Sponzorováno

Jak na spálenou kůži? Co nejlépe zabírá na spálenou pokožku? 4.73/5 (11)

Na spálenou kůži pomůže máta, smetana i šťáva z brambor...

Na spálenou kůži pomůže máta, smetana i šťáva z brambor…

Silné sluneční paprsky už nejednoho z nás přinutily vytáhnout ze zásuvky lehké tílko. A těm nejcitlivějším z nás se už i vymstily úplně. Spálená ramena či záda nejsou ničím příjemným. Vhodným obkladem však můžete nejen předejít bolesti, ale urychlíte tím i hojení pokožky.

Základem je brambora

Brambory byly odpradávna známé jako lék proti bolesti zejména díky svým protizánětlivým účinkům. Perfektně pomáhají při menším podráždění pokožky, škrábancům, kousnutím či popáleninách. Někteří lidé používají nakrájené plátky brambor, ale samotná šťáva funguje nejlépe. Očistěte tedy bramboru, nastrouhejte ji na menším struhadle a do šťávy namočte gázu či hadřík. Pokud byla brambora příliš suchá, můžete přidat trochu vody. Vlhkou gázu přiložte na postižená místa.

Studené mléko

Většina lidí vám při popáleninách poradí právě smetanu. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, stačí ji nahradit obyčejným chlazeným mlékem. Chlad zmírní sálající teplo z vaší pokožky a bílkoviny na ní vytvoří ochrannou vrstvu, která zmírní zánět zevnitř. Do mléka ponořte gázu, přebytečné mléko vyždímejte, obklad přiložte na spáleniny a nechte působit tak dlouho, dokud nedosáhne pokojové teploty.

Pomůže i kukuřičný škrob či soda

Kukuřičný škrob je totiž svou chladivou a hedvábnou texturou vynikajícím způsobem jak přirozeně uklidnit popálenou pokožku. Kukuřičný škrob se dá nahradit i jedlou sodou pro rychlou úlevu. Obojí mají totiž schopnosti snížit bolest a uklidnit pálení a zarudnutí pokožky. Bez ohledu na to, zda už zvolíte škrob nebo sodu, v každém případě je smíchejte se studenou vodou a přiložte na postižená místa.

Bylinkové obklady

Máta v nápoji má osvěžující účinky a obecně schopnost přirozeně ochladit a uklidnit cokoli, čeho se dotýká. Spáleniny nejsou výjimkou. Kyselina tříslová a teobromin v zeleném čaji také pomáhají zmírnit bolesti a léčí poškozená místa spálené pokožky při lokální aplikaci. Připravte si čaj z některé ze zmíněných bylinek klasickým způsobem a nechte ho dostatečně vychladnout, případně jej zchlaďte v lednici. Poté postupujte stejným způsobem jako u výše zmíněných potravinách. Namočte gázu či hadřík do čaje a přiložte ji na popálené místa.

Hitem číslo jedna je vilín virginský, který pokožku nejen tonizuje a uklidňuje, ale navíc působí protizánětlivě a příjemně voní. Kůži omývejte s odvarem který si připravíte tak, že na 1 lžíci vilínu použijete 1 šálek vody.

Sponzorováno

Hydratace zvenku i zevnitř

Při spálené pokožce nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin kvůli číhající dehydrataci organismu. Kůži zevně pomáhá vlažná sprcha, případně koupel s příměsí sody. Vyhněte se však používání aromatizovaných mýdel, které mají tendenci pokožku vysoušet.

Pořiďte si aloe vera

Touto rostlinou totiž nic nezkazíte. Pokud jde o popáleniny slunečními paprsky, aloe vera vaši pokožku zchladí, zklidní a doslova vysaje zarudnutí přímo z pokožky. Aloe je navíc nenahraditelná pro celou řadu jiných nemocí, takže mít ji doma je užitečné, navíc je to téměř nenáročná rostlina. Šťáva z čerstvých listů je však vhodná zejména na popáleniny malého rozsahu. Má přirozenou schopnost tvořit nový epitel a také chrání postižené místo před bakteriemi. Při popálení odřízněte list, hustou šťávu vytiskněte přímo na poraněná místa a jemnými krouživými pohyby vetřete do pokožky. Pokud jste se však spálili na větších plochách jako je záda nebo břicho, praktičtější je pořídit si gel z aloe vera.

Probiotický jogurt

Bílý jogurt s živými kulturami obsahuje velké množství probiotik a enzymů, které pomáhají léčit naši pokožku. Popálené nebo zarudlé kůži pomáhají zotavit se rychleji. Půl kelímku bílého jogurtu by mělo být dostatečné množství při léčbě popálenin například obličeje, ale na větší plochu ho budete potřebovat více. Nechte ho působit nejméně 5 minut a když bolest ustoupí, jemně jej opláchněte studenou nebo vlažnou vodou.

Kosmetické zázraky

Pokud vaše pokožka není příliš citlivá na dotek, použijte krémy či mléka po opalování. Ve složení by neměl chybět D-panthenol. Ten totiž hydratuje, chladí, zmírňuje svědění a urychluje hojení pokožky. Za zmínku stojí také levandulový olej, s vůní kterého se vám bude alespoň o něco příjemněji usínat.

Důležité rady na závěr

Užijte lék na bázi kyseliny acetylsalicylové (například aspirin)

Se spálenou pokožkou se za žádných okolností nevystavujte dalšímu působení slunečního záření. V případě, že máte zvýšenou teplotu, užijte lék na bázi kyseliny acetylsalicylové (například aspirin). Pokud se přidají i další potíže jako bolesti hlavy, závratě či nevolnost, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud se spálíte, na slunce alespoň 2 dny zapomeňte

Pokud jste na dovolené a nedáte si na pokožku pozor, sami si z ní značně ukrojíte, protože minimálně nejbližší dva dny si musíte pobyt na slunci odpustit. Další opalování na již spálenou kůži není vhodné. Vysoký faktor je třeba používat během celého pobytu na slunci, bez ohledu na to, zda máme či nemáme kůži spálenou. Spálenou kůži nám však nevyléčí. Je třeba použít i mechanickou bariéru např. tričko, šátek na ramena, záda příp. dekolt.

TIP: Co dále funguje na spálenou pleť? Poradíme vám.

VIDEO: Jak na spálenou pokožku?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva