Obsah článku
Na každého člověka a každý typ bolesti zabírá něco jiného. Vyzkoušejte proto na vlastní kůži alespoň některé z našich rad a tipů, případně do diskuse přidejte své ověřené recepty. Budeme rádi.
O bolestech hlavy
Příčiny bolestí hlavy jsou velmi různorodé. Spolu s bolestmi končetin se často vyskytují jako průvodní jevy začínajícího nachlazení. Objevují se i po požití velkého množství alkoholu či vykouřených příliš mnoho cigaret, jakož i při nedostatku spánku.
Bolesti hlavy jsou také časté u lidí bojujících s nízkým tlakem. Zapříčiňovat je může však i ztuhlost svalstva, především v oblasti šíje. Viníky mohou být i duševní problémy či stres. Bolesti mohou být bušící, táhlé, bodavé, dunivé nebo tupé. Postihují celou oblast hlavy nebo jen čelo, spánky, záhlaví a šíji.
Obecný tip: Než se bolesti hlavy objeví, můžete jim předcházet vydatným spánkem, pravidelným pohybem, relaxováním, vzpřímenou chůzí a správným dýcháním.
1. Pitný režim
Bolesti hlavy někdy mohou pramenit z dehydratace. Snažte předcházet a vypijte denně alespoň dva litry vody, dopřejte si šťavnaté ovoce a na oběd nevynechejte polévku. Když vás hlava rozbolí, pořádně se napijte. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si při bolestech hlavy dají kávu, vynechejte ji, pokud jste během dne málo pili. Káva vás totiž dehydratuje ještě více.
2. Led
Při prvních příznacích je dobré přiložit si na čelo a šíji kapsa s ledem zabalené v látkovém obalu. Pokud není nic po ruce, poslouží i pytlík zmrazené zeleniny.
3. Zahřejte se
Je to pomoc zejména pro ty, kteří bolestmi hlavy trpí dlouhodobě. Teplo totiž uvolňuje svalstvo a zvyšuje prokrvení. Je dobré vyzkoušet elektricky vyhřívané polštářky, sprchování horkou vodou nebo horký vanová koupel s heřmánkovým olejem. Můžete si také na šíji přikládat ručník, který jste předtím namočili do horké vody.
4. Léčivé čaje
Vyzkoušejte čaj z vrbové kůry, který je velmi účinný na tlumení bolesti. Uveďte pomalu do varu čtvrt litru vody s jednou kopcovitou čajovou lžičkou posekané vrbové kůry. Tu byste měli sehnat v každé lékárně. Pak odvar sejměte z plotny, nechte chvíli louhovat a sceďte. Při bolestech hlavy způsobených nervozitou a stresem pomůže čaj z meduňky lékařské.
5. Šátek kolem hlavy
Podle „receptů babičky“ je dobré uvázat si těsně kolem hlavy šátek. Ta dokáže snížit průtok krve v záhlaví a ztlumí bolest. Stejný efekt může mít taková čelenka těsně stažena kolem čela.
6. Masáž
Zkuste si masírovat hlavu špičkami prstů podobně, jako při mytí vlasů. Pokud máte vlasy krátké, může se pomalu v malých kruzích masírovat oblast spánků a čelo kartáčem z přírodních štětin. Před osprchováním můžete použít při masáži mandlový nebo sezamový olej. Naolejujte si i obličej, přičemž postupujte od nosu směrem k uším. Nechte olej působit 15 minut, pak si umyjte vlasy.
7. Oleje
I mnozí odborníci se shodují, že potírání spánků mátovým olejem může mít stejně dobrý účinek jako tabletka proti bolesti. Provoňte si obydlí olejem, který na vás příjemně působí. Při bolestech hlavy vám udělá dobře eukalyptový olej, ale vhodný je i levandulový olej, z citronové trávy, meduňkový nebo rozmarýnový.
8. Káva s citronem
Ověřeným ačkoli ne velmi proslulým nápojem při bolestech hlavy je silná káva bez cukru s citronovou šťávou. Jak jsme již zmínili v prvním bodě, vynechejte ji, pokud může být příčinou vašich bolestí dehydratace.
9. Pomerančová šťáva po opici
Bolesti hlavy po prohýřené noci může zastavit vymačkaná šťáva z pomeranče se špetkou soli. Tělo tehdy totiž potřebuje vitamin C, tekutinu a minerální látky.
10. Dělejte grimasy
Při prvních příznacích bolestí hlavy vyzkoušejte speciální cvičení – zvedněte nejprve obě obočí a poté každé zvlášť. Přimhuřte nejdříve obě oči a poté každé zvlášť. Zamračte se a zeširoka zívněte. Pohněte dolní čelistí ze strany na stranu. Pokrčte nos a pokračuje improvizace v dalších grimasu.
Kdy je třeba jít s bolestí hlavy k lékaři?
Při často se opakujících silných bolestech hlavy, zvláště pokud jsou spojeny s dalšími doprovodnými příznaky, byste určitě měli navštívit lékaře, aby mohl vyloučit nějaké vážné onemocnění či migrénu. Pokud máte potíže s páteří, tím správným odborníkem může být ortoped. Neodkládejte návštěvu odborníka, pokud vaše bolest pravděpodobně pramení z nedávného poranění či sražení hlavy.
Sponzorováno
Domácí, babské a přírodní recepty a rady jak bojovat s bolestí hlavy
Při bolesti hlavy nemusíte hned sahat po tabletkách. Domácí recepty jsou stejně účinné, levnější a vždy po ruce. Vznik bolesti signalizuje, že s námi něco není v pořádku. Naštěstí ve většině případů nejsou nutné žádné silné léky a potíže se dají ztlumit jednoduchými domácími nebo přírodními prostředky.
Babské recepty na bolesti hlavy
• Pijte hodně vody: Nedostatek tekutin vyvolává řadu zdravotních problémů včetně bolesti hlavy. Proto je důležité dodržovat pitný režim a pít dostatečné množství tekutin během celého dne. Nejlepší je kvalitní voda, pramenitá nebo minerální, čistá nebo ředěná ovocnými šťávami.
• Udělejte si studený zábal lýtek: Je to osvědčená metoda při snižování horečky a zmírňuje i bolesti hlavy. Bavlněné pleny složte, namočte do studené vody, vyždímejte a obalte jimi obě lýtka. Na mokré pleny dejte ještě suché a přikryjte dekou. Po 15 až 20 minutách zábaly odložte. Pokud bolest neprojde hned, zábal zopakujte o hodinu znovu.
• Dejte si ledové obklady: Můžete použít sáčky s ledem. Přiložte si je na čelo a šíji. Stačí, abyste zabalili kostky ledu do látkové kapesníky. Ledový šok zúží cévy a tím zabrání šíření bolesti.
• Francovka na spánky a šíji: Přírodní mentol a extrakt z jehličí příznivě ovlivňují celkovou duševní pohodu. Natřete si spánky i šíji a zlehka masírujte jemným tlakem či krouživými pohyby, dokud se bolest nezmírní.
• Horké obklady: Ručník namočte do horké vody, trochu ho vyždímejte a zabalte do dalšího ručníku, ale suchého. Horký obklad přiložte na šíji. Místo ručníku můžete použít i termoláhev s horkou vodou.
• Střídavé koupele nohou: Připravte si do dvou lavorů teplou a studenou vodu. Pak střídavě namáčejte nohy jednou do teplé, pak do studené vody – podpoří to prokrvení a zlepší cirkulaci krve.
• Čaj z oregana nebo majoránky: Tyto bylinky obsahují vzácné oleje, které tlumí bolesti. Čerstvé nebo sušené oregánové či majoránkové lístky zalijte jako čaj. Vícekrát denně si dopřejte tento chutný nápoj, který můžete osladit medem.
• Citronová kůra na spánky: Výborné na bolesti hlavy ze stresu a propracovanosti je masírování spánků citronovou slupkou. Citron oloupejte, oddělte bílou část od žluté a tou žlutou si minutu až dvě masírujte spánky. Postup můžete opakovat vícekrát za sebou.
• Akupresura: Tradiční čínská medicína zná odpovědi téměř na všechno. I při bolestech hlavy vám pomůže, pokud si budete 15 až 20 sekund palci tisknout na oba spánky. Opakujte i vícekrát po sobě.
Přírodní produkty na bolesti hlavy
• Čínská nebo vietnamská mastička: Určitě ji znáte, voní výrazně, pro někoho až příliš intenzivně, ale přináší hlavě vytoužené uvolnění. Natřete si ji na čelo a spánky.
• Mátový olej nebo emulze: Éterické oleje máty výborně potlačují impulsy bolesti. Několik kapek rozetřete na spánky a čelo. Olej můžete nakapat i do osvěžující koupele. Budete se po něm cítit jako znovuzrození.
• Dodejte tělu hořčík: Hořčík (Mg) je pro organismus nezbytný. Plní množství úkolů, účastní se na více než 300 biochemických procesech. Mimo jiné uvolňuje křečovité bolesti hlavy a pomáhá i při migréně. Můžete jej užívat jako dražé či rozpustit ve vodě šumivou tabletu, nebo jíst hodně potravin, které ho obsahují, například listovou zeleninu, fíky, meruňky, švestky, luštěniny či oříšky.
• Harmonizující kapky: Na zmírnění bolesti z napětí si kupte v lékárně bylinné kapky s obsahem relaxinínu. Je to ženský pohlavní hormon, který uklidňuje a uvolňuje, zmírňuje bolesti, harmonizuje mysl a zlepšuje náladu.
• Devětsil lékařský: Čaj z něj uvolňuje křeče, tlumí bolest a působí uklidňujícím dojmem. Čajovou lžičku rozdrceného kořene zalijte čtvrt litrem vlažné vody, nechte přes noc vyluhovat, ráno přihřejte a sceďte. Pijte po doušcích jeden až dva šálky za den.
• Vrbová kůra: Obsahuje až 10% tříslovin a flavonoidy salikortín a salicin. Kyselina salicylová potlačuje zánětlivé procesy a tlumí bolesti. Použít můžete odvar, zápar nebo tinkturu. Nálev připravíte ze sušených jehněd a listů, které zalijte horkou vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Při bolesti vypijte jeden šálek. Odvar se dělá z drcené kůry, kterou nechte 5 minut vařit, za den vypijte 2 až 3 šálky. Tinkturu, kterou dostat koupit v lékárně, užívejte podle návodu.
TIP: Jaké bylinky na bolesti hlavy?
VIDEO: Jak jednoduše na bolest hlavy
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví a nemoci hlavy
Přečtěte si také naše další články