Sponzorováno

Infekční (septická) artritida kloubu – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Infekční artritida, nazývaná také septická artritida, je infekce v kloubu, která způsobuje příznaky podobné artritidě. Je to typ zánětlivé artritidy, ale mnohem závažnější.
  • Infekční artritida nastává, když se do kloubu dostanou bakterie nebo virus a množí se, což způsobuje bolestivé příznaky v kloubu a kolem něj.
  • Je nezbytné rychle diagnostikovat a léčit infekční artritidu, aby se zabránilo poškození kloubů a šíření infekce.
  • Infekční artritida obvykle postihuje pouze jeden kloub, ale může se šířit i do dalších kloubů.
  • I přes svůj název není infekční artritida nakažlivá.
  • Včasná a agresivní léčba může výrazně zlepšit výhled člověka. Ve většině případů se lidé plně uzdraví bez trvalého poškození kloubu.

Infekční artritida kloubu je závažné zánětlivé onemocnění. Zánět vyvolávají bakterie (nějčastěji zlatý stafylokok, staphyloccocus epidermidis, streptokoky, neiseria gonorrhoea, pseudomonády, salmonely, escherichia coli, chlamydie, borrelie a vzácněji i další patogeny), které se do kloubu dostanou různým způsobem.

Infekční artritida kloubu je závažné zánětlivé onemocnění. Zánět vyvolávají bakterie (nějčastěji zlatý stafylokok, staphyloccocus epidermidis, streptokoky, neiseria gonorrhoea, pseudomonády, salmonely, escherichia coli, chlamydie, borrelie a vzácněji i další patogeny), které se do kloubu dostanou různým způsobem.

Co je to vlastně ta infekční artritida?

Infekční artritida je infekce v kloubu. Může se také označovat jako septická artritida. Nastává, když se infekce způsobená bakteriemi nebo viry rozšíří do kloubu nebo do tekutiny obklopující kloub. Tato tekutina se nazývá synoviální tekutina. Tato infekce obvykle začíná v jiné oblasti těla a šíří se krví do kloubní tkáně. Infekce může také vstoupit do těla po nějakém chirurgickém zákroku, otevřenými ranami nebo injekcemi.

Infekční artritida se obvykle vyskytuje pouze v jednom kloubu. Tento stav obvykle postihuje velký kloub, jako je koleno, kyčel nebo rameno. Vyskytuje se častěji u dětí, starších dospělých a také u lidí, kteří užívají drogy.

Jaké jsou příznaky infekční artritidy?

Příznaky infekční artritidy se mohou lišit v závislosti na vašem věku a lécích, které užíváte. Příznaky infekční artritidy mohou zahrnovat:

  • silná bolest, která se zhoršuje pohybem
  • otok kloubu
  • teplo a zarudnutí kolem kloubu
  • horečka
  • zimnice
  • únava
  • slabost
  • snížená chuť k jídlu
  • rychlá srdeční frekvence
  • podrážděnost

Jaké jsou rizikové faktory pro infekční artritidu?

U některých lidí je vyšší pravděpodobnost infekční artritidy než u jiných. Mezi rizikové faktory patří zejména:

  • máte nějaké problémy s klouby, jako je artritida, dna nebo lupus
  • v minulosti jste podstoupili operaci kloubů
  • trápí vás určité kožní problémy
  • užívání nelegálních drog nebo alkoholu
  • užívání léků, které potlačují imunitní systém
  • problémy s oslabeným imunitním systémem
  • rakovina
  • kouření
  • cukrovka

Jak je diagnostikována infekční artritida?

Lékař prohlédne váš kloub a položí vám otázky týkající se vašich příznaků. Pokud má podezření, že máte infekční artritidu, může si objednat další testy.

Artrocentéza je test často používaný k diagnostice tohoto stavu. Jedná se o zavedení jehly do postiženého kloubu a odebrání vzorku synoviální tekutiny. Vzorek je odeslán do laboratoře k vyšetření barvy, konzistence a přítomnosti bílých krvinek a bakterií. Informace z tohoto testu mohou informovat lékaře, pokud máte infekci v kloubu a co je příčinou infekce.

Lékař vám může také odebrat vzorek krve. To je další způsob, jak zkontrolovat počet bílých krvinek a zjistit, zda jsou ve vaší krvi nějaké bakterie. Tyto informace mohou pomoci lékaři určit závažnost infekce.

Lze také objednat zobrazovací testy k potvrzení přítomnosti infekce. Tyto testy mohou také pomoci lékaři zjistit, zda nedošlo k poškození kloubu infekcí. Zobrazovací testy používané při infekční artritidě mohou být tyto:

Sponzorováno

Léčba – jak se léčí infekční artritida?

Možností léčby infekční artritidy je několik:

Léky na předpis

Léčba infekční artritidy způsobené bakteriemi obvykle začíná antibiotiky, které ničí bakterie způsobující infekci. Váš lékař použije informace z vašich testů k výběru antibiotika, které je účinné pro typ bakterií přítomných ve vašem kloubu. Infekci je třeba léčit rychle a agresivně, aby se zabránilo osteoartróze a poškození kloubu.

Výsledkem je, že vám lékař může objednat intravenózní antibiotika, která se podávají přes žíly. Léčí infekci rychleji než perorální antibiotika. Většina lidí se začne cítit lépe do 48 hodin po první léčbě antibiotiky.

Lékař může také předepsat orální antibiotika k léčbě infekce. Perorální antibiotika pro infekční artritidu je obvykle třeba užívat po dobu šesti až osmi týdnů. K účinné léčbě infekce je důležité užívat celou řadu antibiotik.

Lékař vám předepíše protiplísňové léky místo antibiotik, pokud vám infekci způsobí houby (plísně).

Infekční artritida způsobená virem nevyžaduje podání léků.

Synoviální odtok tekutiny

Mnoho lidí s infekční artritidou potřebuje vypustit (odstranit) synoviální tekutinu. Důvodem je odstranění infikované tekutiny, zmírnění bolesti a otoku a zabránění dalšímu poškození kloubu. Synoviální tekutina je často odváděna pomocí artroskopie, ale lze ji provádět otevřeným chirurgickým zákrokem.

Při artroskopii provede lékař několik malých řezů v blízkosti postiženého kloubu. Potom do řezu vloží malou trubičku obsahující kameru. Lékař použije obraz z kamery, aby je vedl při odsávání infikované tekutiny z kloubu. Obvykle bude do kloubu vložena trubička a bude ponechána v kloubu, aby nedošlo k opětovnému otoku kloubu. Tato trubička je poté za několik dní odstraněna.

Lékař může někdy použít i malou jehlu k odstranění infikované tekutiny bez nutnosti chirurgického zákroku. Toto se nazývá artrocentéza. Tento postup se často musí opakovat v průběhu několika dní, aby se zajistilo odstranění tekutiny.

Další možnosti léčby

Většina případů infekční artritidy vyžaduje „vymytí“ kloubu chirurgickým zákrokem, jako je artroskopie nebo otevřená procedura. Příležitostně je nutný chirurgický zákrok k odstranění poškozených částí kloubu nebo výměně kloubu, ale to se provádí až po léčbě infekce.

Spolu s léčbou infekce lze použít i jiné léčebné metody ke snížení bolesti. Mezi tyto metody patří:

  • užívání nesteroidních protizánětlivých léků
  • odpočinek pro kloub
  • dlahování postiženého kloubu
  • pomoc na fyzioterapii

Cvičení

Lidé s infekční artritidou mohou také přijmout další opatření, která pomohou zmírnit příznaky a zabránit dlouhodobému poškození. Lidé mohou čas od času vyzkoušet fyzikální terapii nebo nosit dlahu na podporu postiženého kloubu.

Je však nezbytné, aby osoba prošla kloubem pomocí cvičení v rozsahu pohybu, aby se zabránilo zkrácení svalů nebo kloubů. To znamená, že by neměli nosit dlahy nepřetržitě.

Jaká je perspektiva a výhled pro lidi s infekční artritidou?

Infekční artritida je velmi dobře léčitelný stav, pokud je léčen včas a agresivně. S největší pravděpodobností uvidíte zlepšení příznaků do 48 hodin od zahájení léčby. I přes adekvátní léčbu může hnisavý zánět kloubu zanechat trvalé následky, pokud došlo ke zničení chrupavek či kosti pod chrupavkou, případně zvápenatění kolemkloubních struktur. Další léčba tedy spočívá v řešení těchto komplikací. Nezřídka je jediným řešením implantace totální náhrady kloubu za předpokladu úplného vyléčení infekce.

Sponzorováno

Naopak neléčená infekční artritida může způsobit trvalé poškození kloubů. Pokud máte bolesti kloubů nebo otoky, navštivte svého lékaře.

A co si dále přečíst na toto téma?

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva