Sponzorováno

Císařský řez – průběh, léčba a rekonvalescence 4.9/5 (10)

  • Císařský řez je chirurgický zákrok, při kterém se vytvoří řez v břiše a dítě se vyjme přes tento řez. Jedná se tedy o alternativní způsob porodu, kdy porodník rozhodne, že porod vaginálně není možný nebo bezpečný pro matku nebo dítě.
  • Císařský řez se často používá v následujících případech: placenta previa, určitá poloha dítěte v děloze, přítomnost překážky v porodních cestách, jako například velká cysta nebo tumor v pánevní oblasti, přítomnost infekce, která by mohla ohrozit matku nebo dítě během vaginálního porodu.
  • Vysoký krevní tlak matky nebo přítomnost jiných zdravotních stavů, které by také mohly být rizikové během vaginálního porodu.

Císařský řez - průběh, léčba a rekonvalescencePro indikaci císařského řezu existuje řada závažných důvodů. Některé z těchto případů jsou evidentní ještě před chystaným porodem, jiné se vyskytnou až přímo při porodu. Pokud o císařském řezu lékaři rozhodli, znamená to, že je v tom daném případě opravdu nutný.
 

Případy pro volbu císařského řezu

Případů, ve kterých volba připadá právě na císařský řez, je mnoho. Například:

  • Zúžená pánev rodičky (měří se pelvimetrem) a příliš velký plod,
  • závažné onemocnění ženy (nemoci srdce, těžká krátkozrakost, vysoká cukrovka, hypertenze, cysty, fibromy / nezhoubné nádory vazivové tkáně),
  • špatná poloha plodu – nejčastěji vodorovná,
  • vcestné lůžko a jeho předčasné odlučování (silné krvácení),
  • ohrožení plodu, např. dušení,
  • vícenásobné těhotenství (dvojčata, trojčata, …),
  • vaginální herpes, když se děťátko při průchodu porodními cestami může nakazit a jiné.

Často jsou to kombinace různých rizikových faktorů, které se nabalují, a tak vznikne akutní důvod porodit dítě císařským řezem.

Typy používaných řezů u císařského řezu - ilustrace

Typy používaných řezů u císařského řezu – ilustrace

 

Jak císařský řez probíhá?

Císařský řez probíhá zhruba v těchto krocích:

  1. Po zavedení epidurální resp. spinální analgezie (rodička je při vědomí, ale ostrou bolest necítí), anesteziolog bude jen přidávat potřebnou látku – anestetikum do katetru, což bude mít za následek dočasné znehybnění, znecitlivění spodní části těla. Pokud se císařský řez musí provést hned a není zavedena epidurální resp. spinální analgezie, přistoupí se k celkové anestezii (pozn.: využití těchto metod závisí na rodičce a na možnostech porodnice).
  2. Před operací se oholí spodní část břicha a ohanbí, nejčastěji s elektrickým holicím strojkem. Nemusí to být vždy strojek, proto je výhodou, pokud tuto proceduru ovládá žena sama a zavede se na 24 hodin močový katetr ve formě tenké hadičky (pravděpodobně i klystýr).
  3. Pokud je anestezie hotová, natřou se daná místa dezinfekčním roztokem a začne se s operací. Při císařském řezu spatří děťátko světlo světa zhruba po 10 minutách.
  4. Operatér rozřeže břišní stěnu ženy, pak dělohu a vyndá z ní miminko a placentu. Řez bývá malý a je většinou schovaný v ohanbí. Dnes se již téměř vůbec nedělá vertikální řez; pouze v akutních případech, kdyby i několika minutové zdržení vedlo k ohrožení života dítěte. Vertikální řez se provádí jednodušeji a rychleji, umožňuje lepší přístup k děloze, ale pro málokterou ženu je esteticky přijatelný. Přítomnost tatínka na operačním sále během císařského není povolena, tak jako ani při žádné jiné operaci. Někdy to však závisí i na porodníkovi, zda bude jeho přítomnost tolerovat či nikoli.
  5. Jakmile se miminko narodí, je o něj dobře postaráno. Při tom už může asistovat i tatínek, zatímco maminku porodník zašije. Pak ho přijdou ukázat matce.

První dny po císařském řezu

Ačkoli je císařský řez méně bolestivý než přirozený porod, (protože jste pod anestezií), není to vždy lehké. Přestože se bolest lékařsky utišuje, zůstává přítomna. Pravda je, že každá žena vnímá bolest jinak.

Sponzorováno

První „den po“ zůstává maminka ležet na lůžku a zvednout se může až po odstranění močového katetru. Pak má maminka pomalu vstát (pozor na závrať) a udělat pár kroků, aby se její tělo začalo zotavovat. Jelikož rodička má zpočátku problémy s pohybem, bude pro ni těžší hned se starat i o miminko. S tím musí rodička počítat.

Kojení se doporučuje zejména vleže (jizva je tehdy méně bolestivá). Existuje i jiná praktická poloha – pozice tzv. „Rugby míče“: žena leží na zádech a dítě má hlavu na jejím prsu, avšak tělo dítěte je pod jejím paží.

Po císařském řezu je třeba s dalším miminkem počkat alespoň jeden rok, aby se jizva dobře zavřela a zahojila, ale ne vždy se musí čekat tak dlouho (pozn.: obecně se doporučuje minimálně 1 rok). Nejlepší je zeptat se na názor svého lékaře – gynekologa, který dobře zná stav jizvy (po prvním císařském je to většinou pěkná jizva, se kterou nebývají problémy.) Vše závisí na pacientce.

Rána po císařském řezu

Je normální, pokud je ranka a kůže kolem ní jistý čas necitlivá, neboť při řezu se mohou jisté nervy deaktivovat, tělu je třeba dopřát čas (max. 6 měsíců), aby si mohlo znovu obnovit svou nervovou síť. Pak se citlivost vrátí, přestože proces může být pomalejší. U zarudlé rány po řezu se doporučuje bodová masáž.

Takto může vypadat jizva po císařském řezu

Takto může vypadat jizva po císařském řezu

 

A co další císařské řezy v životě rodičky?

Není nutné, aby se další děti narodily znovu císařským řezem. Pokud má rodička, ze zdravotního hlediska, stejné problémy jako při prvním těhotenství, pravděpodobně se také doporučí císařský řez. Trvalé příčiny pro volbu císařského řezu jsou například: úzká pánev, vysoká cukrovka. Není důvod podstoupit další císařský řez, pokud se příčina týkala pouze minulé těhotenství a již pominula.

Dále platí, že to, co bylo problematické pro jedno dítě, nemusí být pro druhé (poloha, hmotnost, riziko ohrožení plodu …). Jizva, která zůstává po císařském je oslabeným místem. Při opakovaných těhotenstvích a řezech je samozřejmě namáhána, proto se dnes ve doporučují max. 3 „císařské“ (pozn .: v české odborné literatuře se uvádí dva, pak se riziko považuje za velmi velké). Vše závisí na ženě a na jejích předchozích jizvách a jejím hojení. Je to prostě individuální. Především je vše třeba konzultovat s lékařem – gynekologem, zejména, pokud dobře zná její stav.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Císařský řez u porodu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva