Sponzorováno

Jak na bolavý žlučník? Co platí na bolest žlučníku? 4.86/5 (22)

Bolest žlučníku je velmi nepříjemná

Bolest žlučníku je velmi nepříjemná

Intenzivní bolest pod pravým žebrem, horečka, zimnice a zvracení. To jsou příznaky žlučníkového záchvatu. Ohlásí se, když se kámen zasekne a ucpe vývod žlučníku.
Jde však již o poslední stádium. Samotné žlučové kameny často nebolí, vůbec tedy nemusíme vědět, že je máme. Není tak docela pravda, že problémy se žlučníkem hrozí pouze obézním a nervózním lidem. Před časem s ním měl problémy i tibetský duchovní vůdce Dalajlama, což je klidný a skromný pán. Žlučové kameny má až 20 procent dospělých.

Jak vlastně vznikají?

Nejčastějším typem jsou cholesterolové kameny. „Vznikají tehdy, jestliže se do žluče vylučuje hodně cholesterolu a málo žlučových kyselin. Ohroženi jsou zejména lidé s nadváhou, cukrovkou, poruchou metabolismu tuku a cholesterolu,“ vysvětluje gastroenterolog.
Při vzniku kamenů hraje své i vyšší věk, dědičnost nebo pohlaví. „U žen v reprodukčním věku zaznamenáváme až 3-krát vyšší výskyt.“ Paradoxně může vznik kamenů způsobit i prudké zhubnutí nebo léky na snížení tuku a cholesterolu. „Tyto rizikové stavy způsobují, že se z jater žlučí vylučuje více cholesterolu, případně méně žlučových kyselin. Taková cholesterolem prosycená žluč má pak tendenci k vysrážení cholesterolových kamenů. Původně jsou měkké. Ztvrdnou po usazení vápenatých solí,“ popisuje vznik kamenů odborník. Upozorňuje, že žlučové kameny často necítíme. „Více než polovina žlučových kamenů je bezpříznakových a kameny v žlučníku může objevit lékař náhodně při rutinně provedené ultrasonografii břicha.“ To znamená, že přejídat bychom se neměli. A také nepodceňovat preventivní prohlídky. Čím dříve vám dřímající kamínky objeví, tím lépe.

Na co slouží žlučník?

Žlučník vypadá jako sáček ve tvaru hrušky a nachází se pod pravým lalokem jater. Hromadí žluč, která z ní přitéká. A to v době lačnění, když právě nic nejíme. Při konzumaci se žluč působením hormonů vypudí do tenkého střeva. Žluč pomáhá trávení a vstřebávání tuku a v tuku rozpustných vitaminů A, D, E, K. Navíc se jí do střeva vylučuje žlučové barvivo bilirubin (produkt degradace barviva červených krvinek), dále cholesterol, ale i různé toxické látky a léky. Žlučí do střeva vyloučené látky se většinou vyloučí stolicí z těla ven. V nemocném žlučníku jsou buď žlučové kameny, nebo zánět stěny. Pokud je chronický, stěna žlučníku se scvrkává a ztrácí schopnost smrštění při jídle. Postupně ztrácí svou funkci, až nakonec není vůbec schopen hromadit ani vypudit žluč. Stává se nefunkčním.

Dieta kameny nerozpustí

Pokud již jednou žlučové kameny máte, úprava stravy je nerozpustí ani neodstraní. Lékař je může pouze sledovat jednou ročně při kontrolním USG vyšetření žlučníku a žlučových cest. Někteří nemají ani žádné příznaky a mohou se normálně stravovat. U jiných se kameny projeví žlučovou dyspepsií, tedy poruchou trávení. Žlučníkáři jistě znají nepříjemné pocity plynatosti, nepravidelnou stolici či říhání. Problémy mají zejména, když snědí něco mastného, s velkým množstvím tuků. Vyhýbat se je třeba kombinaci tučného, ​​těžko stravitelného jídla s pitím alkoholu. „Ještě jednou připomenu, že mnozí lidé o svých žlučových kamenech nevědí, takže rozumná dávka střídmosti je u každého namístě. To však neznamená askezi a odříkání. Jen se vyhýbat častému přejídání,“ upozorňuje lékař.

Kdy pomůže pouze lékař

Trávicí problémy u žlučových kamenů jsou sice nepříjemné, ale pokud nemáte bolesti a nehrozí zánět, pomůžete si i doma. A to krátkodobou hladovkou s vyloučením tuku. Zabírá také několik léků na bázi spazmolytik nebo pankreatických enzymů. Potíže by měly po čase ustoupit a žlučník se uklidní. Horší je, když vás začne bolet pod pravým žebrem a střílí to až pod pravou lopatku. Často se k tomu přidruží i nevolnost. Tady už třeba co nejrychleji utíkat k lékaři. Žlučový kámen ucpal vývod, dostali jste koliku a tu jen tak nevyležíte. Je třeba jít do nemocnice. Tam si pár dní poležíte, napíchnou vám infuze se spasmolytiky a analgetiky, žlučník budou držet v teple. Dokud se žlučový kámen neuvolní a nespadne zpět do žlučníku. Bolesti by měly ustat. „Pacientovi s prokázaným kamenem navrhneme vyoperování žlučníku. Pokud se ke kolice přidruží zánět stěny žlučníku a hrozí její proděravění, jde o život ohrožující stav a chirurgický zákrok je nezbytný,“ upozorňuje gastroenterolog.

Sponzorováno

Žlučník dráždí zejména tuky

„Je třeba se vyhýbat především potravinám bohatým na tuky, uzeninám, smaženým pokrmům, ostrým kořením, máku, ořechům a luštěninám,“ doporučuje odbornice a dodává, že pro žlučník jsou dráždivé i některé jinak zdravé druhy zeleniny a ovoce. Pozor si třeba dávat i na kapustu, zelí, kyselé okurky, cibuli, zelenou papriku, třešně, hrozny a hrušky. Nevhodná je i káva a alkohol. Největší pozor si třeba dávat bezprostředně po podráždění.

Problémům se žlučníkem se lze vyhnout nebo je můžete zmírnit. Stačí dodržovat některé zásady.

  • V první řadě omezit tučná a mastná jídla.
  • Vyhýbat se přepáleným tukům při pečení a smažení.
  • Žlučníkáři by měli zapomenout na opékané brambory nebo hranolky.
  • Používejte pouze rostlinné oleje a tuky.
  • Žlučník dráždí i čerstvá paprika, česnek nebo kari koření.
  • Z ovoce jsou rizikové třešně a ořechy.
  • Z jídelníčku by měly vypadnout i majonézy a listové těsto.
  • Kromě stravy může žlučník podráždit také stres, kouření a alkohol.

Jak na bolesti žlučníku?

Bolesti při kolice můžete zkusit zmírnit. Zde je několik tipů, které by měly pomoci:

  • Odvar z heřmánku s citronovou šťávou
  • Mátový, ostropestřecový nebo čekankový čaj
  • Vitamin C, pampeliškový med
  • Šťáva z ředkve černé, jablek a rajčat
  • Klid, vyhýbání se stresu

Domácí recepty, které pomáhají při problémech se žlučníkem

Meduňkovo-mátový čaj

Smícháme 30 gramů máty, kořenů anděliky lékařské, meduňkových listů, květů prvosenky, 80 gramů mochny husí a po 15 gramů rozdrcené kmínu a koriandru. Tři polévkové lžíce této směsi zalijeme litrem vroucí vody, louhujeme 10 minut a poté scedíme. Pijeme několikrát denně po jednom šálku.

Mátový čaj

Vrchovatou čajovou lžičku mátových lístků zalijeme 1 litrem vroucí vody. Čaj louhujeme přikrytý 10 minut a scedíme. Pijeme dvě až tři šálky denně.

Malinový čaj

Jednu až dvě polévkové lžíce malinových lístků zalijeme šálkem vroucí vody, louhujeme 10 minut a scedíme. Pijeme vícekrát denně.

Heřmánkový čaj

Kopcovitou čajovou lžičku sušeného heřmánku zalijeme šálkem horké vody. Po 10 minutách louhování scedíme. Můžeme ochutit citrónovou šťávou. Pijeme dva šálky heřmánkového čaje denně.

Zelenino-ovocná šťáva

V odšťavňovači odšťavníme v přibližně stejném poměru čerstvou ředkvičku, pár jablek a rajčat. Jednotlivé šťávy smícháme. Pijeme hned po odšťavňování.

Lázně

Pět hrstí krájené ovesné slámy povaříme v 1,5 litru vody asi 15 minut. Odvar scedíme a vychladíme na 28 stupňů. Posadíme se do koupele na čtvrt hodinu.

A byl to opravdu žlučník?

Pokud příznaky nejsou jednoznačné, jako například bolest v pravém podžebří, je možné, že máme podrážděnou jinou část trávicího traktu. Pocit plnosti, nafouknutí nebo průjmové stavy mohou signalizovat i onemocnění žaludku nebo slinivky. Proto pokud se tyto, i když nebolestivé, ale určitě nepříjemné stavy často opakují, třeba podstoupit gastroenterologické vyšetření.

Co číst dále?

VIDEOLÉKÁRNA: Mám problémy se žlučovými kameny, co dělat abych nemusela na operaci?

VIDEO: Přírodní léčba = Serafin byliny – poradna – žlučové kameny

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva