Obsah článku
Dnes můžete najít na trhu s kineziologickými páskami více než 50 značek těchto pásek, ale původní produkt, páska Kinesio (nebo Kinesio Tex Tape), byl vyvinut koncem 70. let japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Ten chtěl vytvořit takovou pásku, která by poskytla efektivní podporu v problematických partiích těla, ale zároveň neomezovala pohyb.
Pokud jste někdy sledovali volejbalový zápas, nebo si občas pustíte atletické závody, možná jste si těchto pásek všimli: barevné pruhy či pásky na tělech sportovců – zdobí jim ramena, kolena či záda. To je kineziologická páska: terapeutická páska, která se strategicky aplikuje na tělo, aby poskytla podporu, zmírnila bolest, snížila otoky a případně i zlepšila výkonnost sportovce.
Jak vlastně funguje kineziologická páska
Kineziologická páska je velmi, opravdu velmi pružná
Dr. Kenzo Kase vytvořil pásku z patentované směsi bavlny a nylonu. Je navržena tak, aby napodobovala pružnost pokožky. Lepidlo na pásce je speciálně navrženo pro lékařské účely. Lepidlo je odolné proti vodě a je dostatečně pevné, aby zůstalo na těle bez problému po dobu tří až pěti dnů, i když cvičíte nebo se sprchujete.
Když je páska terapeutem aplikována na vaše tělo, mírně se stáhne a jemně zvedne vaši pokožku. Předpokládá se, že toto zvednutí pomáhá vytvořit mikroskopický prostor mezi kůží a tkáněmi pod ní.
Vytváří prostor v kloubech
Jedna malá studie, které se zúčastnilo 32 lidí, ukázala, že když byla na koleno nanesena kineziologická páska, zvětšilo to prostor v kolenním kloubu. Podobná studie zase odhalila fakt, že kineziologická páska také zvětšila prostor v ramenním kloubu. Přestože je samozřejmě zvětšení prostoru v kloubu hodně malé, i tak to pomáhá snížit riziko problémů v kloubech.
Může změnit signály na bolestivých cestách
Někteří fyzioterapeuti si myslí, že páska mění informace o bolesti a kompresi ve vašem těle, které vysílá nervový systém. Všechny vaše tkáně – kůže, pojivová tkáň, fascie (česky povázka), svaly – obsahují smyslové receptory, pomocí kterých můžeme cítit bolest, teplotu a dotek. Všechny tyto receptory přispívají k propriocepci – ke schopnosti nervového systému zaznamenat změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností – váš mozek má tedy představu o tom, kde je vaše tělo a co dělá. Tejpování páskou vytváří tah, který uvolňuje tkáně. Dekomprese těchto tkání může změnit signály směřující do mozku. Když mozek dostane jiný signál, bude jednoduše reagovat jinak.
Spoušťové body (lokální, ohraničená ztuhnutí svalstva, která jsou bolestivě citlivá na mírné stlačen) jsou dobrým příkladem. Fyzioterapeuti používají kineziologickou pásku k nadzvednutí kůže přes tyto napjaté svaly. Když je oblast dekomprimována, receptory bolesti vysílají jiný signál do mozku a napětí v spoušťovém bodě se snižuje.
Může zlepšit cirkulaci krve a tekutin
Pokud jste utrpěli nějaké zranění, kineziologická páska může pomoci zlepšit krevní oběh a snížit otoky v oblasti, kde máte toto zranění.
Několik studií ukázalo, že kineziotaping může zlepšit průtok krve v pokožce. Může také zlepšit cirkulaci lymfatických tekutin. Lymfatická tekutina je z větší části tvořena vodou, ale také obsahuje proteiny, bakterie a další chemikálie. Lymfatická tekutina je vlastně způsob, jakým vaše tělo reguluje otoky a hromadění tekutin.
Teorie je taková, že když je použita kineziologická páska, vytváří pod pokožkou prostor navíc, což mění tlakový gradient v oblasti. Tato změna tlaku zvyšuje průtok lymfatické tekutiny.
Změna toku lymfatické tekutiny by mohla pomoci třeba i modřinám v rychlejším hojení. Ačkoli existuje jen málo studií, které by tento účinek potvrdily, někteří lidé uvádějí, že když odstranili pásku z pohmožděných částí těla, oblasti pod páskou byly jiné barvy než oblasti bez pásky.
Kdy je vhodné použít metodu tejpování?
Při léčbě zranění
Fyzioterapeuti někdy používají tejpy jako součást celkového léčebného plánu u lidí, kteří byli nějak zraněni. Obecně se uvádí, že tejpování je nejúčinnější, pokud je používáno ve spojení s jinými léčebnými metodami, jako je třeba manuální terapie.
„Kineziologické pásky používáme ke zmírnění bolesti a otoku,“ říká námi oslovený fyzioterapeut a dodává, „ale vždy je spíše používáme jako doplněk. Něco jako podpůrnou metodu léčby pacienta.“
Podpora slabších míst v těle
Tejpy se také používají k podpoře svalů nebo kloubů, které to z nějakého důvodu potřebují. Pokud třeba máte patelo-femorální syndrom (svalovou dysbalanci, bolesti kolene, zánět či nestabilitu), či syndrom Achillovy šlachy, může vám pomoci právě kineziotaping.
Na rozdíl od bílé lékařské nebo atletické pásky vám kineziologická páska umožňuje normální pohyb. Některé studie ve skutečnosti ukazují, že tato páska může dokonce pohyb a vytrvalost zlepšit. Studie na sportovcích ukázaly, že když se kineziologická páska používá na unavené svaly, jejich výkon se zlepšuje.
„Přeškolení“ svalů
Kineziologická páska může pomoci přeškolit svaly, které z nějakého důvodu ztratily svoji funkci nebo si zvykly na nevhodný způsob pohybu.
Kineziotaping lze například použít k úpravě nevhodného držení těla. Nebo pomáhá pacientům po cévní mozkové příhodě zlepšit způsob jejich chůze. Fyzioterapeuti se domnívají, že by to mohlo být proto, že díky zvláštnímu pocitu pásky na vaší kůži si můžete více uvědomit, jak stojíte nebo se pohybujete.
Zvyšování výkonu
Někteří sportovci používají kineziologické pásky k tomu, aby jim pomohly dosáhnout lepšího výkonu. Pásky je také chrání před zraněním. Mnoho běžců třeba používá tuto pásku, když běží maratón.
Pro zlepšení jizev (ale to neoficiálně)
A jedna zajímavost. Přestože byste nikdy neměli používat kineziologickou pásku na otevřené ráně, existuje několik vědeckých důkazů o tom, že tejpování může zlepšit vzhled jizev (například po operaci nebo poranění). Ale toto je určitě léčba, kterou byste měli nejprve projednat s lékařem.
Tejpování na různých částech těla
Nyní se podíváme na to, kam se pásky na těle nejčastěji aplikují a jak v daném místě mohou pomoci.
Tejpování kolena
Koleno je komplikovaný a velký kloub, který je náchylný k poranění. Ve skutečnosti je bolest v koleni jedním z 5 nejčastějších zdravotních problémů, při kterém terapeuti úspěšně používají kineziologické pásky. Může to být akutní bolest po traumatu (zranění), ale také chronická bolest kolena způsobená například opotřebením kloubu.
Sponzorováno
V rámci konceptu kineziologického tejpování existují různé způsoby tejpování kolene podle aktuálního problému. Páska na koleno může být také aplikována preventivně, aby pacientovi poskytovala bezpečný a stabilní pocit během sportovní aktivity a mohla tak zabránit dalšímu poškození kolena.
Tejpování ramene
Rameno je velmi důležitý kloub pro téměř všechny činnosti v životě. Celé rameno se skládá z mnoha svalů, vazů, šlach, kostí, chrupavek a dalších anatomických složek. Nestabilita ramene nebo výsledná bolest může být sama o sobě velkým problémem. Špatný pohyb ramene může navíc způsobit mnoho dalších problémů v krku, páteři a hrudi – stejně jako v celém těle.
Bolest ramene může mít mnoho různých příčin. Nerovnováha svalů, zejména příliš silné nebo pevné svaly na hrudi a slabé svaly v zádech, mohou tento problém zhoršovat a zhoršovat špatné držení těla. Špatná biomechanika v kyčlích, dolních končetinách nebo trupu může dále narušit pohyb ramene a vyvolat bolest. Bolest v rameni může být také způsobena i dalšími problémy, jako jsou artritida, bursitida nebo zánět, laxnost vazů atd. A právě s těmito problémy může kinesiotaping pomoci. Nemělo by se zapomínat na správnost tejpování ramene.
Tejpování kotníku
Věděli jste, že podvrtnutí kotníku tvoří téměř polovinu ze všech sportovních zranění? Nejběžnějším typem podvrtnutí kotníku je inverzní podvrtnutí (noha vybočená dovnitř), což poškozuje vazy na vnější straně kotníku. K tomuto poranění kotníku obvykle dochází během běhu nebo skákání, ale může se také stát při chůzi po nerovném terénu.
Pokud máte podezření na podvrtnutí kotníku, měl by být kotník prohlédnut lékařem nebo sportovním lékařem. V závislosti na závažnosti zranění mohou doporučit zdržení se určitých činností po dobu několika dnů až několika měsíců. Pokud nebudete mít dostatek času na odpočinek nebo rehabilitaci oblasti, zvyšuje se riziko opětovného zranění později v životě.
Další doporučení je pak aplikace ledového zábalu a stabilizace kotníku pomocí vnější podpory. Tradičně se jednalo o aplikaci nepružné atletické pásky. Tento typ pásky však lze nosit pouze na krátkou dobu, protože její kompresní účinek snižuje průtok krve do poraněné oblasti. Kineziologická páska je naproti tomu tenká, lehká a pružná, což umožňuje její nošení nepřetržitě během zotavení ze zranění. V raných fázích poranění může kineziologická páska na kotníku pomoci snížit otoky a zmírnit bolest. Při návratu k činnosti může být použita jako podpora kotníku bez omezení oběhu a rozsahu pohybu. Po návratu k normální činnosti poskytuje tato páska během cvičení lepší stabilitu a může zabránit dalším zraněním.
Kdy se tejpování raději vyhnout?
Za určitých okolností byste se tejpování páskou měli. Je to v těchto případech:
- Otevřené rány. Použití pásky přes ránu může vést k infekci nebo poškození kůže.
- Hluboká žilní trombóza. Zvyšující se průtok tekutin může způsobit uvolnění krevní sraženiny, což může být fatální.
- Aktivní rakovina. Zvýšení přísunu krve k nádoru může být hodně nebezpečné.
- Cukrovka. Pokud máte v některých oblastech snížený cit, možná si ani nevšimnete reakce na pásku.
- Alergie. Pokud je vaše pokožka citlivá na lepidlo, může to vyvolat silnou reakci. Lepidlo na známých značkách pásek neobsahuje latex a je hypoalergenní, takže by nemělo vyvolat alergickou reakci, pokud je správně aplikováno a pokud nemáte zvýšenou citlivost.
- Křehká, jemná kůže. Pokud je vaše pokožka náchylná k trhání a je hodně, hodně citlivá, neměli byste na ni aplikovat pásku.
Jak aplikovat kineziologickou pásku?
Pamatujte, aplikace tejpů na tělo není pro laiky. Vždy byste se měli poradit s fyzioterapeutem, který je vyškolen v oblasti správné aplikace kineziologické pásky. Fyzioterapeut vám ukáže, jak správně aplikovat pásku. Ukáže vám postup, který pomůže při vašem specifickém problému.
Fyzioterapeut vás může sledovat, jak cvičíte aplikaci a odstraňování pásky, než to zkusíte doma. A řekne vám co dělat lépe, či jinak. Současně s první domácí aplikací tejpů doporučujeme sledovat videa, jak správně tejpovat.
Rady k tejpování
Chcete-li použít kineziologickou pásku, nezapomeňte na tyto body:
- Nejprve pečlivě očistěte a osušte oblast. Pleťové vody a oleje mohou zabránit lepení pásky. A to nechcete.
- Odstraňte (oholte) přebytečné chlupy. Jemné chloupky by neměly být problémem, ale husté a silné chlupy by mohly bránit pásce získat dobrou přilnavost na kůži.
- U většiny aplikací pásky začnete roztrhnutím podkladového papíru ve středu pásky.
- Vyřízněte zaoblené rohy na koncích každého proužku, pokud je již nemají vyříznuté. Zaoblené rohy se méně pravděpodobně zaseknou proti oblečení; a to pomáhá udržet pásku déle na těle.
- Držte prsty na papíru, když držíte pásku. Dotyk lepivé části způsobí, že bude méně lepivá.
- Po nanesení pásky rukou zahřejte pásek na několik vteřin. Teplo lepidlo aktivuje. Plná přilnavost se obvykle “aktivuje” asi do 20 minut.
Jak bezpečně z těla odstranit kinesiologickou pásku
Pokud nosíte pásku déle než několik dní, může se začít uvolňovat sama. Zde je několik tipů, jak odstranit pásku, aniž by došlo k poškození kůže.
- Naneste trochu oleje (jako je nějaký dětský olej nebo olivový olej) nebo krému na horní část pásky, aby se uvolnila od pokožky.
- Odstraňujte pásku pomalu. Netrhejte.
- Po odejmutí jednoho konce pásky z pokožky zatlačte na kůži a oddělte ji pomalu od pásky.
- Pokud je vaše pokožka podrážděná nebo nějak poškozená, již pásku znovu neaplikujte. A zvažte rozhovor s terapeutem nebo lékařem na toto téma.
A co o tejpování říct na závěr?
Kineziotaping může vhodnou poskytnout podporu při regeneraci, zvýšit krevní oběh v místě problému, zmírnit bolest a zlepšit způsob práce kloubů a svalů. Před použitím pásky byste se měli poradit s fyzioterapeutem, protože tejping je nejužitečnější v kombinaci s jinými léčebnými metodami.
Sponzorováno
Máte s kineziotapingem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za reakce v komentářích pod článkem.
Co si dále o kineziotapnigu přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fyzioterapie, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články