RADA: Kyselina fytová a její vstřebatelnost« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, přečetl jsem si Váš článek o kyselině fytové a mám následující dotaz:

 

na Facebooku jsem sledoval video Branislava Martanoviče o ovesných vločkách a kyselině fytové. Doporučuje v něm namočit vločky ve vodě (v poměru 1:2) do které se přidá buď šťáva z citronu nebo jablečný ocet (uvádí se zde štipka - špetka??? - zřejmě menší množství) přes noc (přesněji 12 hod.). Ráno vše propláchnout a zkonzumovat, teď už bez kyseliny fytové.
Ptám se proto, jelikož jsem vegetarián (64 let) a vločky tvoří podstatnou část mého jídelníčku. Stejně tak ořechy nebo mandle. Začal jsem pravidelně posilovat a železo a váník by mi asi docela chyběl. Navíc mi vločky i teď připadají docela "hladové" a po výše uvedeném postupu mi připadají ještě hladovější. Namačení bez přidání citronové šťávy nebo jablečného octu a následného ranního proplachování (viz Váč článek) je pro mně přijatelné (dříve jsem to tak dělával nebo jsem taky nechal vločky 2-3 dny zkvasit a dělal z něj mírně zvkašené oves. mléko).
Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor? Děkuji za odpověď.
S pozdravem Zdeněk Fojtík

Zeptal se na 22 února, 2025 08:45
1

Dobrý den,
děkuji za zajímavý dotaz! Branislav Martanovič má pravdu v tom, že namáčení vloček ve vodě s kyselou složkou (citronová šťáva nebo jablečný ocet) může pomoci snížit obsah kyseliny fytové, která se váže na minerály jako železo, zinek, hořčík a vápník a snižuje jejich vstřebávání. Tento postup simuluje proces fermentace, který aktivuje enzym fytázu a rozkládá kyselinu fytovou.

Nicméně:
– Oves neobsahuje dostatek fytázy, takže samotné namáčení nemusí být tak účinné jako u jiných obilovin (např. žita nebo pšenice, které mají vyšší obsah tohoto enzymu).
– Pokud se Vám vločky po tomto postupu zdají “hladovější“, může to být tím, že se s vodou odplaví i část rozpustné vlákniny a některé živiny.
Pokud Vám více vyhovuje pouze namáčení ve vodě bez okyselení a následné neproplachování, je to stále dobrý krok ke zlepšení stravitelnosti.
Fermentace (kvasící ovesné mléko) je skvělý přístup – tím nejen snižujete kyselinu fytovou, ale zároveň podporujete prospěšné mikroorganismy.

Doporučení pro maximalizaci vstřebávání minerálů:
a) Pokud chcete efektivněji odbourávat kyselinu fytovou, můžete k vločkám přidat trochu celozrnné mouky z pšenice nebo žita (obsahují více fytázy).
b) Alternativně můžete do jídelníčku zařadit kvašené potraviny (např. kefír, kysané zelí), které podporují vstřebávání minerálů.
c) Pokud Vás trápí vstřebávání železa, zkuste ho kombinovat s vitaminem C (např. ovesné kaše se švestkami, jahodami, kiwi).

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 22 února, 2025 08:46