Obsah článku
Popraskaný jazyk reprezentují trhlinky a pukliny, které tvoří jakési hluboké rýhy po stranách a přes vrch jazyka. Objevují se, protože jsme takovou strukturu jazyka zdědili, nebo vznikly v kombinaci s jinými orálními a imunitními onemocněními. Popraskaný jazyk je většinou neškodný, ale je to jistě nepříjemné. V některých případech může způsobit nepohodlí nebo citlivost na určité druhy potravin. Potraviny mohou také zanechat v prohlubních jazyka bakterie, které se v nich umějí rychle rozmnožovat, což způsobuje zápach z úst. Bylinná léčba by vám mohla pomoci zmírnit příznaky prasklého jazyka.
Užitečné bylinky
Obraťte se na svého zubního lékaře při určování diagnózy před zahájením léčby, byť bylinkami. Bylinky dělají pro váš jazyk několik užitečných věcí. Jsou antimikrobiální a imunitní stimulant a mohou pomoci chránit před infekcí a odstranit bakterie, které způsobují nepříjemný zápach z úst, když se zbytky jídla uvězní v puklinách. Zklidňují tkáň ústní dutiny, což zase zmírňuje případné bolesti.
Echinacea
Echinacea je rostlinka, jejíž kořeny používají bylinkáři při nachlazení, chřipce, na hojení ran a při mikrobiálních infekcích. Účinné látky jsou polysacharidy, alkylamidy a kyselina kávová, které mají silný imunitní – stimulační, antibakteriální a antivirový účinek. Můžete použít echinaceu i jako ústní vodu na ochranu proti nahromadění patogenů na jazyku. Echinacea je aktivní i proti streptokokům a stafylokokům a některým druhům hub. Nepoužívejte echinaceu, pokud máte autoimunitní onemocnění.
Sponzorováno
Šalvěj
Je trvalka, která se používá jak na vaření, tak v medicíně. Je užitečná při mnoha potížích ústní dutiny, hlavně dásní, včetně zánětu dásní, zánětu sliznice, infekcí a na prasklý jazyk.
Esenciální olej má antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti. Šalvěj je užitečná tím, že napíná a roztahuje sliznici a zmírňuje podráždění a případný zánět. Opatrně však i se šalvěj. Nekonzumujte jí příliš mnoho a po velmi dlouhou dobu.
Příčina popraskaného jazyka
Jazyk bývá poprakaný zejména v jeho přední části a po stránek jazyku. Jazyk je bolavý zejména při konzumaci určitých potravin, kdy jde jasně cítit rozpraskání jazyku. V některých případech je u lidí přítomen také bílý povlak na jazyku. Popraskaný jazyk se může objevit jak u dětí, také u dospělých lidí. Někdy se objevuje u žen během probíhajicího těhotenství.
Popraskaný jazyk může mít různé důvody. Vyjmenujeme si tady hlavní možné příčiny:
- nedostatek vitamínu B – může to ukazovat na nedostatek vitamínu ze skupiny B.
- nedostatek vitamínu A – může to být vyvoláno také nedostatkem vitamínu A.
- chudokrevnost – neboli málo železa v krvi. Chudokrevnost je také známá pod pojmem anémie.
- problémy v tlustém střevě – viníkem mohou být také chronické problémy s tlustým střevem.
- alergie – může se jednat také o projev alergie
- snížená imunita – oslabená imunita
Léčba popraskaného jazyka
Je nutné najít příčinu rozpraskaného jazyku a pak se podle toho bude lišit i léčba. Přesná léčba je vždy závislá na příčině. Měly by jste absolvovat vyšetření u lékaře, který to posoudí a případně vás pošle již přímo ke specialistovi na různý obor.
Sponzorováno
A jak řešíte popraskaný jazyk vy?
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Estimation of salivary and tongue coating pH on chewing household herbal leaves: A randomized controlled trial Autoři: Gayathri Ramesh, Ramesh Nagarajappa
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jazyk a zdraví, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Děkuji za informativní článek, i když mne popraskání jazyku zatím nepotkalo, má sestra tím trpí již poměrně dlouho.
Bylinky jsou dobré na všechno, to říkám pořád, jen ostatní kolem mě si myslí, že jsem blázen. Hodně jsem je i pěstovala, od té doby co ale bydlíme ve městě, jich tolik pěstovat nejde. Našla jsem si ale celkem dobrou náhražku hlívu ústřičnou s tradičníma bylinkama, obsahuje spoustu bylinek a je dobrá snad na všechno, na imunitu, trávení, cévy, kosti, čištění těla, překvapila mě.