RADA: Regenerují se plíce? Mohou regenerovat?« Zpět na seznam otázek

Mohou se plíce, nebo buňky v plicích regenerovat? Je něco takového možné? Mohou poškozené plíce zregenerovat do stavu, jaký měly předtím? Tedy do stavu před nemocí? Regenerují se takto plíce? Děkuji. Josef.

Zeptal se na 17 března, 2023 14:20
1

Ano, plíce se mohou regenerovat, zejména pokud jsou poškozeny akutním onemocněním, jako je například zánět. Při akutním zánětu se zánětlivé buňky hromadí v plicích a mohou poškodit tkáň. Nicméně, většina buněk v plicích je schopná se regenerovat a obnovit poškozenou tkáň.

Na druhé straně, chronické onemocnění, jako například chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) nebo plicní fibróza, mohou vést k trvalému poškození plic a zhoršování funkce plic. V takových případech je regenerace tkáně omezená a je méně pravděpodobné, že by se plíce mohly úplně zotavit. Takže záleží na problému.

Takže ano, některé buňky v plicích jsou schopné regenerovat poškozenou tkáň. Například alveolární epiteliální buňky, které vystýlají vnitřní povrch plicních sklípků a umožňují výměnu kyslíku a oxidu uhličitého, mají vysokou regenerační kapacitu. Tyto buňky se mohou dělit a diferencovat na nové buňky, které obnoví poškozenou tkáň v plicích.

Další typy buněk v plicích, jako jsou hlenové buňky a řasinky na povrchu průdušek, mají také schopnost regenerace a obnovy poškozené tkáně.

Nicméně, některé typy buněk v plicích, jako jsou buňky komponenty imunitního systému, mohou být poškozeny při zánětlivých procesech v plicích a nejsou schopny regenerovat se tak snadno jako výše zmíněné buňky.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 17 března, 2023 14:27