Sponzorováno

Achillodynie (syndrom Achillovy šlachy) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (14)

  • Achillodynie je termín používaný pro označení bolesti v Achillově šlaše, což je silná šlacha, která spojuje svalek na zadní straně lýtkové svalstvo s patní kostí. Tato bolest může být způsobena různými faktory a podmínkami, a proto se jedná o poměrně obecný termín pro bolest spojenou s touto šlachou.
  • Achillodynie může být způsobena různými faktory, včetně nadměrného namáhání šlachy, opakovaných zranění, změn v chůzi nebo běhu, nesprávné obuvi nebo dokonce anatomických odchylek v noze, jako jsou ploché nohy. Nejběžnějšími příznaky achillodynie jsou bolest, otok a citlivost v oblasti Achillovy šlachy. Tato bolest může být akutní (náhlá) nebo chronická (dlouhodobá) a může být horší při fyzické aktivitě, zejména při chůzi nebo běhu.
  • Léčba achillodynie závisí na závažnosti příznaků a příčině onemocnění. Ošetřující lékař může doporučit několik terapeutických postupů, včetně odpočinku, ledování, protizánětlivých léků, fyzioterapie, změn v obuvi, ortopedických pomůcek a cvičení na posílení a protahování svalů nohy a šlachy.

Achillodynie (syndrom Achillovy šlachy)Achillodynie je běžná diagnóza, která znamená bolestivé procesy Achillovy šlachy. Postižení pociťují určitou míru bolesti šlachy (tj. mezi patní kostí a lýtkovými svaly) a omezení pohybu v postižené noze. V mírných případech achillodynie po několika dnech sama odezní. Pokud bolest Achillovy šlachy přetrvává delší dobu, je to známka nadměrné zátěže.

Ve světle toho je achillodynie běžnou diagnózou mezi sportovci a je považována za typické zranění běžců. Jasný důkaz pro tuto diagnózu poskytují degenerativní změny, které jsou důsledkem dlouhodobé nadměrné zátěže nebo nepřiměřeného mechanického namáhání. Změní-li se struktura šlachy, může dojít k narušení zásobení krví a kyslíkem, což má dopad na proces hojení.

PŘÍZNAKY – JAK SE PROJEVUJE ACHILODYNIE?

Typickým příznakem achillodynie je bolest v zadní části bérce a paty, která pacientům brání stát na špičkách. Kromě toho pacienti nebudou částečně nebo úplně schopni zvednout prsty na nohou z podlahy, protože i mírné natažení Achillovy šlachy způsobí nepříjemný pocit tahání. Výstup do schodů bude také dost bolestivý. Kromě toho je šlacha citlivá na tlak, v některých případech může být dokonce slyšet křupání.

Achillodynie se může objevit pouze na jedné noze nebo na obou. V dlouhodobém horizontu Achillova šlacha ztrácí stabilitu a může prasknout. Natržení Achillovy šlachy tohoto druhu je nejzávažnějším důsledkem tohoto degenerativního stavu.

JAK SE ACHILODYNIE VYVÍJÍ?

Achillodynie je chronický proces. To znamená, že existuje zvýšené riziko opakování stavu, i když postižení již po dočasném uvolnění šlachy nemají žádné příznaky. Zvláště ohrožené jsou tyto skupiny:

  • sportovci ve věku 35 až 45 let
  • sportovci, kteří často trénují na tvrdém povrchu
  • lidé s dřívějšími poraněními vazů
  • lidé s nesouosostí nohou

Užitečné informace: zvýšenému riziku jsou vystaveni běžci i sportovci provozující míčové sporty. Tento stav je častější u mužů než u žen.

Mezi běžné příčiny achillodynie patří:

Přetížení: Nadměrná fyzická aktivita, zejména náhlé zvýšení aktivity nebo opakované námahy na Achillově šlachě, může způsobit přetížení a zánět této šlachy.

Nějaké poranění: Fyzické poranění nebo traumatický úraz Achillovy šlachy může způsobit bolest a zánět.

Tendinitida: Tendinitida je zánět šlachy a může postihnout Achillovu šlachu. Je často způsobena přetížením.

Achillobursitida: Toto je zánět váčku, který se nachází mezi Achillovou šlachou a kalkaneem.

Změny v botách: Nošení nevhodné obuvi, zejména obuvi s vysokými podpatky nebo obuvi, která neumožňuje správnou podporu Achillovy šlachy, může způsobit bolest.

Plochá noha nebo vysoký oblouk: Abnormální anatomické struktury nohy, jako jsou ploché nohy nebo vysoký oblouk, mohou zvýšit riziko vzniku achillodynie.

LÉČBA – JAK SE LÉČÍ ACHILODYNIE?

Obecně lze říci, že postižená šlacha by měla být odlehčena a stabilizována páskou nebo podporou. Léčby, které stimulují krevní oběh, lze použít k boji proti zánětlivým procesům a podpoře hojení.

Léky proti bolesti by se měly užívat pouze v případech silné bolesti a po konzultaci s lékařem, protože mohou zastřít skutečný stav šlachy. Bolest je totiž důležitým varovným signálem, který naznačuje, že nosnost Achillovy šlachy je výrazně omezena a že při nechránění šlachy mohou nastat těžké následky.

Sponzorováno

Sportovci by se měli alespoň tři týdny vyhýbat tréninku, i když příznaky vymizí dříve. Fyzioterapie může pacienty naučit, jak správně protahovat lýtkové svaly a Achillovu šlachu.

Kromě léčby akutních příznaků je také důležité objasnit, proč se achillodynie rozvinula a jak snížit riziko jejího opakování v budoucnu.

Riziko trvalého poškození způsobeného achillodynií je vysoké, protože ačkoli je šlacha velmi odolná, její špatné prokrvení brání úplnému zhojení. Je proto důležité zahájit léčbu a podporovat kotník během zátěžových fází, jakmile se objeví příznaky, jako je bolest v oblasti Achillovy šlachy. Bylo prokázáno, že nošení opor kotníků hodně pomáhá.

Léčba achillodynie, což je bolest spojená s Achillovou šlachou, závisí na závažnosti stavu a jeho příčině. Zde je několik možných způsobů léčby Achillodynie:

Odpočinek

Prvním krokem při léčbě achillodynie je často odpočinek od aktivit, které způsobují bolest v Achillově šlaše. To může zahrnovat omezení chůze, běhu a jiných náročných činností, které mohou šlachu zatěžovat. Odpočinek dává šlaše čas na zotavení.

Ledování

Použití ledových obkladů na postiženou oblast může pomoci zmírnit bolest a zánět. Měli byste aplikovat led na bolestivé místo po dobu 15-20 minut několikrát denně.

Komprese a elevace

Komprese a zvednutí (elevace) mohou také pomoci omezit otok. Použijte elastický obvaz nebo kompresní pás a zvedněte nohu, aby byla nad úrovní srdce, když odpočíváte.

Protizánětlivé léky

Lékař může předepsat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, k léčbě bolesti a zánětu. Je však důležité užívat tyto léky podle pokynů lékaře a dbát na případné vedlejší účinky.

Fyzioterapie

Fyzioterapie může být užitečná pro posílení svalů nohy a šlachových struktur, stejně jako pro zlepšení flexibility. Fyzioterapeut může také provádět techniky, jako je ultrazvuk nebo elektrická stimulace, k léčbě bolesti.

Ortopedické pomůcky

Nošení ortopedických vložek nebo podpěrek do boty může pomoci správně rozložit váhu na nohu a zmírnit tlak na Achillovu šlachu.

Injekce kortikosteroidů

V některých případech může lékař provést injekci kortikosteroidního léku přímo do postižené oblasti k rychlému zmírnění zánětu a bolesti.

Chirurgický zákrok

V případě vážných poškození Achillovy šlachy nebo pokud konzervativní léčba nepomáhá, může být nutný chirurgický zákrok. Chirurg může provést opravu šlachy nebo odstranit poškozenou část šlachy.

Rázová vlna

Terapie rázovou vlnou (Extracorporeal Shock Wave Therapy, ESWT) se někdy používá jako metoda léčby achillodynie. Tato terapie spočívá v použití rázových vln k léčbě bolesti a zánětu v Achillově šlaše.

Terapie rázovou vlnou

Terapie rázovou vlnou

 

Princip ESWT spočívá v tom, že rázové vlny jsou aplikovány na postiženou oblast s cílem stimulovat hojení a regeneraci tkání. Rázové vlny mohou pomoci k rozpouštění kalcifikací a zlepšení průtoku krve v oblasti, což může vést ke zlepšení zánětu a bolesti. Tato terapie může být užitečná zejména pro ty, kteří nezaznamenali úlevu od bolesti a zánětu Achillovy šlachy pomocí konzervativní léčby. Je důležité si uvědomit, že ESWT není vhodná pro všechny pacienty s achillodyní a že efektivita této terapie může být individuální. Před zahájením léčby ESWT by měl pacient konzultovat s lékařem nebo ortopedem, aby byla provedena vhodná diagnóza a zvolena nejlepší léčebná strategie. Terapeut provede hodnocení a rozhodne, zda je ESWT vhodná volba pro daného pacienta.

Je důležité konzultovat s lékařem nebo ortopedem, pokud máte bolest v Achillově šlaše, protože nepřiměřená léčba nebo ignorování problému může vést k vážnějším komplikacím.

Sponzorováno

Léčba by měla být individuálně přizpůsobena vašemu stavu a potřebám, a měla by být prováděna pod dohledem odborníka

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva