Obsah článku
- Mozoly jsou ztluštění a ztvrdnutí pokožky, které mohou vzniknout v důsledku opakovaného tření, tlaku nebo podráždění. Nejčastěji se objevují na rukách a nohou. Pokud máte mozoly, ve článku je několik tipů a rad, které můžete podniknout k jejich léčbě.
- Řešit příčinu: Pokud je možné, snažte se minimalizovat opakující se tření nebo tlak, který způsobil vznik mozolu. To může zahrnovat změnu obuvi nebo způsobu, jakým provádíte určité činnosti, jako je například pracování s nářadím.
- Koupel ze změkčení: Namočte si postiženou ruku nebo nohu do teplé vody s mýdlem na několik minut, aby se změkčila pokožka. To může pomoci při odstraňování nadměrně tvrdé kůže.
- Exfoliace: Po koupeli můžete jemně použít exfoliační nástroj nebo pilník na kůži, aby se odstranila ztuhlost a odumřelé vrstvy pokožky. Buďte opatrní, abyste nepoškodili zdravou kůži.
- Hydratace: Použijte kvalitní hydratační krém nebo mast na postiženou oblast, aby se udržovala vlhkost a pružnost kůže.
- Obvaz: Pokud je možné, použijte sterilní obvaz nebo náplast na mozol, aby se ochránila postižená oblast před dalším třením.
- Ochrana před tlakem: Pokud máte mozol na noze, zvažte nošení měkkých a pohodlných bot nebo návleků, které mohou snížit tlak na postiženou oblast.
- Klid: Pokud je to možné, dejte postižené ruce nebo nohy odpočinout alespoň na několik dní, aby se pokožka mohla regenerovat.
- Konzultace s lékařem: Pokud máte velmi bolestivý nebo závažný mozol, můžete se poradit s lékařem nebo dermatologem. Někdy mohou být nutné odborné ošetření, zejména pokud se objevují infekce, záněty nebo jiné komplikace.
- Pamatujte si, že pokud jste diabetik nebo máte jiné zdravotní problémy, může být vhodné poradit se s lékařem nebo specialistou, než se pokusíte mozoly léčit sami.
Mozol vzniká v důsledku opakovaného tření a tlaku na kůži. Hlavním příznakem je zbytnělá tvrdá kůže, která se léčí potíráním různými mastičkami. Mozol (někdy také nazýván jako callus) je v mezinárodní klasifikaci nemocí evidován pod kódem L84 stejně jako kuří oko (Clavus). Jiné možné názvy jsou tylem, callositas nebo otlak. Definice mozolu v odborné literatuře zní: „je to ložisková hyperkeratóza (zmožené buňky kůže – tzv. Keratocyty), která vznikla jako reakce na dlouhodobé mechanické působení“.
Jednodušeji řečeno, je to lokalizované zhrubnutí povrchové části kůže (epidermis), které vzniká v místě opakovaně dlouhodobě působícího tlaku. Mozol je většinou nebolestivý.
Příznak mozolů
Hlavním příznakem mozolů je zhrubělá a tvrdá kůže na místě dlouhodobého mechanického tlaku. Mozoly jsou lokalizované na místech vystavených častému tlaku, nejčastěji na dlaních, někdy na chodidlech i jinde. Jejich velikost a tvar odpovídá charakteru mechanického působení. Mají podobu neostře ohraničeného, tuhého ložiska, jsou světle žluté, hnědé nebo mají barvu okolní kůže. Povrch ložiska je někdy drsný, často se odlupuje, nebo může být hladký se vzniklými bolestivými trhlinami.
S mozoly se setkáváme často u lidí, provádějících určité profese. Jsou typické pro určitý druh práce a zařazují se mezi profesionální stigmata. S mozoly se setkáváme např. u muzikantů, houslistů, mozoly na bříškách posledních článků prstů levé ruky a pod bradou nebo na obou rukách u harfistů. Práce s hoblíkem, jeho tlak, způsobuje u truhlářů mozoly mezi palcem a ukazováčkem, práce se šroubovákem také zapříčiňuje tento problém. U kadeřnických a střihačských profesích vzniká mozol od nůžek mezi palcem a ukazováčkem.
Sponzorováno
Známé jsou mozoly na rukou, způsobené používáním zapalovače i samotných cigaret u kuřáků, mozoly při určitých druhů sportu – např. box, vzpírání, na rukou vyznavače karetních her, mozoly od nošení vysokých těsných bot a mnohé jiné.
Příčiny vzniku mozolů
Mozoly jsou vlastně důsledkem opakovaného tření a tlaku na kůži. Kůže se na mechanickou zátěž snaží reagovat, nebo jinak řečeno, je to její obranná reakce na danou situaci.
Diagnóza mozolu
Na základě anamnézy a klinického obrazu pacienta.
Léčba mozolů – jak na ně?
Problematické části kůže se potírají mastmi s obsahem 30 – 40 procentní kyseliny salicylové nebo s 35% ureou. Při případné sekundární infekci se používají dezinfekční masti. Důležité je i odstranění přetrvávajícího mechanického působení na postiženém místě kůže. V takovém případě dochází ke spontánnímu vyhojení mozolů, postupně dochází i k samovolnému ústupu ztvrdlé kůže (hyperkeratóza).
Na noc je velmi vhodné si postižené končetiny nakrémovat a nasaďte si látkové rukavice nebo tenké ponožky. Pokožku takto zregenerujete a zjemníte.
Proti mozolům i otlakům se nejčastěji bojuje tak, že si postižené místo namočíte do teplé vody alespoň na deset minut. Pak použijte pemzu na odstranění zhrublé pokožky. Pokud přitom cítíte bolest, pemzu odložte. Následně si postižené končetiny důkladně omyjte, osušte a natřete zvláčňujícím krémem.
Prevence mozolů
Důležitá je celková péče o pokožku, práce v ochranných pracovních rukavicích, nošení vhodné obuvi. Po práci je vhodné pokožku omýt, osušit a aplikovat ochranné krémy.
Dalších 6 tipů jak na mozoly
Zkuste na mozoly také tyto naše typy:
1. Epsomská sůl
Přidejte hrst epsomské soli do nádoby s teplou vodou a namočte ruku nebo nohu, na níž máte mozol. Nechte působit alespoň deset minut. Následně zkuste pemzou odstranit zhrublou pokožku z mozolu.
2. Jablečný ocet
Namočte do jablečného octa vatový tampon a přiložte na mozol. Zafixujte obvazem a nechejte působit během noci. Pak se pokuste mozol jemně odstranit pemzou.
3. Jedlá soda
Můžete přidat tři lžíce jedlé sody do vodní lázně. Pomůže vám změkčit ztvrdlou pokožku. Nebo ji smíchejte s vodou a vytvořte jemný peeling, který použijete na mozol.
4. Ricinový olej
Ricinovým olejem můžete nahradit krémy na změkčení pokožky. Nebo ho smíchejte s jablečným octem, přidejte do vody a udělejte si teplou koupel. Nezapomeňte pak mozol ošetřit pemzou.
5. Mořská sůl
Smíchejte ji s olivovým olejem a připravte si tak domácí peeling, který na mozol použijete po změkčovací koupeli.
6. Heřmánek pravý
Můžete si z něj připravit lázeň na nohy. Klasicky nechte několik sáčků resp. bylin vyluhovat ve větším množství vody. Ponořte alespoň na deset minut postiženou končetinu a nechte působit.
Sponzorováno
A co na mozoly funguje u vás? Napište nám do komentářů.
Co si dále přečíst na podobné téma?
- TIP: Chodíte cvičit a máte mozoly? Noste fitness rukavice.
- Jak na bolest rukou přírodně?
Studie a zdroje článku
- The Effect of Callus and Corns Removal Treatments on Foot Geometry Parameters, Foot Pressure, and Foot Pain Reduction in Women Autoři: by Paweł Piotr Antończak, Magdalena Hartman-Petrycka
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ruce a zdraví
Přečtěte si také naše další články