Sponzorováno

Aurikuloterapie – ušní akupunktura – moderní přístup v léčbě bolesti 4.96/5 (28)

Za normálních okolností nelze na ušním boltci zjistit žádné reflexní projevy, objevují se pouze tehdy, jestliže z organismu přicházejí signály, že něco není v pořádku.

Za normálních okolností nelze na ušním boltci zjistit žádné reflexní projevy, objevují se pouze tehdy, jestliže z organismu přicházejí signály, že něco není v pořádku.

Aurikuloterapie – ušní akupunktura, je efektivní metoda nejen léčení, ale i jako diagnostický prostředek.

Aktivní, neboli citlivé body na ušním boltci jsou jen tehdy, když je na odpovídajícím orgánovém místě nějaký problém. Když je bod bolestivý – resp. citlivý – tak je na daném orgánu problém, i kdybychom ho neuměli diagnostikovat jinou formou nebo i když o něm nevíme. Pro západní medicínu je ušní boltec vlastně nezajímavý orgán, resp. kus kůže a chrupavky – ale pro nás je to významný mikrosystém, na kterém dokážeme účinné a relativně bez rizika (v porovnání s tělovou akupunkturou) zasahovat, ovlivňovat „vnitřního lékaře“ a aktivizovat léčebné pochody v těle, spolehlivě diagnostikovat, a zároveň vše bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Maximální neúspěchem terapie bude, že možná nezabere.

Ale při citlivém přístupu terapeuta a dobré diagnostice nám poskytne v krátkém čase (3 – 4 sezení) dobré výsledky léčby v porovnání s tělovém akupunkturou (cca 10 sezení). Je hlavně velmi efektivní metoda při problémech s pohybovým aprátem a akutních bolestech. V těchto případech je známý tzv. „Vteřinovými fenomén“ – když při informovaném zásahu odpovídajícího bodu třeba pár jehlami nastává okamžitá úleva pro pacienta, hlásí okamžité zlepšení, ustoupení až úplné zmizení bolesti. Při takovém zásahu bývá i dlouhotrvající léčebný efekt a problém se i několik let nemusí objevit.

Ostatně po vyléčení je jen na nás, jak budeme dále se svým zdravím zacházet a zda se poučíme z problému a připojit i jiná preventivní opatření (cvičení, strava, životospráva, pitný režim – voda, masáže atd.) nebe po roce, dvou zas přijdou na řadu dveře ordinace terapeuta.

Trocha z historie

I když se některé dílčí poznatky o účinných bodech na ušním boltci vynořují z hlubin dávnověku, zrod této metody umíme určit poměrně přesně. Stalo se tak v r. 1951. Tehdy si francouzský lékař Paul Nogier, všiml na uchu svých pacientů trpících na chronické bolesti v kříži, drobné jizvičky. Zjistil, že jizvičky jsou pozůstatkem po úspěšném zákroku, který podstoupili u místní léčitelky. Tato paní se s tajemstvím léčby bolestí zad seznámila prostřednictvím čínského přistěhovalce. Používala na dnešní poměry dost drsnou metodu, připalovala určité místo na uchu rozžhaveným drátem.

Nogier si ověřil, že jde o opravdu účinný postup, pacienti měli pak se zády na dlouhou dobu klid. Zaujalo ho, že jizvičky jsou vždy na stejném místě. To ho přivedlo na myšlenku, zda mezi jednotlivými částmi lidského těla a boltcem není více takových vztahů. Důkladným a trpělivým pozorováním a vyšetřováním boltce při rozličných chorobných stavech i na zdravých dobrovolnících, si postupně začal vytvářet mapu projekcí jednotlivých orgánů a částí těla.

Zjistil, že onemocnění, nebo experimentální podráždění kdekoliv v organismu vyvolává zvýšenou citlivost až bolestivost a kožní změny v příslušných bodech a zónách na ušním boltci. Tyto pak lze využít jak při diagnostice, tak při léčbě, protože jejich stimulací lze dosáhnout nápravy funkce postižených orgánů.

V r. 1953 zformuloval hypotézu, podle níž ušní boltec připomíná embryo (plod), v děloze. Pokud budeme považovat ušní lalůček za projekci hlavy, tak pak je dokonce i ve správné poloze.

Jste zdraví? Pak na ušním boltci nemáte projevy…

Za normálních okolností nelze na ušním boltci zjistit žádné reflexní projevy, objevují se pouze tehdy, jestliže z organismu přicházejí signály, že něco není v pořádku. Nejčastěji to bývá v důsledku onemocnění, bolestivého stavu, poranění, nebo jiné poruchy. V současnosti již léčebnou stimulaci bodů boltce neděláme připalováním rozžhaveným drátem. Lékař může k tomuto účelu použít akupunkturní jehlu, ale jsou i jiné, stejně efektivní metody, například pomocí elektrických impulsů, světla z laserové diody, nebo se na bod, na několik dní náplastí nalepí kulička ze speciální kovové slitiny – magrainu. I masáž nebo opakované zatlačení reflexního bodu pomáhá.

Sponzorováno

Odezva na stimulaci bývá při akutních problémech s páteří nebo pohybovým ústrojím často okamžitá. Dochází k rychlému ústupu bolestí a nápravě omezené pohyblivosti. Skutečnost, že podráždění vnitřních orgánů lze zaznamenat prostřednictvím změn na povrchu boltce, lze s výhodou využít k prevenci. Reflexní plošky se totiž stávají citlivými dlouho před propuknutím klinických příznaků onemocnění.

Aurikuloterapie a psychika

Na počátku byla doménou aurikuloterapie léčba bolesti. Dnes se uznává i její regulační působení na oblast psychiky a hormonální sféru. Kromě onemocnění pohybového ústrojí, nachází uplatnění při celé řadě zdravotních potíží.

Kdy jít na aurikuloterapii?

  • Hlavní doménou aurikuloterapie je léčba bolesti (zuby, pooperační a posttraumatické stavy …).
  • Problémy pohybového aparátu (kříže, klouby …).
  • Jako podpůrná terapie při snaze zhubnout.
  • Při stresech a nespavosti.
  • Na eliminaci kouření, pití alkoholu, odvykací kúry.
  • V případě ischiasu.
  • Při migrénách.
  • Na posílení imunity.
  • Trávicích problémech.

Kdy nepodstupovat aurikuloterapii?

Pokud máte:

  • Těhotenství.
  • Hemofilie.
  • Nádorová onemocnění.
  • Pokud je kůže na uchu zanícená, infikovaná.
  • Při akutních psychózách, bezprostředně po psychickém vyčerpání.
  • Bezprostředně po těžkém jídle.
  • V zimě nepoužívat na omrzlé uši. Uši je vhodné si chránit.
  • Lidé se zvýšeným tlakem v lebeční dutině, nebo s kardiostimulátorem nesmí používat magnety, ale semínka ze stromu Vaccaro

Mapa ucha dle aurikuloterapie

Akupunkturní body ucha

Akupunkturní body ucha

Na závěr – jak to tedy funguje?

  • Číňané používají ušní terapii s několika tisíciletou tradicí.
  • Lidské ucho je malý orgán, ale odráží zdravotní stav celého těla.
  • Každý bod na uchu koresponduje s některým orgánem v těle, nebo jeho částí.
  • Ucho je velmi senzitivní a o zdravotním stavu informuje svou barvou, otokem, bolestí, šupinami, tečkami, zduřelostí … zkrátka při nemoci můžeme pozorovat na uchu změny.
  • Bolestivé místo na těle se skoro vždy projeví bolestivým místem na ušním boltci.
  • Odborník pozorováním ušního boltce stanoví diagnózu a podle předpisu použije takovou kombinaci akupresurních bodů, které následně působí na lidské tělo léčivo.
  • Malé kuličky – semena čínských herbů, nebo magnety se na akupresurní body nalepují.
  • Při chronickém onemocnění se aplikují na tři dny na jedno ucho.
  • Při akutním onemocnění se doporučuje přelepení obden.
  • Akupresurní body při jejich stlačování působí na celé tělo, nejen na jeho polovinu.
  • Klient si při koupání chrání uši, aby nalepené akupresurní kuličky nenavlhly a nezměnily pozici. Musí zůstat suché.
  • Při stimulaci klient nalepený herb jen tlačí, nepohybuje ním.
  • Po aplikaci nedochází ke alergiím, ani infekcím, jsou velmi bezpečné.
  • Tento druh terapie se používá i u starých lidí a dětech od věku 3 let.
  • Dobré výsledky můžeme očekávat již po třech přelepení.
  • Doporučuje se kombinovat s masážemi a baňkováním.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s aurikulotrapií? Napište nám do komentářů.

TIP: Jak na správnou ušní hygienu?

VIDEO: Aurikuloterapie

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Aurikuloterapie – ušní akupunktura – moderní přístup v léčbě bolesti”

    1. Ludmila Salemová napsal:

      Výborná metoda, používám ji denně a výsledky jsou skvělé. Výhodou je, že se může používat i u dětí a není nutné používat jehly, ale lze využít třeba magnetky apod.
      Nejlepší výsledky jsou při psychickém stresu, duševním přepracování a u léčby bolestí (páteř, klouby, zuby, hlava vč. migrén).

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva