Sponzorováno

Bylinky na artritidu – které a jak pomáhají? 4.26/5 (27)

  • Při artritidě může být užitečné použít některé bylinky jako součást celkového přístupu ke snižování zánětu a podpory zdraví kloubů.
  • Kurkuma: Obsahuje látku zvanou kurkumin, která má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit bolest a otoky spojené s artritidou.
  • Boswellia: Také známá jako kadidlovník, boswellia má také protizánětlivé účinky a může pomoci snížit bolest a otoky spojené s artritidou.
  • Zázvor: I zázvor obsahuje zánětlivé látky, které mohou pomoci snížit bolest a zánět spojený s artritidou.
  • Čaj z kopřiv: Kopřiva může pomoci snížit zánět a podporovat zdraví kloubů.
  • Česnek: Obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snížit bolest spojenou s artritidou.
  • Před zahájením užívání jakýchkoli bylin nebo doplňků se však vždy poraďte se svým lékařem, zejména pokud užíváte jakékoliv léky nebo máte existující zdravotní problémy, abyste se vyhnuli možným interakcím nebo vedlejším účinkům.

Které bylinky mohou pomoci při artritidě?

Které bylinky mohou pomoci při artritidě?

Lidé se téměř od počátku své existence spoléhali na rostlinné prostředky k léčbě různých problémů a nemocí. Nejstarší důkaz o používání rostlin jako léčiva pochází z 5 000 let staré sumerské hliněné tablety obsahující receptury vyrobené z rostlin.

Pro léčbu artritidy je dnes propagováno několik bylinných přípravků, nejčastěji to je kurkuma, zázvor, Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata), čertův dráp, extrakt z vrbové kůry a extrakt hluchavky.

Ne všechny bylinné produkty jsou ale stejné. Některé jsou dostupné pouze jako pilulky. Jiné jsou na trhu v různých formách, včetně kapslí, tinktur a čajů. Například kurkuma je k dispozici v kapslích nebo ji jako koření můžete přisypat do jídla. Zázvor se prodává v kapslích, prášku, se kterým vaříte, nebo jako čaj.

Bylina, kterou si vyberete, často určuje, jakou formu ji budete přijímat, protože některé bylinky se při požití lépe vstřebávají do těla; jiné třeba při ponoření do extraktu (výluhu) z ní.

Jak se dají užívat bylinky na artritidu?

Možností je tedy hned několik:

1. Pilulky a kapsle

Pilulky a kapsle jsou pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak užívat bylinné doplňky. A jsou také nejsnáze dostupné ve vašem obchodě se zdravou výživou nebo v lékárně. Stačí otevřít lahvičku a strčit si pilulku do úst.

Často se jedná o formu bylinných léků používaných ve studiích, navíc si můžete být jisti, že užíváte vhodnou dávku. U jiných forem může být těžší říci, kolik aktivní složky dostáváte do těla.

2. Nálevy a čaje

Čaje a nálevy se připravují přidáním vroucí vody do čerstvých nebo sušených rostlinných produktů – stonků, listů nebo květů – a jejich máčením, aby se uvolnily jejich účinné látky. Vrbová kůra a zázvor jsou dva čaje používané při artritidě – to kvůli jejich protizánětlivým vlastnostem, které se zde náramně hodí.

Chcete-li získat správnou dávku pomocí sypaných bylin, můžete se poradit s bylinkářem nebo lékařem tradiční čínské medicíny. Mnoho bylinných čajů však dnes můžete koupit v předem stanovených dávkách v prodejně zdravé výživy nebo supermarketu.

Když si vaříte čaj, doporučuje dobu louhování 15 až 20 minut. To je dost dlouho na to, abyste z produktu získali maximální výhody, aniž byste to přeháněli. Některé čaje mohou být při příliš dlouhém louhování skutečně škodlivé. Například černý čaj obsahuje třísloviny, které se mohou stát karcinogenními, když se louhují déle než hodinu, tak na to pozor.

3. Krémy, gely a další topické produkty

Některé bylinné přípravky se dodávají ve formě krému, gelu, náplasti nebo obkladu, který natíráte nebo nanesete na pokožku. Arnika a kostivalové gely jsou užitečné pro úlevu od bolesti při artritidě. Krémy vyrobené s extraktem z chilli papričky, kapsaicinem, mohou také pomoci s bolestí, ale mohou způsobit vedlejší účinky, jako je silný pocit pálení a podráždění pokožky. Doporučená dávka u těchto přípravků bývá uvedená na obalu.

4. Tekutiny, extrakty a tinktury

Byliny lze také užívat v tekuté formě, jako jsou oleje, nápoje s extraktem a tinktury – přípravky vyrobené s alkoholem a vodou. Extrakty lze také odpařovat, aby se vysušily. Suché extrakty, jako je Boswellia serrata a kurkumin, se poté vloží do kapslí a tablet.

Tinktury a extrakty jsou obvykle koncentrovanější než jiné produkty. Obecně bývají tinktury o něco silnější než kapsle. Ale pak jsou tu tekuté kapsle, které mají tekutinu z tinktury uvnitř kapsle, což je velmi podobné.

Dávka těchto produktů se může lišit v závislosti na jejich formě. Například dávka může být tři šálky čaje denně nebo jedna až tři čajové lžičky tinktury denně. Zde může být užitečné poradit se s bylinkářem nebo specialistou, abyste se ujistili, že užíváte správnou dávku.

5. Bylinky na vaření

Některé bylinky, jako je kurkuma a zázvor, lze přidávat do jídel, která vaříte. Tyto bylinky si můžete vypěstovat sami, koupit je čerstvě řezané na trhu nebo sušené. Obecně si myslím, že sušená forma je o něco silnější, ale opravdu záleží na tom, proč ji používáte a na co ji používáte.

Některé bylinky potřebují při vaření trochu pomoci. Kurkuma musí být vařena s nějakým typem tuku, jako je olej na vaření, a také černý pepř, aby ji vaše tělo správně absorbovalo.

Zatímco vaření s bylinkami je obecně zdravý nápad, nečekejte, že pár kari pokrmů obsahujících kurkumu bude zázračným lékem na vaše klouby. Je to protizánětlivé a vynikající koření pro podporu zdraví, ale pokud se někdo potýká s bolestí artritidy, pravděpodobně to nebude stačit. Potřebovali byste sníst celé sklenice koření kurkumy, abyste získali výhodu doplňku stravy pro vážné bolesti. Takže bylinka a koření v jídle je spíše takový doplněk.

A které bylinky na artritidu používat?

1. Brutnákový olej

Semena rostliny Brutnák lékařský (Borago officinalis) obsahují velké množství esenciální omega-6 mastné kyseliny zvané gama-linolenová kyselina (GLA). Olej ze semen brutnáku lékařského obsahuje také kyselinu linoleovou, kterou tělo přeměňuje na GLA.

GLA pomáhá udržovat buněčnou strukturu a je super pro bezproblémové fungování kloubů. Tělo také přeměňuje GLA na prostaglandiny, které fungují jako hormony na podporu imunitního systému. GLA pomáhá zastavit zánět kloubů a může také zabránit některým zánětlivým reakcím těla.

Podle výzkumu z roku 2017 může brutnákový olej pomoci zlepšit příznaky revmatoidní artritidy (RA).

2. Kurkuma

Kurkuma je žluté koření a léčivá bylina pocházející z Indie. Oranžová dužina uvnitř stonku obsahuje účinnou rostlinnou sloučeninu kurkumin.

Sponzorováno

Jeden studie zjistila, že kurkumin může snížit chronický zánět způsobený revmatoidní artritidou. To může být způsobeno tím, že kurkumin snižuje prozánětlivé buňky a zvyšuje počet buněk, které pomáhají regulovat zánět.

Tělo však nemůže absorbovat velké množství kurkuminu, což může omezit jeho použití jako terapie bolesti kloubů.

Podle studie z roku 2018 může sloučenina piperin, která se nachází v černém pepři, také pomoci snížit zánět a zlepšit vstřebávání kurkuminu.

3. Vilcacora, kočičí dráp

Vilcacora neboli „kočičí dráp“ je réva pocházející z Jižní a Střední Ameriky.

Studie z roku 2020 zjistila, že užívání kočičího drápu spolu s dalšími doplňky může pomoci zlepšit bolest a funkci kloubů u lidí s osteoartrózou kolena nebo kyčle. Vědci dospěli k závěru, že na podporu těchto zjištění vyžadují další důkazy z budoucích studií.

Kočičí dráp se jeví jako bezpečný, když ho člověk bere v malém množství. Ale neměly by ho užívat těhotné ženy.

4. Eukalyptus

Podle studií má olej z listů eukalyptu antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Flavonoidy v listech eukalyptu mají také antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci chránit před oxidačním stresem.

Studie z roku 2016 zjistila, že extrakty z listů eukalyptu významně snižují hladiny dvou zánětlivých enzymů: interleukinu-6 a tumor nekrotizujícího faktoru alfa. To ve finále může pomoci snížit příznaky zánětu, jako je bolest kloubů.

Eukalyptový olej může pomoci snížit zánět a bolest.

Lidé si mohou koupit eukalyptový extrakt jako esenciální olej v mnoha obchodech. Mohou si ho přidat do teplé koupele nebo inhalovat.

Při používání této byliny může být třeba dávat pozor, protože u některých lidí může způsobit alergickou reakci. Člověk by neměl požívat esenciální oleje orálně.

5. Kadidlovník pilovitý

Boswellia serrata neboli Kadidlovník pilovitý je pryskyřice z kůry stromu boswellia. Tato pryskyřice má silné aroma, díky čemuž je oblíbenou přísadou do parfémů, kadidel a esenciálních olejů.

Kadidlovník pilovitý může také nabídnout výhody pro lidi s chronickým zánětem. Podle studií mají aktivní sloučeniny v kadidlovníku protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci zmírnit příznaky artritidy.

Přehledový článek z roku 2016 našel důkazy na podporu použití kadidlovníku a dalších produktů z pryskyřice boswellia pro zvládání symptomů artritidy. Autoři uvádějí, že ačkoli kadidlo není lékem na artritidu, 60–70 % lidí zaznamenalo při jeho užívání výrazné zlepšení symptomů.

6. Aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina oblíbená pro své zdraví prospěšné účinky. Aloe vera má silné protizánětlivé, antiartritické a antirevmatoidní vlastnosti. Sloučeniny v aloe vera mají protizánětlivé účinky podobné účinkům nesteroidních protizánětlivých léků.

Výzkum také ukazuje, že sloučeniny v aloe vera pomáhají odstraňovat volné radikály z těla, podobně jako antioxidanty. Tyto antioxidační funkce také pomáhají snižovat zánět tím, že brání produkci zánětlivých enzymů.

Osoba může použít lepkavý „gel“ nacházející se vnitřku listů aloe vera lokálně, kde jej aplikuje přímo na pokožku. Lidé mohou také přijímat aloe vera perorálně užíváním doplňků nebo pitím šťávy z aloe vera.

7. Skořice

Podle studie z roku 2020skořice protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Studie zjistila, že konzumace skořice významně snížila biomarkery zánětu a oxidačního stresu. To znamená, že suplementace skořicí může pomoci snížit zánět a hladinu oxidačního stresu, což může pozitivně ovlivnit bolest kloubů.

Malá studie z roku 2018 také zjistila, že kapsle skořicového prášku pomohly zlepšit příznaky a zánět u žen s artritidou.

8. Zázvor

Podle studie z roku 2019 mají zánět a oxidační stres úzké spojení s bolestí a závažností kloubních stavů, jako je revmatoidní artritida.

Zázvor obsahuje silné protizánětlivé sloučeniny a je tradičním lékem na zmírnění bolesti a ztuhlosti u lidí s osteoartrózou. Studie zjistila, že zázvor může změnit genovou expresi a snížit příznaky revmatoidní artritidy.

PAMATUJTE: Bezpečné používání bylinek je základ

Mnohem bezpečnější je používat bylinky pod vedením licencovaného lékaře, jehož náplní praxe zahrnuje bylinnou medicínu. Prostě nepoužívejte bylinky a extrakty tzv. „na blind“.

Profesionálové v oboru bylinek často předepisují některé z výše uvedených bylin, jako je kurkuma, skořice či zázvor, ve velmi specifických formulacích.

Při užívání bylin se závažnými vedlejšími účinky, je obzvláště důležité vyhledat radu od odborníka. Dokonce i relativně bezpečné bylinky, jako je kurkuma, mohou mít vedlejší účinky, se kterými vám může poradit lékař.

Jiné doplňkové metody při bolesti kloubů

Mezi další možnosti léčby, které mohou lidé chtít vyzkoušet při léčbě bolesti kloubů, patří:

Cvičení

Podle pokynů z American College of Rheumatology a Arthritis Foundation z roku 2019 výzkum ukazuje, že léčba založená na cvičení pomáhá zlepšit bolest a funkci u lidí s osteoartrózou a může zlepšit rozsah pohybu v kloubech.

Tai chi a jóga mohou pomoci snížit bolest a zlepšit rozsah pohybu. Snížení nadváhy může také snížit tlak na klouby.

Akupunktura

Akupunktura může pomoci zlepšit fyzické funkce v krátkodobém i dlouhodobém horizontu a může pomoci snížit bolest krátkodobě u lidí s artritidou.

Masážní terapie

Masážní terapie, jako je švédská masáž, může pomoci snížit bolest u stavů, jako je osteoartróza kolena. Může také pomoci snížit stres nebo úzkost, což může zlepšit vaši reakci na bolest.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste použít bylinky na artritidu? Jak to dopadlo? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o artritidě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva