Sponzorováno

Jak na bolest v uchu? Zkuste tyto babské rady… 4.49/5 (63)

Bolest v uchu je nepříjemná.. jak na ni?

Bolest v uchu je nepříjemná.. jak na ni?

Bolesti zubů a uší patří k těm nejméně příjemným. Mnohdy na ně léky nezabírají a zbývá vám jediné – vydržet. Probdělé noci, nutnost dovolené v práci, to všechno jsou nepříjemnosti, se kterými musíte počítat. Pokud se jich chcete zbavit, můžete vsadit na některý ze způsobů, které vám snad uleví od nepříjemné bolesti.

Uši, mimořádně křehký orgán

Uši jsou nesmírně jemný orgán. Někdo s nimi nemá problém za celý život, jinému se bolesti a nepříjemnosti vracejí pravidelně. Velké problémy může zapříčinit už jen obyčejný průvan. Neopatrné větrání domácnosti či otevřené okno v autobuse dokáží život znepříjemnit i na několik dní. Mimořádné nebezpečí hrozí hlavně během studených zimních měsíců.

Mohou to být i různé záněty

Bolest ucha se může projevovat i v důsledku zánětu. Nejrozšířenějším je zánět zevního ucha, méně častý je zánět středního ucha a známe i zánět vnitřního ucha. Nejjednoduššeji se léčí zánět zevního ucha. Ten je mnohdy průvodním znakem při zánětu dutin a bolest obvykle zmizí po vyléčení se. Zbylé dva záněty jsou nepříjemnější, mohou je provázet i teploty, průjmy či zvracení.

Jak na bolest uší? Babské rady…

Bylinky

Připravte si roztok z heřmánku, máty a řepíku. Tento roztok pravidelně kloktejte. Je vhodný i pro lidi, kteří neradi kloktají jen se slanou vodou.

Inhalujte

Ideální je inhalace eukalyptového extraktu. Obecně všechny látky, které uvolňují dutiny v nose, by mohly pomoci i při bolestech uší.

Česnek

Zde platí osvědčený recept jako při bolesti zubů. Nakrájejte česnek, dejte do kapesníku a přiložte na ucho. Nejlépe je obklad před aplikováním nahřát.

Zahřátá sůl

Sůl zahřejte a dejte do papírového sáčku. Pak zabalte do ručníku a přiložte si ho k uchu. Sůl vydrží ohřátá dostatečně dlouho na to, aby bolest polevila.

Tvaroh

Na podobném principu funguje i tvaroh. Zahřátý ho naneste na kapesník a přiložte na ucho. Hlavu si převažte šátkem, aby byl tvaroh na svém místě. Nechte působit, dokud nevyschne (hodinku i déle).

Ledový obklad

Ten pomáhá hlavně při zánětu středního ucha. Pomůže osvědčená kapsa s ledem, mražená zelenina, nebo alespoň studený navlhčený kapesník.

Sponzorováno

Olej

Ohřátý olej pomáhá také. Lehněte si na zdravé ucho a do toho bolavého nakapejte 3 kapky. Nejprve to bude lechtat, ale nechte, aby se kapky dostaly až dovnitř. Případně můžete do teplého oleje namočit vatovou tyčinku a dát ji do ucha, aby působilo teplo ještě o něco déle.

Ušní svíčky

Ty jsou účinné nejen při problémech s ušním mazem, ale i při problémech s pískáním či šumem v uších.

Kapky do uší

Vhodné kapky vám poradí lékař, případně i lékárník. Na některé z nich nepotřebujete předpis a jsou skutečně účinná. Je dobré kapat je na vatovou tyčinku a ne přímo do nitra ucha.

Petržel

Nať nadrobno nasekejte a zabalte do obvazu. Pak přiložte na ucho, zakryjte ručníkem a nechte působit.

Cibule

Jelikož má také antibakteriální účinky, protože obsahuje allicin, pomáhá podobně jako česnek. Stačí ji nahřát, přiložit na ucho a nechat působit.

Nejlepší je zajít za lékařem

Jen on vám bude přesně vědět říct, o jaký problém se jedná. Může se stát, že si nepomůžete, ale naopak ještě více uškodíte, takže pozor. Při podobných problémech se nezřídka předepisují dokonce i antibiotika. Pozor dejte i na tak běžnou věc, jako je čištění uší. S intenzitou to nepřehánějte, stačí čištění dvakrát do týdne, někteří zastávají názor, že uši netřeba čistit vůbec. Nezapomeňte, že nejideálnější způsob je čistit je vlastním malíčkem – jeho tloušťka vás pustí jen potud, pokud je to vhodné. Na vatové tyčinky zapomeňte. Zatláčeli byste maz hlouběji a koledovali si o problémy. Pokud je opravdu musíte používat, obalte je extra vatou navíc, aby byly tlustší.

Čtěte: Problémy s ušima mohou být způsobeny Tinnitem nebo Meniérova choroba

Léčba teplem a klidem

Během léčby zánětu ucha se nejčastěji používají antibiotické kapky do uší. Při zvýšené teplotě je třeba užívat léky proti horečce. Pokud se jedná o závažnější zánět, mohou být lékařem nasazeny i kortikosteroidy. Velmi účinně působí suché teplo, tedy přikládání si teplých obkladů na postižené ucho, nebo opatrné nahřívání biolampou. Doporučuje se také klidový režim, odpočinek v posteli a to buď v poloze na zádech, nebo ležet na boku na straně postiženého ucha.

VIDEO: Automasáž uší – tři varianty od Dr. Nešpora

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Jak na bolest v uchu? Zkuste tyto babské rady…”

    1. Rézy napsal:

      Zánět ucha měl náš malý 3 až 4x do roka. Návštěvy ORL, antibiotika, píchání ouška. Pak jsme se dověděli o Bactoralu a zánět je pryč. Je to necelého půl roku a pořád je klid.

    2. Žanyna napsal:

      Děkujeme za tip na Bactoral. Dcera se díky jeho užívání zbavila opakovaného zánětu ucha.

    3. jitka napsal:

      Uz tyden me boli ucho a stim i kus hlavy a zuby .Provazi me to celi den i noc . co mam delat?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva