Sponzorováno

Jak na bolest kloubů přírodní cestou? Poradíme vám… 4.82/5 (39)

  • Bolest kloubů je běžný problém, zejména při artritidě nebo při zátěži. Přírodní léčba může pomoci snížit zánět, ulevit od bolesti a zlepšit pohyblivost kloubů. Některé z nejúčinnějších přírodních přístupů zahrnují bylinky, potravinové doplňky a zdravé návyky.
  • Kurkuma obsahuje kurkumin, silný antioxidant s protizánětlivými účinky. Lze ji užívat jako koření do jídel nebo ve formě doplňků stravy.
  • Omega-3 mastné kyseliny obsahují protizánětlivé látky, které pomáhají zmírnit zánět v kloubech. Ryby jako losos, makrela, nebo lněná semínka jsou bohatými zdroji Omega-3.
  • Potraviny s protizánětlivými účinky: Ryby bohaté na Omega-3, avokádo, olivový olej, zázvor a kurkuma mohou pomoci snížit zánět.

Jak na bolest kloubů přírodní cestou? Poradíme vám...Každá bolest umí potrápit. O to více, pokud se opakuje, nebo vás trápí chronicky. Mezi takové druhy patří i bolesti kostí a kloubů. Vyskytují se zejména po dosažení určité věkové hranice, začínající těsně po 50-tce, přičemž jsou důvěrně známé mnohým z nás. Mnoho lidí sáhne automaticky po lécích od bolesti, čímž se však situace nijak neřeší. Navíc hrozí různé kontraindikace. Pomocnou ruku vám však podává příroda. Takže neberte Ibuprofen a podobné, ale svěřte se do rukou přírody.

Síla přírodních prostředků na bolest kloubů

Východiskem z vaší situace mohou být přírodní léčivé prostředky, které jsou v souvislosti s tímto zdravotním problémem velmi účinné a jejich efekt byl dokonce potvrzen několika vědeckými studiemi. V přírodě je možné najít množství léčivých rostlin, které mají účinek při léčbě bolesti. Některé obsahují jednu účinnou látku, v jiných zase působí celý komplex účinných látek a funguje pouze společně jako celek, i když u některých není přesný mechanizmus dosud odhalen. Které přírodní prostředky mohou v boji s bolestí pohybového aparátu pomoci i vám?

Mezi nejúčinnější prostředky přírodního charakteru s pozitivními účinky na bolesti pohybového aparátu patří:

Kůra vrby bílé

Obsahuje salicin, který je vhodný a na dlouhodobější užívání. Má analgetický – tedy proti bolesti působící účinek. Kromě salicinu obsahuje kůra vrby bílé i flavonoidy, fenoly a třísloviny. Vrba bílá se pro svůj protizánětlivý účinek využívá i při revmatických potížích, dně, bolestech zad, svalů, hlavy, při menstruačních potížích, ale například i při prevenci migrény.

Užívání: 1 – 3 g. sušené kůry zalijte vroucí vodou a nechte pár minut vyluhovat. Nálev užívejte 3 až 4 krát denně po dobu 3 až 4 týdnů. Nálev není vhodný pro děti do věku 12 let a také pro ženy v posledním trimestru těhotenství, jako ani pro kojící matky

Zázvor chutná i pomáhá

Kořen zázvoru lékařského je známý tím, že má velmi silné protizánětlivé účinky. I z toho důvodu je ověřeným pomocníkem při revmatismu, artritidě či jakýchkoli jiných bolestech kloubů, svalů a kostí. Zázvor lékařský obsahuje gingerol a fenoly, které mohou za to, že je jeho účinek tak silný. Kromě zmíněných účinků je zázvor vhodný i při bolestech hlavy, plynatosti, chřipce a nachlazení. Z důvodu nedostatečného výzkumu se raději doporučuje poradit se při jeho užívání v těhotenství s lékařem. Není vhodný pro lidi užívající léky na srážení krve.

Užívání: 1 – 2 čajové lžičky sušeného mletého zázvoru zalijte vroucí vodou a vyluhujte. Pak přeceďte přes sítko a pijte 3 krát denně. Nakrájený nebo nastrouhaný čerstvý zázvor můžete také přikládat přímo na bolestivá místa

I kopřiva vám může ulevit

V lidové medicíně je již dlouhou dobu dobře známý i účinek kopřivy dvoudomé. Příznivý účinek kopřivy při léčbě artritidy se potvrdil i ve více klinických studiích. Kromě toho je vhodná i pro cukrovkáře, protože snižuje množství cukru v krvi, ale i při anémii, alergiích, bolestech hlavy. Pomáhá při problémech se žlučníkem, játry, zda ledvinami a příznivě ovlivňuje metabolismus. Je bohatá na železo, hořčík, vápník, vitamíny C, B, jakož i provitamin A.

Užívání: přikládejte čerstvou bylinu na bolavé klouby, připravit si můžete i koupel z kopřivy, přičemž byste měli být ponořeni pouze po výšku srdce. Při problémech můžete pít i čaj – 2 – 4 g sušených listů se zalije vroucí vodou a nechají se 10 minut louhovat. Takový čaj se pije 3 – 6 krát denně po dobu 2 – 4 týdnů. Nedoporučuje se dětem do 12 let, těhotným a kojícím ženám.

Sponzorováno

Zázrak jménem kostival

Už samotný název prozrazuje, že bylina je určena na hojení kostí a kloubů. Čerstvé lístky najemno nasekejte a vsypte do menší nádobky s hermetickým uzavíráním. Tu až po vrch naplňte slunečnicovým nebo panenským olivovým olejem. Přidejte pár kapek rozmarýnové esence a po dobu dvou týdnů uskladněte na slunném místě. Scezeným olejem si pak potírejte bolavé místa.

Co ještě pomáhá?

Při bolestech pohybového aparátu jsou účinné i tyto přírodní prostředky:

Je dobré vědět? Co se za bolestivými klouby může skrývat?

V závislosti na věku a opotřebení kloubů mohou mít bolesti hned několik příčin. Mezi nejznámější patří:

  • osteoartróza – typická spíše pro starší ročníky, která přímo souvisí s poškozením kloubů vlivem věku
  • revmatoidní artritida – autoimunitní onemocnění, které postihuje lidi v produktivním věku
  • zranění staršího data – úrazy končetin, zlomeniny, vymknutí (kotník, rameno)
  • nadměrná fyzická zátěž – manuální těžce pracující dělníci, sportovci (tenisté, golfisté), lidé pracující s myší
  • obezita – spojená s extrémními nároky na pohybový aparát
  • nevhodná obuv – boty bez vytvarované klenby na vnitřní stélce, či příliš vysoké podpatky namáhají klouby dolních končetin
  • nevyležené nemoci – nejčastěji chřipky, které rovněž doprovázejí bolesti kloubů
  • nevhodná strava – chudá na důležité vitaminy a stopové prvky, především vápník, přehnané solení

Vše začíná změnou životního stylu

Tak jako u většiny bolestí, i u kloubů platí, že nejdříve je třeba odstranit příčinu diskomfortu. Samozřejmě, v rámci faktorů, které dokážeme ovlivnit. Při nadváze je to redukce hmotnosti, při sedavém zaměstnání zase aktivnější volnočasový program – příznivě působí plavání, jóga, populární Pilates cviky, Gymnastický míč či obyčejné protažení svalů a šlach doma před televizí. Do jídelníčku je vhodné zařadit jídla z ryb, mléčné výrobky a potraviny bohaté na kalcium jako i zdravější olej – olivový nebo slunečnicový.

Ulevit od bolesti kloubů vám mohou tyto přírodní pomůcky

  • Vajíčkové skořápky – skořápky z uvařených, nebo dobře umytých vajec, nechte pořádně vysušit a rozemele na prášek. Přidávejte si každý den jednu lžičku do stravy, například do jogurtu, nebo kaše.
  • Brambory s křenem – nastrouhejte 3 až 4 velké brambory, vytlačte z nich šťávu a přidejte do nich 3 lžíce nastrouhaného křenu. Promíchejte a přiložte buď zabalené v obvazu, nebo přímo na bolavé místo, na dobu 1 – 2 hodiny.
  • Cibule nebo česnek s tvarohem – 1 nasekanou cibuli, nebo 5 stroužků prolisovaného česneku, smíchejte s jednou kostkou měkkého tvarohu a přiložte na bolavé místo, taktéž buď v gáze, nebo přímo na pokožku. Třeba nechat působit 2 – 3 hodiny.
  • Priessnitzův obklad – jednoduchá pomůcka. Stačí kus látky, nebo ručník namočit do 20 – 25 ˚C vody, vyždímat a přiložit. Mokrou látku omotáme ještě suchou látkou, nebo ručníkem. Když obklad uschne a je horký, postup opakujeme. Pokožku po tomto obkladu vysušíme a nemastíme žádnou mastí, nebo olejem alespoň pár hodin.
  • Zelný zábal – šťávu z bílého hlávkového zelí přiložte na bolestivé místo, stáhněte elastickým obvazem a nechejte působit.

Pohyb a cvičení

Citlivě cvičit je fajn. Cvičení, jako je jóga nebo plavání, pomáhají udržovat klouby v pohybu bez nadměrné zátěže. Posilování a strečink pomáhá zpevnit svaly kolem kloubů, čímž snižuje jejich zátěž. Fyzioterapeut může pomoci vybrat cvičení na míru.

Pokud se bolest kloubů zhoršuje nebo je doprovázena silným otokem a horečkou, je důležité poradit se s lékařem.

A co si dále přečíst o bolesti kloubů?

VIDEO: Serafin byliny – Bolesti kloubů a páteře

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak na bolest kloubů přírodní cestou? Poradíme vám…”

    1. Anna napsal:

      Našli jsme skvělý lék na bolesti kloubů. Pomáhá od prvních dnů používání. Nazývá se Imosteon a je zcela založen na přírodních látkách. Efektivní a vysoce kvalitní a za dobrou cenu.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva