Obsah článku
- Kousnutí blechy písečné je specifické a může být dost nepříjemné.
- Některé písečné blechy jsou neškodné, ale jiné se mohou zavrtat do vaší kůže a způsobit vážné kožní problémy, infekce nebo nemoci.
- Na rozdíl od běžných blech totiž samice této blechy se zavrtá pod kůži, nejčastěji v oblasti nohou (prsty, paty, chodidla), kde parazituje a klade vajíčka.
Co je to kousnutí od písečné blechy?
Lidé mají tendenci si myslet, že kousnutí od písečné blechy jako na kousnutí od jakéhokoli drobného hmyzu. Ale pozor. Některá z těchto kousnutí jsou sice neškodné, zatímco jiná kousnutí mohou být docela nebezpečná.
Nejběžnější a nejméně nebezpečné ze všech organismů, které lidé nazývají „písečné blechy“, jsou ve skutečnosti korýši. Nejsou to tedy blechy ani hmyz. Jsou ve stejné rodině jako krabi a humři. Lidé jim říkají „blechy“, protože poskakují a skáčou. Někdy se také označují jako plážové blechy. Tito tvorové mohou na vaší kůži způsobit zarudlé, svědivé hrbolky, ale podráždění obvykle za několik dní odezní.
Pravé písečné blechy jsou Tunga penetrans. Tělo tohoto hmyzu měří pouze 1 milimetr, má typické silné zadní nohy. Ty pomáhají blechám skákat z hostitele na hostitele. Tyto blechy (nejmenší známá blecha) vám mohou provrtat díry do kůže. Mohou způsobit parazitickou infekci zvanou tungiáza (onemocnění blechami), která může vést k závažnému zánětu a kožním lézím (ránám). Písečné blechy se obvykle vyskytují v tropickém podnebí, jako je Střední Amerika, Jižní Amerika, Afrika, Karibik a Západní Indie. V Evropě jsou vzácné.
Jaký je rozdíl mezi písečnými blechami a písečnými muškami?
Je také důležité si uvědomit, že písečné blechy nejsou stejné jako písečné mušky. Existuje mnoho různých druhů písečných mušek a obvykle způsobují kousnutí podobné komárům, které během několika dní zmizí. Ale jeden typ – paraziti Leishmania – ti mohou být nebezpečné. Obvykle jsou v tropickém podnebí. Mohou způsobit leishmaniózu, která vede k poranění kůže, infekcím, poškození orgánů nebo dokonce smrti.
Jaký je rozdíl mezi písečnými blechami a běžnými blechami?
Kousnutí od běžných blech a kousnutí písečných blech mají několik podobností. Oba druhy blech mohou žít na divokých nebo domácích zvířatech. A oba mohou přenášet nemoci. Ale jsou odlišné, protože běžné blechy nežijí na lidech, zatímco písečné blechy ano. Dalším rozdílem je, že kousnutí „klasickou“ blechou nezpůsobuje vážná poranění kůže, kousnutí písečné blechy ano.
Kdo může být pokousán písečnou blechou?
Vlastně kdokoli může být pokousán písečnou blechou. Moc si nevybírají. Žijí ve vlhkých podmínkách. Pokud tedy chodíte naboso po pláži, hrajete si v písku nebo se brodíte v teplé mělké vodě, můžete být písečnou blechou kousnut.
Nicméně, kousnutí od písečných blech a navazující onemocnění je častější v chudých nebo zaostalých venkovských oblastech. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří tráví hodně času naboso na plážích, farmách nebo špinavých podlahách. Malé děti, starší lidé a lidé se zdravotním postižením jsou zvláště náchylní k onemocnění způsobenému písečnými blechami a souvisejícími infekcemi. Tyto blechy mají tendenci velmi dobře prospívat během období sucha, jako je srpen a září. Každý, kdo projde těmito rizikovými oblastmi v tomto období, se může vrátit domů s písečnou blechou.
Jak poznat kousnutí blechy písečné?
- Malý, černý bod (viditelná blecha) uprostřed bělavého nebo zarudlého otoku
- Svědění, pálení nebo bolest v postiženém místě
- Možný vznik vředu či otevřené rány
- Infekce v okolí, hnisání
Všechny písečné blechy koušou, protože mají hlad. Kousnutí od písečné blechy se objeví, když samice pronikne kůží a zavrtá se do masa. Blecha saje krev hostitele (hostitelem může být člověk nebo zvíře). Jak písečná blecha roste a vyvíjí se, nabobtná přibližně na 2000násobek své původní velikosti. Blecha klade vajíčka, když se zavrtává do kůže hostitele. Vajíčka nakonec před vylíhnutím vypadnou z kůže. Samice písečné blechy mohou žít v kůži hostitele čtyři až šest týdnů, dokud nezemřou.
Sponzorováno
Nejčastější místo napadení jsou prsty na nohou, chodidla, paty a nehtová lůžka – hlavně po chůzi naboso v písku.
Léčba a první pomoc
1. Odstranění blechy
Pokud je blecha stále v kůži, je nutné ji opatrně odstranit. Ideálně se poraď s lékařem, ale v nouzi je možné postupovat takto:
- Dezinfikujte kůži v okolí (např. Betadine, peroxid vodíku)
- Pomocí sterilní jehly nebo pinzety blechu jemně vyjmout – důležité je vyndat celou blechu i s hlavičkou
- Ránu znovu vydezinfikujte a sterilně překryjte
2. Lokální ošetření rány
- Aplikujte antiseptikum (např. Jodisol, Betadine)
- Udržujte místo suché a čisté
- Zakryjte sterilní gázou, obvazem nebo náplastí s prodyšným polštářkem
3. Léky a podpora hojení
- Antibiotická mast – např. Framykoin, pokud je rána infikovaná
- Antihistaminika (např. Zyrtec, Fenistil) – proti svědění
- Masti s kortikoidy – na zmírnění zánětu (pouze krátkodobě)
- Paracetamol nebo ibuprofen – proti bolesti a zánětu
4. Kdy navštívit lékaře?
- Pokud blechu nelze bezpečně odstranit
- Pokud zůstaly části blechy pod kůží
- Při silném zarudnutí, hnisání nebo horečce
- Pokud máte otoky uzlin, zimnici nebo jiné známky systémové infekce
Prevence
- Vyhýbejte se chůzi naboso v tropických oblastech a na plážích
- Noste uzavřenou obuv a ponožky
- Používejte repelenty, které odpuzují i blechy
- Dbejte na hygienu a pravidelnou kontrolu nohou, pokud cestujete do rizikových oblastí
Upozornění: Neléčené kousnutí může vést k závažným komplikacím, třeba i ke gangréně nebo sepsi.

Blecha písečná – zanedbaná
Přírodní pomoc
V případě, že nemáte po ruce běžné léky, můžete použít přírodní metody na podporu hojení:
- Výplach rány odvarem z heřmánku nebo šalvěje (antiseptický účinek)
- Obklad z kokosového oleje (má antibakteriální vlastnosti)
- Aplikace aloe vera gelu – zklidňuje podráždění a podporuje hojení
Pokud cestujete do oblastí s výskytem blech písečných, informujte se předem a připravte si vhodné vybavení na první pomoc.
Jaká je prognóza (výhled) u lidí, kteří byli kousnutí písečnou blechou?
Sponzorováno
Kousnutí obyčejnými písečnými blechami obvykle zmizí během několika dní. Pokud jde o písečné blechy samotné, ty nakonec zemřou a vypadnou z kůže, takže napadení se obvykle vyřeší samo. Většina lidí nemá žádné vážná onemocnění nebo dlouhodobé komplikace způsobené kousnutím. Závažné rány nebo související infekce však mohou vést k:
- Obtížná chůze
- Upadnutí nehtů
- Loupání kůže
- Jizvy
- Ztluštělá kůže nebo nehty
Studie a zdroje článku
- What's behind a sand fly bite? The profound effect of sand fly saliva on host hemostasis, inflammation and immunity Autoři: Maha Abdeladhim, Shaden Kamhawi
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články