Sponzorováno

Jak na bolesti zad? 4.72/5 (58)

  • Bolesti zad mohou mít různé příčiny a závažnost. V tomto článku najdete několik obecných rad, jak zvládat bolesti zad.
  • Zbavte se nadbytečného stresu: Stres může způsobit napětí v svalech zad. Pokuste se najít metody na snížení stresu, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání.
  • Udržujte správnou pozici: Dbáte na správnou pozici těla při sedu i stání. Při práci na počítači používejte ergonomickou židli a monitor na správné výšce.
  • Posilujte svaly zad: Pravidelné cvičení, zejména cviky posilující střed těla, může posílit svaly zad a snížit bolest./li>
  • Změňte polohu: Pokud pracujete v sedě nebo stojíte dlouhou dobu, zkuste si pravidelně změnit polohu a udělat krátké pauzy./li>
  • Zahřívání nepodceňujte: Před fyzickou aktivitou nebo cvičením je důležité zahřát svaly./li>
  • Masáže: Profesionální masáže mohou pomoci uvolnit napjaté svaly zad./li>
  • Léky: V případě silnějších bolestí může lékař předepsat léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky./li>
  • Fyzioterapie: Fyzioterapeut vám může pomoci zlepšit posturu a svalovou sílu./li>
  • Odborná péče: V případě chronických nebo vážných bolestí zad byste měli konzultovat s odborníkem na zdravotní péči, jako je ortoped nebo neurolog.
  • Pamatujte, že pokud máte silné a dlouhodobé bolesti zad, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může provést vyšetření a určit přesnou příčinu bolesti zad a zvolit adekvátní léčbu.

Jak na bolesti zad?Bolesti zad mohou mít různé příčiny, nezřídka si je způsobujeme sami špatnou životosprávou a nefyziologickým chováním. Příčinou může být i úraz, obezita, některá onemocnění, degenerativní změny či stárnutí. Bolesti páteře se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku, i když převažuje střední a vyšší věk. A co jsou nejčastější příčiny? V mládí je to obvykle přetěžování svalstva a postižení plotének, ale i deformity páteře. Pro střední věk jsou typické onemocnění plotének, revmatická onemocnění a také začínající degenerativní změny.

Seniory často trápí zejména degenerativní změny obratlů, kloubů, méně často už plotének. Bolesti páteře však mohou být příznakem i mnoha jiných onemocnění, například srdce, ledvin, dýchacích či trávicích orgánů, onemocnění močových cest, u žen může páteř bolet například i při některých gynekologických onemocněních.

Dlouhodobé chronické bolesti výrazně snižují kvalitu života pacienta a nezřídka mohou být příčinou jeho pracovní neschopnosti až invalidizace.

První pomoc při bolestech zad

Co můžete sami udělat při první pomoci při bolestech zad, abyste si ještě více neuškodili? Pokud bolest v zádech nevyzařuje do dolní končetiny, prvních 24 hodin stačí, když dodržíte klid na lůžku v poloze, která nejvíce ulevuje bolesti a můžete užít běžná analgetika, respektive náplasti s lokálním účinkem.

Lokální aplikace tepla nemusí vždy pomoci, je to individuální a závisí na tom, jaká je příčina bolestí. Určitě žádné klasické masáže. Pokud bolest vyzařuje do dolní končetiny, nebo se objeví porucha citlivosti na dolních končetinách, je třeba vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Při laické první pomoci je třeba se rozhodně vyvarovat manipulačních zákroků, různých „nápravných“ hmatů a chvatů od nekvalifikovaných laiků. Je třeba se vyhnout násilným pohybům přes páteř.

Kdy už jít s bolavými zády určitě k lékaři?

Lékaře byste měli určitě vyhledat v těchto případech:

  • pokud bolest vyzařuje do dolní končetiny,
  • pokud nastanou problémy s močením a stolicí,
  • pokud se objeví porucha citlivosti na dolních končetinách,
  • pokud je na jednu stranu výrazné vykřivení trupu.

Vyhřezlou plotýnku doma nenapravujte

Ti, kteří mají zkušenost s vyskočenou meziobratlovou ploténkou vědí, jaká je to náhlá a prudká bolest. A mnozí mají i zkušenosti s neodborným „napravováním“, které se nemusí skončit dobře. Takové samoléčbě se vyhýbejte, lékaři doporučují lehnout si do úlevové polohy, aplikovat suché teplo (fén), případně můžete užít běžné antirevmatikum. Pokud bolest ani po několika dnech neustoupí, navštivte lékaře.

Při bolesti zad je základem správná diagnóza

Nejúčinnější léčba je správná diagnóza. Ta určí směr léčby a možnosti, respektive jejich pořadí. Základní algoritmus může být například tento:

  1. Klid a úlevová poloha pro bolavá záda
  2. Volba vhodných medikamentů
  3. Rehabilitační léčba – cílené cvičení na páteř, které aktivují hluboký svalový stabilizační systém.

Cílem léčby je nejen zmírnit bolestivé projevy, ale řešit i základní příčinu. Základem je klid na lůžku, pacient by se měl šetřit. Na běžné mírnění bolesti se využívají volně prodejné přípravky jako léky proti bolesti, gely, masti, hřejivé náplasti. Při jejich užívání a používání pozor i na přecitlivělost na účinnou složku, obezřetné by měly být těhotné ženy a opatrně i v případě ošetřování dítěte.

S teplem opatrně

Na tlumení bolesti se často využívá i působení tepla, nemusí to však být vždy šťastné řešení. Podle lékařů je totiž nejprve třeba znát příčinu bolesti, pak lze určit adekvátní samoléčebný postup a prostředek. Teplo vám může bolesti ještě zhoršit, pokud si ho budete aplikovat v případě, že příčinou bolesti je například zánět svalu či nervu. Nedoporučuje se ani snaha bolest překonat a také druhý extrém – příliš dlouhé období klidu, není dobré, protože svalstvo ochabne a přestane být oporou. V těžších případech je nutná infuzní léčba, někdy hospitalizace, případně operace.

Další důležité součásti léčby:

  • dlouhodobá úprava životosprávy,
  • osvojení si správných pohybových návyků,
  • přiměřená tělesná zátěž,
  • pravidelné posilování zádového svalstva.

Cvičení jako prevence i lék

Cvičení má preventivní i léčebné účinky i při bolestech zad, důležité však je, aby vám po zvážení vašeho zdravotního stavu lékař doporučil vhodné cvičení nebo rehabilitaci. Pokud nebudete cvičit správně, můžete si i ublížit a problém zhoršit. Vhodné jsou například „měkké techniky“, pomocí kterých se cíleně uvolní bolestivá místa. Při aktivním cvičení jsou vhodné polohy bez zátěže zad a cviky orientované na jeho segmentální uvolnění a jemné natažení. Důležité je i posilování vnitřních břišních svalů. Z cvičení je vhodný Pilates, Pilates Medical – druh pilatesovského cvičení speciálně vytvořený pro problémy s bolestmi zad, různé jiné druhy cvičení nebo plavání.

Jak se můžete chránit před bolestmi zad – TOP 13 tipů

Nejlepší je bolestem zad předcházet. Součástí zdravé životosprávy je dostatek pohybu, kromě toho byste měli vědět, jak správně zatěžovat páteř a celý pohybový aparát.

1. Pohyb je důležitý

Nedostatek fyzické aktivity má za následek ochabnutí a oslabení svalového korzetu trupu, a tak i větší náchylnost k bolesti zad.

2. Obezita vám neprospěje

Kilogramy navíc jsou rizikovým faktorem mnoha závažných onemocnění srdce a cév, cukrovky 2. typu či nádorových onemocnění. Rovněž nesluší vašemu pohybovému aparátu, klouby trpí a při přílišné obezitě je problematická i pohybová aktivita, která je však nezbytnou součástí zdravého životního stylu.

Sponzorováno

3. Nesprávné sezení

Nesprávné sezení, zvláště pokud prosedíte denně celé hodiny u počítače si vybírá svou daň. Sedět byste měli ve správné poloze, holeně se stehny by měly svírat úhel 90 stupňů, také předloktí s rameny, hlava by neměla být předsunutá a monitor byste měli mít ve výšce očí. Záď je vhodné podepřít opěrkou, výhodou je anatomicky tvarovaná zdravotní židle nebo tzv. dynamické sezení, například gymnastický míč, ten však není vhodný na sezení během celého dne. Podívejte se sem na techniku správného sezení.

4. Spánek je důležitý

Nejen jeho délka je důležitá, ale i kvalita, nevhodná matrace může být příčinou nejen toho, že se špatně vyspíte, ale i bolestí páteře. Neměla by být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Přečtěte si článek o tom, jak vybrat správnou matraci do postele.

5. Polštář do vaší postele

Nepodceňujte jeho význam, jinak budete trpět bolestmi krční páteře, což může způsobovat například i bolesti hlavy. Na trhu najdete různé anatomické polštáře, jsou dokonce i různé druhy uzpůsobeny v závislosti na tom, zda spíte na zádech, na boku nebo na břiše. Podívejte se na článek jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánek.

6. Taška či batoh při nošení

Pozor na těžké nákupní tašky, nenoste je v jedné ruce nebo na rameni. Vhodné je rovnoměrné zatížení na obou stranách, nošení na zádech, případně si řemen tašky přehoďte křížem přes hrudník.

7. Zvedání těžších předmětů

Pokud zvedáte něco těžkého, neohýbejte se, ale dřepne si a zvedejte předmět s narovnanými zády, přitisknut k hrudi. Při přenášení těžkého břemene se otáčejte celým tělem.

8. Boty nepodceňujte

Vysoké podpatky, ale ani boty zcela bez podpatků – baleríny nejsou vhodné, zejména na dlouhé nošení, optimum je 3 – 4 cm je podpatek, který umožňuje správné držení těla. Vhodnou pomůckou mohou být i ortopedické vložky.

9. Podprsenka

I nesprávně zvolená velikost podprsenky může být příčinou bolestí, zvláště v případech, že má žena velká prsa.

10. Špatné telefonování

Pokud si při telefonování často mobil přidržujete u ucha ramenem, vaše krční páteř se vám nepoděkuje, takový způsob telefonování způsobuje napětí a jednostranné zatěžování svalstva a může vést i k blokádě.

11. Sledování TV

Pokud máte ve zvyku sledovat oblíbený seriál vleže, vaše krční páteř trpí, rovněž se vyhýbejte čtení v posteli.

12. Práce v domácnosti

I při běžných činnostech v domácnosti – například při práci u kuchyňské lince se snažte mít vyrovnané záda, pokud máte pracovní desku nízko, více se rozkročte, neohýbejte se.

13. Sport

Vyhýbejte se nadměrné a jednostranné zátěži i při sportu, pozor na nárazovou zátěž, není vhodná zvláště po dlouhé nečinnosti.

Možnosti léčby bolesti zad

Základem léčby bolestí zad je v první řadě nastolení klidového režimu, užívání léků na tlumení bolestí, v případě chronických bolestí jsou dostupné i různé jiné možnosti léčby nejen medikamentózně, jsou to různé fyzikální terapie, rehabilitační techniky, vířivé, perličkové koupele, různé druhy masáží, využívá se i akupunktura a v případě vážných potíží se dostává ke slovu chirurgická léčba.

Další metody, které se dají aplikovat na bolavá záda jsou tyto:

Ozonoterapie

Cílem této terapie je uchránit pacienta před operací, při této terapii se ambulantně pod CT nebo RTG aplikuje lékařsky ozon do blízkosti ploténky a kombinuje se s použitím kolagenu. Více se dočtete v tomto článku.

Trakce

Využívá tah v horizontální nebo šikmé rovině, cílem je uvolnit zkrácené a ztuhlé fascie (vazivové obaly) a svalstvo. Využívá se při onemocněních krční, bederní a křížové páteře.

McKenzie metoda

McKenzie metoda pomáhá v krátkém čase určit příčinu bolestí a pomocí ní terapeut hledá polohu nebo pohyb, který snižuje nebo odstraňuje podstatu problému. Pacient pak cviky denně cvičí a na základě jeho reakcí se léčba modifikuje, dokud se potíže nezmírní nebo zcela neodstraní.

Periradikuloterapie (PRT)

Je to doplňková metoda konzervativní medikamentózní léčby, obstřik se léky aplikují přímo do blízkosti postiženého kořene pod kontrolou s použitím CT přístroje. Více si můžete přečíst zde.

Léčba Orthokinem

Založená je na principu rozmnožení tělu vlastních proteinů z krve pacienta, které se pacientovi injekčně aplikují. Účinná je zejména u pacientů s degenerativními onemocněními kloubů.

Stimulace elektrodami

Využívá se při léčbě chronické bolesti. Pacientovi se implantuje do epidurálního prostoru v blízkosti míchy kovová elektroda, která je připojena na zdroj energie implantován pod žeberní oblouk. Elektrické pole ovlivní vedení bolestivých impulzů míšních drahami, což vede k úlevě od bolesti.

TIP: Podívejte se jak na bolesti spodních zad

Bylinky na bolesti zad

Olej z třezalky tečkované

Při bolestech zad se doporučuje na potírání olej třezalky tečkované. Jak ho připravit? Čerstvé květiny a poupata třezalky tečkované se naloží do láhve a zalijí olejem tak, aby byly květiny zcela zakryty. Láhev se odloží alespoň na tři týdny na teplé místo. Po čase se olej zbarví červeně.

Poduška s jírovec maďal

Čerstvé kaštany se oloupou, odstraní se hnědá slupka a bílé jádro se semele. Touto kaštanovou krupicí se naplní povlak na podušku a přiloží na bolestivé místo.

Řebříček obecný

Jedna kopcovitá čajová lžička žebříčku na šálek se zalije horkou vodou, nechá se půl minuty stát, procedí se a denně se po doušcích pijí tři až čtyři šálky čaje takového horkého, jaký se jen dá snést.

Kůra vrby bílé

Obsahuje přírodní salicin, který je obsažen i v aspirinu. Pomáhá při velmi silných bolestech. Je k dostání v lékárnách a má napsáno doporučené dávkování podle inzenzity bolesti. Pouze osoby trpící na žaludeční vředy a pálení žáhy jej nesmí užívat. A teké by Aspirin neměly užívat děti.

Pískavice řecké seno

Obklady se dostane teplo při zábalu hluboko do nitra těla. Přikládáme je jednou denně na bolestivá místa a necháme působit 20 min.

Kapsaicin

Kapsaicin je složka zejména všech chiili paprik i feferonek. Tento výtěžek je obsažen v masážních krémech a náplastech, které dostanete v lékárně. Natíráme bolestivá místa, má utišující bolesti.

Co si dále o bolesti zad přečíst?

VIDEO: 10 protahovacích cviků proti bolesti zad (bederní páteře)

VIDEO: Cvičení ulevující od bolesti zad

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva