Sponzorováno

Bolesti kotníku – jak na ně? 4.58/5 (33)

  • Existuje několik možností, jak řešit bolesti kotníku. V tomto článku najdete několik doporučení.
  • Odpočinek a ochlazování: Pokud bolest vznikla v důsledku zranění, je důležité poskytnout kotníku čas na zotavení. Omezte zatížení a zvýšenou aktivitu a aplikujte ledový obklad na postiženou oblast, abyste snížili otoky a zánět.
  • Podpora kotníku: Použití elastického obvazu nebo kompresního návleku může poskytnout podporu kotníku a ulevit od bolesti. Ujistěte se, že obvaz nebo návlek není příliš těsný, aby neomezil krevní oběh.
  • Zvednutí nohy: Při odpočinku se pokuste zvednout nohu nad úroveň srdce, abyste snížili otoky a zlepšili cirkulaci.
  • Analgetika: Při mírné bolesti můžete užívat volně prodejná analgetika, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, podle pokynů na obalu.
  • Fyzioterapie a rehabilitace: Pokud je bolest způsobena zraněním nebo nadměrným namáháním, může být užitečné vyhledat odbornou fyzioterapii. Fyzioterapeut vám může předepsat specifické cvičení a terapeutické postupy, které pomohou posílit kotník a zlepšit jeho pohyblivost.
  • Konzultace s lékařem: Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, je vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud bolest není spojena s žádným zjevným zraněním. Lékař bude schopen provést důkladné vyšetření, diagnostikovat příčinu bolesti a navrhnout další léčebné možnosti, včetně případného odeslání k odborníkovi.
  • Tyto uvedené rady jsou obecné a nemohou nahradit osobní lékařskou radu. Je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem při léčbě bolesti kotníku, zejména pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje.

Bolesti kotníkuBolest kotníku zahrnuje nepříjemné pocity v jednom nebo obou kotnících současně. Kotník je údajně nejčastěji zraněným kloubem. Bolest kotníku může být příznakem podvrtnutí, osteoartrózy a zánětu šlach. Pokud vás kotník bolí, nejideálnější je léčit ho protizánětlivými léky, odpočinkem a množstvím ledu.

Za bolestí členka se může skrývat mnoho příčin. Nejčastěji je to obyčejný úraz. Vymknutí kotníku je poměrně častá nehoda, ať už při sportu nebo během běžné chůze. Vymknutý kotník za normálních okolností nepůsobí mnoho problémů. V poměrně krátkém čase je kotník opět v pořádku. V horším případě však při vymknutí kotníku dojde i porušení šlach a vazů. V takovém případě je třeba počítat z dlouhodobějšími problémy. Počítat je nutné i s trvalými následky ve vážnějších případech poranění kotníku.

Možné příčiny bolesti kotníku

Bolest kotníku je často způsobena jeho vykloubením:

  • podvrtnutí kotníku je poranění vazů, které spojují kosti;
  • ve většině případů je kotník zkroucený dovnitř, což způsobuje malé trhlinky ve vazech. Poranění vede k otokům a modřinám, takže je těžké nést váhu na kloubu.

Kromě vymknutí, bolest členka může být způsobena:

  • poškozením a otoku šlach (které spojují svaly s kostmi) nebo chrupavky (která podpírá klouby);
  • infekcí v hlezenním kloubu;
  • osteoartritidou, revmatickou artritidou, Reiterovým syndromem nebo jinými typy artritidy.

Problémy v blízkosti kotníku, které mohou způsobit, že budete cítit bolest přímo v kotníku:

Domácí péče při bolesti kotníku

Domácí péče při bolesti kotníku závisí samozřejmě na příčině a do té doby absolvované léčbě nebo operaci. Co může vyřešit bolavý kotník:

  • odpočinek kotníku na několik dní a snažte se nestoupat na něj celou vaší váhou;
  • dejte si na kotník ACE bandáž; můžete si také koupit ortézu;
  • můžete zkusit použití berlí nebo hole na odlehčení váhy;
  • můžete udržovat nohu zvednutou nad úrovní srdce; když sedíte nebo spíte – umístěte si dva polštáře pod kotník;
  • dejte si okamžitě led na poraněnou oblast a používejte jej po dobu 10-15 minut každou hodinu během prvního dne; pak aplikujte led každé 3-4 hodiny po dobu 2 a více dní;
  • zkuste ibuprofen nebo jiné léky proti bolesti, které jsou volně dostupné, mohou vám ulevit;

Pamatujte: I když se otok a bolest zlepší, tak nedoporučuje se po určitou dobu nadmíru zatěžovat svůj kotník. Zranění může trvat několik týdnů až měsíců, než se plně uzdraví. Jakmile jsou bolesti a otoky pryč, zraněný kotník bude i tak stále slabší a méně stabilní než ten nezraněný.

Sponzorováno

Co dělat pro zlepšení a prevenci?

Mrkněte na pár tipů, které vám pomohou v prevenci a zlepšení kotníků:

  • budete muset začít cvičit na posílení vašeho kotníku, a aby nedošlo k jeho opětovnému zranění v budoucnosti;
  • nezačínejte s těmito cvičeními, dokud vám zdravotně proškolená osoba nedoporučí, že je to bezpečné;
  • budete také muset zapracovat na vaší rovnováze a pohyblivosti.

Další možné rady od lékaře nebo rehabilitačního specialisty mohou zahrnovat rady jako:

  • musíte zhubnout, pokud máte nadváhu – extra kilogramy vyvíjejí tlak na vaše kotníky;
  • zkuste se zahřát před cvičením – protáhněte svaly a šlachy, které podporují kotník;
  • vyhýbejte se sportům a aktivitám, na které nejste trénovaní a jsou náročné;
  • ujistěte se, že vám boty správně sedí – vyhněte se vysokým podpatkům;
  • vyhnout se bolestem kotníku nebo vymknutí kotníku při některých činnostech můžete s pomocí podpůrných výztuh kotníku – patří sem ACE bandáže nebo šněrovací kotníkové podpory;
  • pracujete na rovnováze a dělejte pohybová cvičení.

Kdy kontaktovat odborníka a jít k doktorovi?

V těchto případech kontaktujte odborníka nebo si zajeďte k doktorovi či do nemocnice:

  • máte velmi silné bolesti;
  • máte podezření na zlomeninu (kloub vypadá zdeformovaný a nemůžete se na nohu ani zlehka postavit);
  • ucítíte křupnutí či uslyšíte praskavý zvuk a pocítíte okamžitou bolest,
  • otok na noze či kotníku nezmizel ani po 2-3 dnech odpočinku;
  • máte příznaky infekce – oblast zčervená, je více bolestivá, nebo teplá, nebo máte horečku;
  • bolest nezmizí po několika týdnech;
  • další klouby jsou také zraněny;
  • v minulosti jste měli artritidu a v současnosti máte nové příznaky.

TIP: S bolavým kotníkem vám může pomoci kineziotaping

TOP 7 tipů jak léčit poraněný a bolestivý kotník

1. Nechte se vyšetřit

Může to znít triviálně, ale nepodceňte situaci. Můžete si myslet, že vašemu kotníku není nic, ale ve skutečnosti můžete mít vážný problém. Proto doporučujeme navštívit lékaře. Minimálně proto, abyste si byli určitě jisti, že nemáte zlomeninu. Konec konců, druhý den ráno, když vstanete, bolest a otok neoklamete.

2. Nedošlapujte na kotník

Pokud Vám nezjistili zlomeninu ani jiné vážnější problémy, zdaleka to neznamená, že máte vyhráno. Doktor vás jistě poučí o tom, co můžete a nemůžete dělat, ale je téměř jisté, že to nebudete respektovat. Prvořadým pravidlem je zákaz došlapování. Ideálně byste měli dostat berle. Pokud vás noha bolí, tak si je i poručte. Šetření nohy v úvodních dnech je zcela klíčové.

3. Pečujte o kotník

Váš lékař Vám zcela jistě předepíše nebo doporučí krémy, kterými je vhodné natírat si zraněná místa. Tyto krémy vám jednak tlumí případnou bolest a zároveň působí proti otoku. Dále také doporučujeme obvazovat nohu fixním obvazem.

4. Podkládejte si nohu

Další technikou je podkládání nohy. Cílem je, aby se noha odkrvila od otoku. Vytvořte si podložku, na které budete mít nohu alespoň v 30-stupňovém úhlu. Dejte si pozor, aby kotník netrpěl. A dobře se zajistěte, abyste nemuseli každou chvíli vstávat.

5. Ledujte a ledujte

Kromě toho má velmi účinný efekt i chlazení nohy. Buď cílené přikládání chladného objektu (může posloužit i sáček zmrazené zeleniny) nebo účinný je i ledový zábal. Studenou utěrku si přiložte na bolavé místo, zakryjte sáčkem a převažte obvazem. Tento zábal je vhodné provést na noc, i když pozor na případné nachlazení.

6. Pomalu začněte cvičit a šetřit se

Zhruba po jednom až dvou týdnech a pravděpodobně i s potvrzením od doktora, budete moci začít chodit mimo domov. K tomu byste měli dostat ortézu pro lepší fixaci. Po jisté době můžete začít pomalu cvičit. Není vhodné jít přes bolest, spíše opakovaně vícekrát za den postupnými kroky napínat nohu na všechny směry.

7. Trpělivost a vůle

Poslední, ale zřejmě nejdůležitější rada – buďte trpěliví. Okolí na vás může tlačit s tím, že to dlouho trvá. Ale nevzdávejte se. Nesprávné doléčení vám způsobí následky na celý život. Proto ještě jednou výzva – buďte trpěliví a mějte pevnou vůli.

Kde a co si o bolesti kotníku přečíst?

VIDEO: Tejpování kotníku – kinesiotaping

VIDEO: Fixační tejping – Tejping pro podporu kotníku oboustranně – tzv. mašličkový úvaz

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva