma přečtěte

VIDEO: Jak na ztuhlý a bolavý krk. Reflexologie a automasáž.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva