Obsah článku
Sršni jsou velcí asi 3 cm (některé sršně mohou být až 55 mm velké) a mají žluté pruhy, které kontrastují s tmavými těly. Jsou okřídlení a mají tykadla, nohy a žihadlo.
Bodnutí sršněm obecně způsobuje mírné příznaky, ale může mít za následek alergické reakce nebo jiné závažné příznaky. Sršní jed obsahuje histamin, který může u lidí vyvolat těžké alergické reakce.
Většinou můžete bodnutí sršněm léčit sami, ale pokud jsou vaše příznaky závažné, měli byste okamžitě raději vyhledat lékařskou pomoc.
Sršni žijí po celém světě. S největší pravděpodobností se u nás v Česku venku setkáte se sršení obecnou. Jejich hnízda mohou být v blízkosti obydlí nebo v přírodě, například v rozpadlých stromech nebo v keřích.
Sršni jsou náchylnější k bodání, když se cítí ohroženi. Jedna sršeň může bodnout jednou nebo vícekrát a někdy se sršni rojí a mohou způsobit desítky nebo stovky bodnutí.
Zajímavost: Slovo sršeň je původně rodu mužského, avšak spisovná čeština připouští i rod ženský, tedy ten i ta sršeň.
Příznaky
Většina bodnutí sršněmi je mírná a způsobí menší příznaky. Můžete však zaznamenat alergickou reakci, infekci nebo závažnější příznaky. Méně než 10 procent bodnutí sršní může způsobit větší reakce.
Běžné, nenouzové příznaky
Obecně platí, že bodnutí sršní ovlivní pouze oblast, kde jste bodnuti. Tyto příznaky mohou trvat několik hodin nebo až jeden den.
Mezi mírné příznaky patří:
- 🐝 vyvýšená, zarudlá oblast, kde došlo k bodnutí
- 🐝 teplo v blízkosti bodnutí
- 🐝 bolest v blízkosti bodnutí
- 🐝 svědění
- 🐝 krvácení (jemné)
- 🐝 možná kopřivka v blízkosti bodnutí
Anafylaxe a jiné alergické reakce
Alergická reakce po bodnutí sršněm může vést k závažnějším příznakům nebo dokonce anafylaxi. Sršní jed totiž obsahuje histaminy, které mohou vyvolat alergické reakce. Anafylaxe je velmi vážný a život ohrožující stav. Může ovlivnit 1,2 až 3,5 procenta lidí. Příznaky jsou tyto:
- kopřivka za místem bodnutí
- otok kůže nebo v krku
- zčervenalá kůže
- kašel
- dýchací potíže
- tlak na hrudi
- sípání
- nevolnost
- zvracení
- pocení
- šok
Anafylaxe může nastat rychle a může být smrtelná v krátkém čase. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Závažné a přetrvávající příznaky
Můžete také zaznamenat příznaky, které nejsou ani mírné, ani nejsou výsledkem anafylaxe. Je třeba sledovat příznaky, které trvají déle než jeden den, a také ty, které se časem zhoršují. Bodnutí v blízkosti dýchacích cest, úst, nosu a krku může navíc vést k vážným příznakům.
Jedna případová studie zkoumala symptomy muže středního věku, kterého sršeň bodla pouze jednou. Vytvořil se mu otok po celé pravé straně těla a puchýře na rukou a nohou. Potřeboval se týden léčit v nemocnici kortikoidy a antihistaminiky.
Sršně mohou bodnout několikrát nebo se můžete setkat s rojem sršňů. Vícenásobné bodnutí sršněm může způsobit více příznaků a může být život ohrožující. Například na Srí Lance se sršeň Vespa affinis objevuje v rojích a takové mnohonásobné bodnutí může způsobit infarkt, selhání orgánů nebo jiné zdravotní potíže.
Víte, že: Sršni mají tykadla, dvě křídla a šest nohou. Na konci těla mají žihadlo, které je spojeno se žlázou obsahující jed. Jejich žihadla jsou hladká, takže po bodnutí nevypadnou. To je na rozdíl od včel, které mají na žihadlech ostny a při bodnutí je ztratí. Bodat mohou pouze samice sršňů.
První pomoc po bodnutí sršněm?
První pomoc po bodnutí sršněm může pomoci zmírnit nepohodlí a minimalizovat možné reakce na bodnutí. Zde jsou kroky, které můžete podniknout:
Odstranění žihadla: Pokud žihadlo sršně zůstalo v pokožce (nestává se to, ale je to možné), opatrně jej odstraňte, abyste minimalizovali množství injikovaného jedu.
Omytí postižené oblasti: Omyjte místo bodnutí mírným mýdlem a vodou. To pomůže odstranit potenciální zbytky jedu a bakterií.
Aplikace studeného obkladu: Nanesení studeného obkladu, například ledového balíčku zabaleného do ručníku, na bodnuté místo může pomoci zmírnit otok, bolest a svědění.
Užití antihistaminika: Pokud máte antihistaminikum k dispozici (například tablety, krém), může vám pomoci snížit alergické reakce, svědění a otok.
Léky proti bolesti: Léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí.
Sponzorováno
Upozornění na možné alergické reakce: Pokud máte tendenci k alergickým reakcím nebo pokud máte anamnézu alergie na bodnutí hmyzem, mějte si pod kontrolou příznaky jako jsou otok obličeje, rty, dušnost, nauzea a zvracení. V případě silných alergických reakcí, jako je anafylaxe, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Sledování příznaků: Po bodnutí sršněm pozorně sledujte vaše tělesné reakce. Pokud se objeví závažné příznaky, jako jsou alergické reakce, závratě, potíže s dýcháním, nevolnost nebo zvracení, vyhledejte lékařskou pomoc.
Pokud máte podezření, že jste alergičtí na bodnutí sršněm nebo pokud máte závažné příznaky, jako je anafylaxe, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Pamatujte také, že různé osoby mohou reagovat různě na bodnutí hmyzem, a proto je dobré znát své vlastní tělo a příznaky.
Léčba bodnutí sršní
Lehké případy
Ve většině případů můžete bodnutí sršněm léčit sami:
- Postiženou oblast jemně očistěte mýdlem a vodou.
- Na místo bodnutí přiložte studený obklad pro zmírnění otoku.
- Pokud vás sršeň bodne do ruky nebo nohy, zvedněte ji, abyste snížili otok.
- Užívejte nebo aplikujte volně prodejné léky, jako jsou antihistaminika nebo kortikoidní steroidy, abyste zmírnili příznaky v blízkosti bodnutí.
- V případě potřeby zvažte užívání Paracetamolu ke zvládnutí bolesti.
Sršni za sebou po bodnutí nezanechávají žihadla, takže je nebudete muset odstraňovat, jako když vás bodne včela.
I některé domácí prostředky mohou pomoci při bodnutí hmyzem. Obecně existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit nepohodlí a podráždění po bodnutí. Pamatujte však, že pokud máte alergickou reakci, silné otoky nebo jiné závažné příznaky, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
Zde jsou některé domácí prostředky, které můžete zvážit:
Ochlazování: Aplikujte ledový obklad nebo led zabalený do tenkého ručníku na postižené místo. Chlazení může pomoci snížit otok a zmírnit bolest.
Bylinné obklady: Některé byliny mohou mít protizánětlivé a uklidňující účinky. Například aloe vera gel, čajový obklad nebo šalvějový obklad mohou pomoci zmírnit svědění a podráždění.
Pasta z jedlé sody: Vytvořte pastu smícháním jedlé sody s trochou vody a naneste ji na bodnutí. Tento přírodní domácí prostředek může pomoci zmírnit svědění a nepohodlí.
Ocet: Namočte bavlněnou gázu v malém množství ocet a přiložte ji na postiženou oblast. Ocet může mít mírně chladivý účinek a pomoci zmírnit svědění.
Med: Med má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Můžete nanést malé množství medu na bodnutí, nechat působit a poté opláchnout.
Antihistaminika: Pokud máte doma antihistaminikum, může vám pomoci snížit svědění a alergické reakce. Mějte však na paměti, že byste měli brát pouze léky, které vám byly předepsány nebo doporučeny lékařem.
Lehké kortikosteroidní krémy: V některých případech může lékař doporučit lehký kortikosteroidní krém na zmírnění zánětu a podráždění.
Prodloužené nebo závažné příznaky
Příznaky, které po několika hodinách nebo dnech nezmizí, by měly být léčeny o něco agresivněji. Možná budete potřebovat léky na předpis, abyste snížili zánět. Požádejte o ně lékaře nebo lékárníka v lékárně.
Alergické reakce
Bodnutí sršněm, které vyvolá alergickou reakci nebo anafylaxi, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud víte, že jste alergičtí na bodnutí a nosíte epinefrinové pero (Epi-Pen), okamžitě ho použijte. Podávejte toto pero injekcí do stehna.
Anafylaxe může také vyžadovat intubaci a další lékařské ošetření, jako jsou steroidy a IV tekutiny. Pokud někdo po bodnutí sršněm zažije anafylaxi, zavolejte pohotovostní pomoc (volejte 112).
Preventivní léčba
Proti bodnutí sršněmi byste se měli chránit tím, že zachováte klid, pokud se s nimi setkáte, zahalte se do ochranného oděvu, když jste venku, a použijte repelenty proti hmyzu. Kromě toho může oblečení jasných barev přitahovat sršně více než oblečení tmavých nebo neutrálních barev. Pamatujte na to.
Kdy už jít za lékařem
Příznaky, které přetrvávají déle než jeden den nebo se stávají závažnějšími, vyžadují konzultaci s lékařem. Mohou to být příznaky alergické reakce nebo infekce.
Příznaky anafylaxe, jako jsou potíže s dýcháním, mdloby a silné otoky, vyžadují okamžitou lékařskou péči – volat 112. Pokud zaznamenáte některý z těchto případů, zavolejte pohotovostní pomoc.
Shrnutí
Když jste venku, můžete zažít bodnutí sršněm – není to nic hrozného, tak nepanikařte. Stává se to každý den někomu. Jedno bodnutí sršněm může způsobit pouze drobné příznaky kolem bodnutí na krátkou dobu. Sršni však mohou bodnout vícekrát nebo ve skupinách. Nebo můžete být alergičtí na jed sršně a to již vyžaduje více lékařské péče.
Sponzorováno
Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte potíže s dýcháním, ztrátu vědomí nebo jiné závažné příznaky po bodnutí sršní.
A dále si přečtěte
- Hadí uštknutí (kousnutí) – příznaky, první pomoc a léčba
- Kousnutí černé vdovy – jak moc je nebezpečné a co se děje v těle?
Studie a zdroje článku
- Clinical manifestation of multiple wasp stings with details of whole transcriptome analysis Autoři: Wei-Fan Ou, MD, Wei-Hsuan Huang, MD
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články