RADA: Rehabilitace po operaci mozku?« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, jsem měsíc po operaci TU mozku, ještě před jeho odstraněním došlo k částečnému poškození zraku. Chtěla bych se zeptat, zda je možná nějaká rehabilitace, cvičení, stimulace mozku s cílem obnovy zrakového vidění? Předem moc děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den JN

Zeptal se na 30 července, 2024 14:06
1

Rehabilitace a obnova zraku po operaci mozku může být dost složitý proces, ale existují metody a cvičení, která mohou pomoci.

Toto jsou některé možnosti:

1. Neurorehabilitace
– Vizualizační terapie: Tato terapie zahrnuje speciální cvičení, která stimulují mozek a zrakové dráhy. Může zahrnovat sledování pohybujících se objektů, zaměřování se na různé body v prostoru a práci s kontrasty a barvami.
– Vizuální terapie: Vizuální terapeuti mohou navrhnout specifická cvičení zaměřená na posílení očních svalů a zlepšení koordinace mezi očima a mozkem.

2. Ergoterapie
Ergoterapeuti mohou pracovat na zlepšení každodenních dovedností a pomoci s adaptací na změněný zrakový stav. Může zahrnovat cvičení zaměřená na zlepšení jemné motoriky a koordinace.

3. Použití pomůcek
– Zvětšovací skla a lupy: Pomůcky, které zvětšují text a objekty, mohou pomoci kompenzovat ztrátu zraku.
– Oční náplasti: Někdy se používají náplasti k trénování a posilování jednoho oka, pokud je zraková ztráta asymetrická.

4. Elektronické a technologické pomůcky
– Elektronické zvětšovací zařízení: Speciální brýle nebo kamery, které zvětšují obraz na obrazovce.
– Mobilní aplikace a software: Existují aplikace a programy, které mohou pomoci s vizuálními dovednostmi, například čtení textu nahlas nebo zlepšení kontrastu a čitelnosti.

5. Psychologická podpora
Psychologická terapie může pomoci zvládnout emocionální a psychické aspekty ztráty zraku a adaptace na nové podmínky.

Důležité je konzultovat se svým lékařem nebo specialistou na neurorehabilitaci, který může posoudit vaši konkrétní situaci a navrhnout vhodný rehabilitační plán. Proces obnovy může být dlouhý a vyžaduje trpělivost, ale s vhodnou podporou a cvičeními je možné dosáhnout významných zlepšení.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 30 července, 2024 14:09