Obsah článku
Algeziologie – mladá disciplína
Jen od 80. let uplynulého století se ve světě rozvíjí široký interdisciplinární experimentální klinický a psychologický výzkum, který potvrdil, že bolest je základní složkou medicíny a zdravotnictví. Tak vznikla subspecializace algeziologie, věda, která se zabývá léčbou bolesti. Už roce 1961 byla založena první „pain clinic“ Johnem Bonikou ve městě Tacoma ve státě Washington.
Alegeziologie se zabývá řešením akutní, chronické a onkologické bolesti s odlišnými patofyziologickými mechanismy. U nás také existují alegeziologické ambulance.
Jak bolest rozeznáváme
Bolest je to, co pacient cítí, a není to, co si o bolesti pacienta myslí jeho okolí. Protože bolest je subjektivní záležitost, intenzitu bolesti nemůžeme a neumíme změřit objektivně ani laboratorně dokázat, proto je i léčba bolesti poměrně složitým problémem a vyžaduje úzkou spolupráci pacienta a lékaře. Pokud běžný způsob léčby nebyl úspěšný, je třeba uplatnit speciální postup, což je důvodem k návštěvě algeziologa. Včasná a intenzivní léčba může zkrátit průběh a trvání nemoci. Velkým problémem je určení intenzity bolesti, protože se jedná o subjektivní zážitek pacienta. Vyšší intenzitu bolesti udávají pacienti trpící úzkostí, nemocní s předchozí negativní zkušeností s bolestí naopak nápadně nižší intenzitou trpí nemocní se zpomalenou psychickou reakcí nebo s jaterní a ledvinovou nedostatečností. V určování intenzity pomáhá tzv. vizuální analogová stupnice. Na stupnici od 0 do 10 můžete hodnotit svou bolest jako slabou, mírnou, středně silnou, případně až jako krutou nebo nesnesitelnou. 0 znamená žádnou bolest a 10 maximální, nesnesitelnou.
Léčba bolesti je individuální
Algeziolog zajišťuje multidisciplinární přístup v léčbě bolesti, takže umí využít celé spektrum terapeutických možností. Farmakologické, tedy lékové a pak nelékové (nefarmagologické). Základem lékové aplikace je perorální podávání analgetik, které se při stálé bolesti podávají v pravidelných časových intervalech. Lékař podle potřeby může zvolit formy léků s prodlouženým účinkem nebo jejich kombinaci. Zároveň zjišťuje, jak pacient na příslušný lék reaguje, a podle toho určuje jeho druh a množství, přitom sleduje i nežádoucí účinky.
Sponzorováno
Světová zdravotnická organizace vypracovala standardní postupy pro medikamentózní léčbu, známé jako třístupňový analgetický žebříček. Základním kritériem výběru vhodného analgetika je intenzita bolesti, která je nejvýznamnějším parametrem bolesti.
Léčba bolesti léky (medikamenty)
1. Nesteroidní antirevmatika
Nesteroidní antirevmatika patří k nejčastěji používaným lékům na léčbu bolesti slabé intenzity. Nejsou návykové a považují se za relativně bezpečné. Jejich nevýhodou je možnost podráždění sliznic trávicího traktu a zhoršení ledvinných funkcí. Podávají se při chorobách pohybového ústrojí – artrózách, zánětlivých revmatických onemocněních, migréně, bolesti zubů, menstruačních bolestech, posttraumatických, pooperačních a onkologických bolestech.
2. Opiáty
Druhou skupinou analgetik jsou opiáty, léky s různým obsahem opiátů používané v léčbě střední a velmi silné nádorové i nenádorové bolesti.
3. Transdermální náplasti
Stále užívanější jsou transdermální náplasti. Jejich výhodou je, že nezatěžují trávicí trakt. Podle typu bolesti lze analgetickou léčbu doplnit adjuvantními léky s jinými účinky.
Léčba bolesti bez medikamentů (nefarmagologicky)
Jsou druhou částí komplexní léčby bolesti.
1. Akupunktura
Nejčastější je akupunktura, která dokáže často úspěšně eliminovat příčinu bolesti.
2. TENS
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) je přístrojová nízkofrekvenční elektroléčba bolesti pomocí pulzních proudů s účinkem na nervový kořen či vlákno v místě bolesti. Přístroj po zaškolení lékařem může nemocný používat i doma.
3. Elektroterapie REBOX
Jiným přístrojem na principu elektroterapie je rebox, který se používá u pacientů s chronickou, ale i akutní nenádorových bolestí. Zejména při bolesti zad, hlavy, neuralgie, ochrnutí obličejového nervu (facialis) a mnoha jiných bolestech.
4. Služby fyzioterapeuta
Mezi účinné a oblíbené nelékové postupy patří rehabilitace s fyzioterapeuty, které jsou zaměřeny na přímé ovlivnění pohybových poruch jako příčin bolesti.
5. Fototerapie
Novější metodou je fototerapie pomocí laseru, zařízení uvolňujícího energii formou paprsku elektromagnetického záření s charakteristickými vlastnostmi. Doporučuje se při strukturálních poruchách pohybového systému (artrózy, chronické záněty), zánětech dásní, oparu, aftech, mnoha kožních indikacích, neuralgiích a neuritidách.
6. Biolampa
Sponzorováno
Na podobném principu pomáhá biolampa. Její účinky jsou velmi podobné jako u laseru.
A co si dále na toto téma můžete u nás přečíst?
- TIP: Přečtěte si u nás článek o nefarmakologické léčbě bolesti
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články