Sponzorováno

Bylinky a přírodní tipy na bolest hlavy 4.89/5 (35)

Bylinky a přírodní tipy na bolest hlavyMedikamentózní léčba, která se používá k léčbě bolesti hlavy, je specifická pro různé příčiny bolesti. Používají se omamná analgetika, svalové relaxanty, antidepresiva a neuroleptika. Nejčastěji však lidé užívají nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, aspirin, naproxen a paracetamol. Časté bolest hlavy způsobují, že většina lidí automaticky sáhne po lécích, aniž by zvážili alternativní možnosti léčby. Zde je několik přírodních prostředků proti běžné bolesti hlavy. Zkuste je ještě předtím, než šáhnete po prášcích a lécích.

1) Vlažná voda s citrónem

Je to skvělý nápoj pro detoxikaci těla a doporučuje se užívat ho každé ráno, ale můžete ho vypít, když máte bolesti hlavy.

2) Zázvorový čaj

Zázvor stimuluje krevní oběh a má silné protizánětlivé účinky. Kromě toho, zázvor má příznivý účinek jako analgetikum, čímž snižuje bolesti hlavy. Přečtěte si o zázvorovém čaji více zde.

3) Mandlové mléko

Mandle obsahují hořčík a jiné minerály, které mohou zmírnit bolesti hlavy a migrény, stejně jako salicin, který se konvertuje na kyselinu salicylovou – hlavní účinnou složku v aspirinu.

Víte, že dětem nemáte dávat aspirin?

4) Rybí olej

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které snižují tlak v cévách a snižují pravděpodobnost vzniku trombu.

5) Rajčatová šťáva

Rajčata obsahují přírodní cukr a vysoké úrovně vitamínů a minerálních látek, které mohou zmírnit bolesti hlavy, zejména takové, kterou jsou způsobeny opicí. Přidejte nějaké koření a dostanete chutný nápoj pro bolesti hlavy. A dejte si pozor, některé potraviny mohou způsobit bolesti hlavy.

6) Aromaterapie

Výbornou alternativou je například aromaterapie. Stačí smíchat pár kapek oleje s vodou a hadříkem si přetírat krk a čelo. Pro aromaterapii je vhodný levandulový, mátový, či eukalyptový olej. Při aromaterapii můžete oleje využít i na masáž, která pokud uvolní svalstvo, zmírní i bolesti hlavy. Pokud bolest stále nepřechází můžeme zkusit ještě dvě osvědčené metody, a to procházku na čerstvém vzduchu nebo střídání teplého a studeného proudu vody na krk.

7) Bylinky a bylinné čaje

Čaje z libovolné kombinace heřmánku, citrónové trávy, mučenky a levandule mají uklidňující účinek, čímž snižují bolesti hlavy. Mátový čaj zabírá také, protože uvolňuje svaly a nervy a může vám také pomoci s vaší bolestí hlavy.

Sponzorováno

Babské rady z bylinek na bolest hlavy

Klasickými bylinkami, které na utlumení bolesti hlavy používali už naše babičky byl heřmánek, máta, či tužebník. Stačí jednu z bylinek přelít půl litrem vody a nechat 5 minut louhovat. Bolesti by měly do půl hodiny ustoupit. Výhodou čajů není jen odstranění bolesti, ale i pocit úlevy, který teplý aromatický čaj navodí. Při silných migrénách se nejčastěji používá čaj z vrbové kůry. Ta obsahuje také salicin. Díky Salicinu ulevuje čaj od bolesti různého druhu.

Další byliny, které můžete zkusit na bolest hlavy:

  • Ginkgo – může zmírnit bolest tím, že roztahuje cévy v hlavě. Tím, že jinan zlepšuje tok krve v těle, dostává se do mozku více kyslíku. S okysličením mozku většinou přichází i úleva od bolesti.
  • Kopretina řimbaba – obsahuje látky, které potlačují uvolňování náladových hormonů v mozku. Použijte tuto rostlinu čerstvou pro dosažení nejlepších výsledků.
  • Bobkový list – olej z bobkového listu je užitečný při masírování spánků, aby se zmírnily migrény a bolesti hlavy.
  • Kajenský pepř – novinkou mezi dostupnými „kuchyňskými“ léčivy je kajenský pepř. Většina druhů koření obsahuje látku kapsaicin, která zvyšuje práh bolesti, v některých případech bolest zcela blokuje. Kajenský pepř je jedno z nich. Můžete ho použít i při migrénových stavech, stačí si trochu nasypat do jídla, ale pozor je dost pálivé.
  • Devětsil lékařský – čaj z něj uvolňuje křeče, tlumí bolest a působí uklidňujícím dojmem. Čajovou lžičku rozdrceného kořene zalijte čtvrt litrem vlažné vody, nechte přes noc vyluhovat, ráno přihřejte a sceďte. Pijte po doušcích jeden až dva šálky za den.
  • Čaj z oregana nebo majoránky – tyto bylinky obsahují vzácné oleje, které tlumí bolesti. Čerstvé nebo sušené oregánové či majoránkové lístky zalijte jako čaj. Vícekrát denně si dopřejte tento chutný nápoj, který můžete osladit medem.

TIP: Víte, jaké jsou v bylinkách léčivé látky?

Malé upozornění: Pokud užíváte nějaké léky nebo již využíváte léčivé účinky jiných přírodních léčiv, poraďte se před používáním těchto bylinek se svým lékařem. Ne pro každého je vhodná každá bylinka a jejich kombinace může vašemu tělu i uškodit.

Také se podívejte které bylinky jsou vhodné na hubnutí.

A jaké bylinky na bolesti hlavy používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

VIDEO: Jak na bolest hlavy – jednoduše a účinně

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva