Sponzorováno

Jak moc bolí tetování na různé částí těla? 4.7/5 (10)

Jak moc bolí tetování?

Jak moc bolí tetování?

Chcete si jít tetovat a přemýšlíte, jako moc pro vás bude bolest nepříjemná? Jestli to „dáte“? Připravila jsem pro vás tento článek, který by vám měl bolest, kterou můžete při tetování zažívat, trošku přiblížit.

Tetování je pro některé lidi velmi bolestivé, zatímco jiní mohou pociťovat jen menší (minimální) bolest. Tetování může také více bolet na určitých částech těla. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jaké to je nechat se tetovat, které oblasti je tetování citlivější a jak snížit bolest před, během a po tetování.

Kdy vám tatér dělá trvalé tetování vstříkne vám do pokožky pomocí jehly tetovací inkoust, který obsahuje drobné barevné částečky. Vstříne vám je do vrstvy dermis kůže. Mikrojehličkové vstřikování inkoustu do kůže může během tetování způsobit pocit pálení nebo štípání.

Co cítíte při tetování?

V závislosti na umístění tetování a individuální toleranci bolesti mohou mít lidé různé zkušenosti s tetováním. Zatímco tatér vstřikuje inkoust do kůže tetovacím perem, může dojít k pocitu pálení nebo štípání v dané oblasti.

Tatér nakreslí tetovacím perem obrys tetovacího vzoru, poté v závislosti na provedení stíní v některých oblastech barvou nebo kontrastem. Někteří lidé popisují pocit obrysu jako bolestivější než stínování, ale každý bude mít s tetováním vlastní zkušenost.

Proč tetování bolí?

Tatéři používají jehly k vstřikování inkoustu do dermis vrstvy kůže.

Kůže je složena ze tří hlavních částí: epidermis (pokožka), corium (dermis – škára) a tela subcutanea (subcutis – podkožní vazivo). Dermis má pojivovou tkáň, krevní cévy, mazové a potní žlázy, nervy, vlasové folikuly a další struktury. Skládá se z tenké horní vrstvy zvané papilární dermis a tlusté spodní vrstvy zvané retikulární dermis.

Tato metoda tetování je trvalá, i když lékařské postupy, jako je ošetření laserem, mohou tetování z kůže odstranit.

Aplikace tetovacího inkoustu do vrstvy dermis poškozuje kůži a způsobuje tvorbu krevních sraženin, které vytvářejí modřiny. Osoba se bude muset o tetovanou oblast po dokončení tetování postarat, aby se zabránilo infekcím.

Po tetování poškozená kůže oteče. To je přirozený mechanismus těla, který chrání pokožku před dalším poškozením a pomáhá ji hojit se. Tento otok však může způsobit, že oblast bude bolestivější nebo citlivější.

Jiné metody tetování, jako je tetování henou a obtiskové dočasné tetování, samozřejmě nejsou bolestivé. Nejedná se o trvalá tetování.

Faktory ovlivňující bolest při tetování

Mezi faktory, které ovlivňují, jak bolestivé je pro člověka nechat se tetovat, patří:

  • umístění tetování
  • velikost, tvar a složení tetovaného motivu
  • individuální práh bolesti člověka
  • pohlaví osobyzpráva z roku 2012 o skóre bolesti ve zdravotních záznamech zjistila, že ženy hlásily v průměru o 20 procent vyšší skóre bolesti než muži se stejnými zdravotními stavy.
  • Předchozí zkušenosti s tetováním. Podle studie z roku 2020 delší sezení, vyšší množství krvácení a vyšší úroveň stresu zvyšovaly bolest během tetování.

Někteří lidé uvádějí, že práce s obrysem je bolestivější než stínování barev. Pro jiné může být stínování a barvení bolestivější. To závisí na toleranci člověka k bolesti.

Někteří výzkumníci naznačují, že muži a ženy pociťují bolest odlišně. Specifické studie o bolesti způsobené tetováním chybí, ale stále více důkazů podporuje myšlenku, že ženy mají zvýšenou citlivost na bolest ve srovnání s muži. Biologické vysvětlení tohoto rozdílu je v současné době nejasné.

Kde tetování nejvíce bolí?

Lidé mají tendenci věřit, že tetování oblasti, která má málo tuku, je bolestivější než tetování oblasti s větším množstvím tuku. I když to může být pravda, tato tvrzení jsou založena spíše na osobní zkušenosti než na vědeckých důkazech.

Podle neoficiálních důkazů se zdá, že tetování na následujících místech bolí méně:

  • vnější a horní stehna
  • hýždě
  • předloktí
  • ramena
  • záda

Tyto oblasti mívají více svalů a tuku, což může pomoci snížit bolestivé pocity při tetování. Oblasti, které mají více nervových zakončení, mohou být při tetování bolestivější. Oblasti, které při tetování víc bolí:

  • hlava, krk a obličej
  • podpaží
  • hrudní koš
  • kotníky a holeně
  • prsty na rukou i nohou
  • kolena
  • páteř
  • třísla

Tyto oblasti mohou být bolestivější kvůli zvýšené hustotě nervových zakončení, přítomnosti hlavního nervu nebo proto, že kůže je velmi tenká s malým množstvím tuku.

Bolest tetování může také ovlivnit anatomie určitých částí těla, včetně:

  • Nervová zakončení. Více nervových zakončení obvykle způsobuje, že tetování je bolestivější.
  • Tloušťka kůže. Silnější kůže má tendenci rovnat se menší bolesti při tetování.
  • Množství tuku. Tuk může často zmírnit bolest a usnadnit snášení.
  • Kosti. Jehla + kost = AU!

Jak dlouho bolest trvá?

Bolest spojená s tetováním by měla být nejintenzivnější při samotném zákroku. Po dokončení tetování může osoba pociťovat modřiny a bolestivost na postižené oblasti plynoucí z otoku. Otok může trvat až týden.

Bolest může trvat déle, pokud se tetování nakazí. Zde se dozvíte, jak identifikovat infekci v tetování.

Jak snížit bolest před, během a po tetování

Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen, mohou pomoci zmírnit bolest po proceduře tetování. Místo takových léků někteří tatéři doporučují topické přípravky na znecitlivění kůže. Tyto produkty mohou obsahovat 5 % lidokainu.

Člověk, který se nechává tetovat, by měl nechat svého tatéra aplikovat produkt na malou oblast kůže 24 hodin před zákrokem, aby zjistil, zda způsobí reakci nebo ne. Zda se neobjeví nějaká kontaktní alergie.

Je také důležité dodržovat pokyny tatéra (či výrobce) pro maximální limity dávek, zejména při aplikaci topických přípravků na velké plochy pokožky.

Jakmile je procedura dokončena, tatér by vám měl naučit kroky pro sebeobsluhu a vysvětlit, jak se vypořádat s případnou bolestí po zákroku. Bolest by se měla časem snižovat a vymizet asi po týdnu.

Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, může být nutné, aby osoba navštívila svého lékaře. Více o následné péči o tetování se dozvíte zde.

Tipy, když se jdete poprvé tetovat

Lidé, kteří si chtějí nechat udělat první tetování, by si měli udělat průzkum předem. Různí tatéři a různé salony mají různé protokoly. Ujistěte se, že tatér a jeho salon vám vyhovují (je vám sympatický) a že salon je čistý.

Výběr vhodného místa pro tetování může pomoci, pokud se člověk obává bolesti spojené s tetováním. Menší tetování často trvá kratší dobu, a proto způsobují menší bolest.

Dodržování tipů pro následnou péči, které vám dá tatér, by také mělo pomoci předcházet infekcím.

Nejbolestivější části těla při tetování

Místa na těle se spoustou nervů, minimem tuku, tenkou kůží a kostmi – to jsou nejhorší místa k tetování. Konkrétně:

Sponzorováno

  • Podpaží. Proslýchá se, že nechat si tetovat v podpaží je vážně „pecka“. Ve skutečnosti je tetování této super citlivé oblasti inkoustem považováno za tak závažné, že většina umělců tetování to nedoporučuje.
  • Hrudní koš. Tenká kůže + minimum tuku + kosti dělají z hrudního koše dokonalý recept na tetování, které vás donutí sebou trhnout (nebo plakat). Vzhledem k tomu, že se váš hrudní koš při dýchání pohybuje, může to také zesílit pocit vibrující bolesti. Prý nic příjemného.
  • Kotníky a holeně. Tyto kostnaté oblasti jsou na stejné úrovni bolesti jako hrudní koš. Vaše kotníky a holeně jsou pokryty tenkou vrstvou kůže, díky čemuž jsou tato místa pod jehlou velmi zranitelná.
  • Slabiny. Jemná kůže + spousta nervových zakončení = au.
  • Ňadra. Není žádným tajemstvím, že vaše bradavky a hrudník/prsa jsou citlivé oblasti s mnoha nervovými zakončeními. Tak jo, tohle bolí.
  • Lokty a kolena. Znáte to, když si omylem klepnete do kolena nebo lokte? Nyní si představte, že do nich vibruje jehla.
  • Za kolenem. Volná, měkká a pružná kůže za koleny je plná nervových zakončení, takže tetování této části není úplně procházka v růžovém sadě.
  • Boky. Zde tetování také celkem bolí. To platí zejména v případě, že nemáte kolem kyčelních kostí mnoho tuku.
  • Krk a páteř. Váš krk a páteř jsou kostnaté, citlivé a plné nervových zakončení…potřebujeme říkat víc?
  • Hlava, obličej a uši. Stejně jako váš krk je na těchto částech těla mnoho nervových zakončení a málo tuku.
  • Rty/vnitřní ret. Tetování do vnitřních rtů bylo pomíjivým trendem, ale tento zážitek vás může pronásledovat ještě dlouho poté, co odezní. Vaše rty mají spoustu nervových zakončení a tato oblast má tendenci krvácet, otékat nebo vytvářet modřiny.
  • Prsty (ruce i nohy). Mnoho nervových zakončení zde může způsobit bolest.
  • Vnitřní biceps. Kůže na vnitřním bicepsu však bývá citlivá a uvolněná, takže tetování pěkně bolí. Hojení vnitřní bicepsová oblasti může také trvat déle, než se hojí jiné části těla.

Jaký typ bolesti je u tetování?

Opět platí, že bolest je osobní záležitost, takže vám nikdo nemůže říct, jak moc to bude bolet. Vy můžete mít jiný zážitek. Ale v komunitě tetování existuje určitý konsenzus o typech bolesti, kterou můžete zažít.

Pálivá bolest

Poté, co tatér chvíli pracuje na stejné oblasti vašeho těla, může být vaše pokožka zanícená, což vede k pocitu pálení. Tento pocit je také běžný v oblastech s větším množstvím tuku. I když to není ta nejintenzivnější bolest, můžete cítit pálení 🔥!

Tupá bolest

Když jehla bzučí, otáčí se a píchá do kůže, vaše tělo produkuje stresové hormony, jako je adrenalin, aby čelilo bolesti. Podle výzkumníků to může na prvních pár hodin pocit otupit. Mluvení s umělcem, sledování televize nebo rozptýlení vaší mysli (dokonce i pomocí virtuální reality, jako v této studii z roku 2021) může způsobit, že bolest ustoupí do pozadí.

Škrábavá bolest

Nechat se tetovat je často přirovnáváno k tomu, že vás kočka opakovaně škrábe. I když to není ta nejintenzivnější bolest, která kdy byla, může to způsobit, že budete chtít syčet – zvláště pokud váš umělec používá více jehel, například při stínování. K tomu také dochází mimo kostnaté nebo ultracitlivé oblasti.

Ostrá nebo bodavá bolest

Na citlivějších částech vašeho těla s větším počtem nervových zakončení a tenčí kůží (jako je vnitřní strana vašeho zápěstí) může to, co kdysi připadalo jako kočičí škrábnutí, působit jako shluk včelích žihadel. To může být intenzivní a můžete mít pocit, jako by se jehla zarývala fakt hluboko. To se také často stává, když tatér dělá jemné detaily. Přílišné štípání však může naznačovat, že vám nezkušený umělec zapíchá jehlu příliš hluboko do kůže.

Vibrační bolest

Jehla vibrující proti tvým kostem a rozléhající se celým tělem. Tyto vibrace můžete cítit na vnějším zápěstí, loktech, žebrech a kotnících – zvláště když se jehla rychle pohybuje. Pokud máte méně tuku, je pravděpodobnější, že toto v určité míře zažijete.

Jak snížit bolest tetování

de je návod, jak pomoci zmírnit bolest tetování:

Vyberte si kvalitního profíka

Předem zkontrolujte minulou práci tatéra, recenze od předchozích zákazníků a certifikace. Návštěva zkušeného profesionála minimalizuje riziko nepřiměřené bolesti nebo komplikací, jako jsou infekce a vyvýšené, zanícené tetování.

Dělejte si přestávky

Zeptejte se svého tatéra, zda je v pořádku dát si pauzu, když máte potíže. Soucitný tatér to pochopí. Větší tetování jsou často rozdělena do několika sezení, ale pokud potřebujete přestávku, řekněte to.

Zůstaňte střízliví

Nechat si v opilosti dělat tetování cizincem z baru není nejlepší nápad – a není to jen kvůli lítosti příštího dne. Alkohol ředí krev a může během tetování způsobit krvácení, modřiny a nadměrnou bolest. Může to také trochu zkreslit výsledek. Z toho důvodu kvalitní tetovací salóny nikdy nepřijmou opilé zákazníky.

Dopřejte si spánek a minimalizujte stres

Odpočinek a minimalizace stresu před tetováním může pomoci zmírnit bolest. Nádech výdech!

Zvažte znecitlivující produkt

Znecitlivující krémy nebo spreje dokážou pomoci, zejména na citlivých místech. Jen si o tom předem promluvte se svým tatérem. Někteří tatéři tyto produkty skutečně nabízejí, zatímco jiní preferují netetování lidí, kteří je používají. Tak ať o tom váš tatér ví.

Bolí odstranění tetování?

Někteří tvrdí, že odstranění tetování je bolestivější než samotné tetování. Opět, i když to může být pravda, je to založeno spíše na osobní zkušenosti než na vědeckých důkazech.

Dermatologové obvykle používají k odstranění tetování lasery kvůli trvalé povaze tetování. Laserové ošetření je nejběžnější technikou odstranění tetování.

Lasery fungují tak, že zaměřují částice inkoustu suspendované v kůži světelnými vlnami, které je zahřívají a způsobují jejich rozpad. Jakmile jsou částice dostatečně malé, imunitní systém těla je odstraní.

Lidé obvykle potřebují k odstranění tetování více než jedno laserové ošetření. Některé barvy se hůře odstraňují, takže je jedno ošetření nemusí odstranit úplně.

Někteří lidé popisují laserové ošetření jako „jako když se na kůži opakovaně přitahuje silně gumový pásek“ (nebo když vám někdo dělá na zápěstí „ohýnek“, znáte to?). I před laserovým ošetřením si však lidé mohou aplikovat lokální znecitlivující prostředky ke snížení bolesti.

Chirurgické techniky jsou také účinné při odstraňování tetování, ale mohou také znamenat větší bolest. Chirurgické techniky jsou:

  • dermabraze
  • chemický peeling
  • chirurgická excize

Tetování a bolest – shrňme si to

Tetování bývá bolestivou procedurou, protože tatéři používají jehly k vstřikování inkoustu do dermis vrstvy kůže. Injekce způsobují lokalizovaný otok a poškození kůže.

Jakmile tetování skončí, může být oblast bolavá asi týden, než otok zmizí. Některé oblasti těla jsou při tetování bolestivější než jiné a někteří lidé mohou být na bolest citlivější než jiní.

Každý, kdo má po tetování přetrvávající nebo se zhoršující bolest, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

Sponzorováno

Máte tetování? A jak vás to bolelo? Napište nám prosím do komentářů.

A dále si o tetování přečtěte

Zdroje a studie článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva