Sponzorováno

Jak na popraskané a bolavé koutky? 4.82/5 (55)

Poradíme vám jak vyzrát na koutky...

Poradíme vám jak vyzrát na popraskané koutky…

Není vám příliš do smíchu, protože vás neustále bolí popraskané koutky úst? Nemusí to být vždy způsobeno jen nedostatkem vitamínu B. Máte s tímto dlouhodobé problémy? Přestaňte zobat pilulky, které zaručují dostatek tohoto vitaminu, a raději vyhledejte lékaře. A pak už jen stačí začít opět trénovat mimické svaly v obličeji, brzy vám už zase bude do smíchu. Bez omezení!

S problémem popraskaných koutků úst se za svůj život setká snad každý člověk. Je to nepříjemné a občas se to zdá téměř nekonečné. Hlavně ve chvíli, kdy máme pocit, že problém je pryč, a téměř vyléčené koutky znovu prasknou. Navíc, co si budeme lhát, zvláště pro ženy jsou problémy v koutcích úst mnohem hlubšího rázu, mají totiž pocit, že jim ubírají na kráse.

Buďte jako Pepek námořník!

Většině z nás se objeví pouze párkrát za život, a často jsou způsobeny pouze nevyváženou, špatnou stravou. Jak se říká, že naše tvář je odrazem našich nemocí, zde to platí úplně stejně. Ve chvíli, kdy člověku začnou červenat koutky, praskají, pálí a svědí, znamená to, že mu v jídelníčku něco chybí. Nejčastěji je to vitamin B, železo a zinek.

Stačí tedy do svého jídelníčku zařadit dostatek potravin s těmito výživovými složkami, a stejně rychle, jako se problém objevil, tak i zmizí. A to nadobro. Zinek je hojně zastoupen převážně v luštěninách, stejně jako železo. To získáte také ze špenátu, brokolice, nebo ořechů. Vzpomeňte si na Pepka námořníka, který jedl špenát ostošest a v koutku úst měl stále dýmku. Měl tak dostatek železa a žádné problémy s praskáním koutků.

Vitamin B je velmi hojně zastoupen v mléčných výrobcích, mase, kyselině listové. Pokud budete někdy mít potřebu vymluvit se, proč jdete s kamarády na pivo, pak zkuste říci, že kvůli vitamínu B, který je v tomto zlatavém moku obsažen. Nicméně není dobré to s tím pivem přehánět.

U některých lidí může za prasklé koutky právě nadměrné pití alkoholu. Je to ale velmi individuální, stejně jako s jinými nápoji a potravinami. Někteří mohou být na určité jídlo alergičtí a reakce se projevuje právě tvorbou koutků. V takovém případě je dobré vypozorovat, které jídlo to je, případně zajít k imunologii.

Kvasinky schované za prasklými koutky

Bohužel ne vždy postačí zajít si na pivo, zda udělat ze sebe Pepka. Některé příčiny popraskaných koutků neodstraníte pouze změnou jídelníčku a doplněním důležitých živin. Problémy s ústy mohou být spojeny s příznaky některé nemoci, ať už je to kvasinková infekce, cukrovka, nebo v některých případech i rakovina. Není nutné ale při každém zarudnutí okamžitě běžet k lékaři. Pokud je toto jeden z příznaků nemoci, zajisté na sobě budete pozorovat i nějaké jiné.

Jednou z nemocí, kterou popraskané koutky provázejí, je právě kvasinková infekce, čili Candida albicans. Tato kvasinka se běžně objevuje ve střevech, ústech i pohlavních orgánech. Není to nic zvláštního, má ji v sobě každý. Problém ale může působit ve chvíli, kdy se v těle přemnoží. A to bývá tehdy, když máme oslabenou imunitu, nebo podléháme dlouhodobému stresu. K jejich přemnožení také samozřejmě přispívá špatný životní styl, kouření, alkohol.

Zvýšenou pozornost prasklým koutkem věnujte ve chvíli, kdy o žádné nemoci nevíte a potíže se vám stále vracejí, i když žijete zdravým životním stylem a máte dostatek všech vitamínů. Pak vám jeden takový koutek může zachránit život tím, že dané onemocnění odhalí včas. Často je totiž popraskaný koutek viditelnou známkou nějaké infekce, nebo bakterie, která se nám usadila v těle a útočí bez povšimnutí na naše orgány.

Sponzorováno

Účinným lékem je někdy také dobrý balzám

Příčinou ale mohou být i zcela banální věci, jako je změna počasí. Při extrémních vedrech, nebo naopak v mrazech, při dešti, nebo přílišném slunečním svitu. Toto vše má vliv na krásu a zdraví našich rtů. My máme tendence se chránit olizováním, což působí naopak spíše negativně. Proto mějte vždy po ruce balzám na rty, kterým si je preventivně natírejte. Nejlepší, ať už jako léčba nebo prevence, je dbát o to, aby byly rty stále vláčné.

Potraviny jako záškodníci

Ano, obranyschopnost těla může narušit mnoho věcí. A potrava, kterou konzumujeme, patří mezi ně. Na jaké potraviny byste si tedy měli dát rozhodně do budoucna pozor? Jak byste měli změnit svůj jídelníček?
Asi vám mezi prvními napadne, že byste měli konzumovat více probiotik. Dobrý nápad, avšak mléčné probiotické a prebiotické výrobky nevybírejte podle reklamy, ale podle složení. Vyhněte se sladidlům a ovoci v jogurtech či nápojích, sáhněte po obyčejném bílém jogurtu a dochuťte si ho skutečným čerstvým ovocem či vločkami. Ještě vhodnější volbou je brynza, ideálně ta pravá ze salaše ještě před pasterizací. Naopak, běžné jogurty s dlouhou dobou spotřeby a různé mléčné dezerty vaší imunitě neprospějí.

Pozor na cukr

I když se o tom stále mluví, konzumujeme ho příliš velké množství. Bez cukru doslova nedokážeme fungovat. Zkuste ho ve své stravě plánovitě redukovat. Sladkou chuť si dopřejte v jiných podobách, například v ovoci a zelenině.

„Mrtvé“ potraviny

Které to jsou? Ano, různé fast foody, polotovary a mražená hotová jídla, které stačí jen ohřát. Jsou plné konzervantů a dochucovadel a na skutečné jídlo se jen podobají. Pokud je nedokážete eliminovat úplně, začněte je nahrazovat postupně zdravou pestrou stravou. Myslíme tím mnoho čerstvého ovoce a zeleniny, čerstvě uvařené pokrmy a dobrou domácí kuchyni.
I malá změna v jídelníčku vám může výrazně pomoci při řešení zdravotních problémů.

4 kroky jak už nikdy nemít popraskané koutky

1. Poklady z lékárny

V lékárně najdete dostatek mastiček, které jsou určeny výhradně na rty. Jelikož jsme již řekli, že koutky jsou většinou kvasinkovým nebo bakteriálním problémem, podle toho třeba zvolit i léčivo. Antivirotika určené na herpes se většinou nedoporučují, ale přece je někdo používá. Hledejte spíše protikvasinkové a protibaketriální produkty, ty pomohou nejlepší, přičemž současně se doporučuje vysušování a dezinfekce. V lékárně se také dostanete k vitaminovým doplňkům, o kterých potřebě s dočtete níže.

2. Domácí léčiva

Z domácích léčiv se traduje množství receptů, tím nejpodivnějším je zřejmě maz z ucha. Doporučuje se v jemné vrstvě aplikovat přímo na koutek – nejlépe na noc a nechat působit. Podomácku si můžete problém léčit česnekovou tinkturou, propolisem, tea tree olejíčkem, aloe vera nebo medem. V kuchyni i přírodě najdete řadu antibakteriálních léčiv a zas a znova připomínáme dezinfekci. Postačí na ni dostatečně silný alkohol, přičemž následné natření koutku by mělo jeho pokožku i hydratovat. Proto jsou vhodné i přírodní oleje a masti.

3. Vitamíny

Jak jsme již zmínili, koutek není jen obyčejným natržením kůže. Je něčím podmíněn a na to je třeba se zaměřit. K léčbě nedokonalých rtů proto patří i užívání vitamínu B, dostatečně pestrý vitamínový příděl a také minerály. Užívání zinku je jednou z používaných metod, ale třeba si dávat pozor na doporučené množství. Celkově je třeba podpořit imunitní systém.

4. Stravování

S ohledem na vitamíny a minerály byste měli dbát na svou stravu, její důležitost je však v případě koutků podmíněna i tím, že některé druhy potravin se podílejí na zhoršování bakteriálních či kvasinkových problémů. Opatrně proto s bílou moukou a cukrem, jejich množství ve stravě třeba omezit. Trávení by mělo fungovat na jedničku a tak jezte dost probiotik, bílkovin a vlákniny. Nezapomínejte ani na dostatek vody, tedy vhodný pitný režim.
Koutků se dá zbavit, ale třeba je nejen léčit, ale i řešit jejich příčinu. Tento problém tedy nepodceňujte a zbavte se ho jednou provždy!

Sponzorováno

A co vy? Jak řešíte popraskané koutky úst vy? Napište nám do komentářů.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Jak na popraskané a bolavé koutky?”

    1. Dasa napsal:

      Článek o bolavých koutcích se mi velmi líbil.
      Děkuji.
      DH

    2. Blanka napsal:

      Článek o bolavých koutcích se mi moc líbil. Vše je dobře vysvětleno. Myslím, že je pro každého srozumitelný.

    3. Michal napsal:

      Velmi jsem trpěl na koutky a vyzkoušel kde co. Děkuji panu lékárníkovi, že mi poradil nedávno Fungicidin bez receptu proti kvasinkám. Koutky byly najednou zázrakem do týdne pryč.

    4. Marie Homolková napsal:

      Ačkoliv je článek již věkovitý, je stále platný! Děkuji za informace a za radu – fungicidin si koupím, také si dám pozor na dostatek zinku, železa a vit. B.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva