Sponzorováno

Bolesti bradavek při kojení – proč nastává a jak na ni? 4.87/5 (15)

Jak na bolesti bradavek při kojení?

Jak na bolesti bradavek při kojení?

Kojení bývá obvykle aktivitou, na kterou se již nastávající maminky těší. Představuje pro ně nepřekonatelný pocit blízkosti se svým potomkem, hrdost na to, že jsou schopné jej uživit, ale i jakýsi dar miminku, které prostřednictvím mateřského mléka získává veškeré potřebné látky a zároveň si buduje velmi úzký vztah k matce. Velmi často však může krásu těchto momentů narušit úporná bolest bradavek. Proč k ní dochází a jak ji nejlépe řešit?

Správná technika kojení

K bolestivosti nejčastěji dochází zejména v prvních týdnech po porodu. Nejčastějším důvodem je nesprávná technika kojení nebo špatné přiložení dítěte k prsu. Ke správné technice kojení by měly matky vést zdravotní sestry v nemocnici hned po porodu. Osvědčuje se co nejčasnější přiložení miminka na nahé tělo a jeho samovolné přisátí k prsu. Miminko by mělo do pusinky uchopit celou bradavku, jeho rty by měly být umístěny až na prsním dvorci. Hlavička dítěte je trochu zakloněná, bradička je zabořena do prsu, nosík je od prsu mírně vzdálen. Při pití je jazýček miminka umístěn na jeho spodním rtu, miminko evidentně polyká, což naznačuje poklesnutí brady.

Pokud je špatná technika kojení, bolest je nejvýraznější zejména v počátku kojení, kdy dítě musí nejprve velmi silně sát, aby došlo k následnému snazšímu spuštění toku mateřského mléka. Pokud se v prvních dnech po porodu nedaří miminku správně uchopit bradavku, může být problém též ve velmi nalitých prsou. Je tedy třeba nejprve trochu mléka odstříkat a pak vyzkoušet miminko k prsu přiložit znovu.

Další poškození bradavek

Mezi další důvody bolestivosti mohou patřit praskliny na bradavkách (ragády) nebo kvasinkové infekce. Při nich je patrné pálení a svědění zejména v době po kojení, bradavky mohou být zarudlé nebo se na nich objevují bělavé flíčky. Nepříjemnosti může způsobit i mechanické poranění, např. kousnutí. Může dojít též k retenci mléka, při kterém bývá na prsu patrný bělavý puchýřek nebo začervenání.

Sponzorováno

Kroky k nebolestivému kojení

Při podezření na nesprávnou techniku kojení, je ideálním řešením kontaktovat zkušenou laktační poradkyni. Jejich seznam je možné nalézt na tomto odkaze. Je možné se s ní domluvit telefonicky nebo si zajistit osobní setkání, při kterém může nejlépe zkontrolovat správnost přisátí miminka k prsu. Někdy je třeba jen trochu poupravit polohu dítěte a kojení je rázem hned příjemnější.

Pokud již došlo k podráždění bradavek nebo jsou na nich přítomné ragády, snažte se je nechat vždy po kojení volně oschnout. Není třeba je omývat, stačí na nich nechat zaschnout mateřské mléko, které samo podpoří co nejrychlejší hojení. Pokud je jeden prs bolestivější, při kojení jej nabízejte dítěti až jako druhý. Dítě bude totiž silněji sát z prvního prsu, dojde pak ke snazšímu spuštění mléka i z prsu bolavého, kde již dítě nemusí vyvíjet tak velký tlak na bradavku.

Pro urychlení hojení mohou pomoci též zábaly ze šalvěje. Pro snazší spuštění mléka je možné prsa před kojením nahřát a trochu rozmasírovat. Pokud je u dítěte problém s přisáváním k prsu, je doporučováno kojit jej v polospánku, kdy je přisátí obvykle lepší a kojení efektivnější.

Jakmile se na prsou objeví kvasinková infekce, je nutné aplikovat masti, které jsou běžně k dostání v lékárně. Je lepší volit přípravky, u nichž nevadí, pokud je kojenec také zkonzumuje. Pokud se v prsu objeví zatvrdlinky, kdy na pohmat jsou určitá místa tvrdá, červená, bolestivá, přidá se i horečka, došlo nejspíše k rozvinutí zánětu prsu. V tomto případě je již nutné kontaktovat lékaře, který rozhodne o další léčbě (příp. předepíše antibiotika).

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: Kojení – Jak správně přiložit dítě k prsu ✅

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva