RADA: Je nějak zdravé popálení kopřivou?« Zpět na seznam otázek

Zdravím. V dětství při popálení kopřivou jsem často slýchával, že to nevadím že jsem se popálil o kopřivu, že to je přeci zdravé. Je to tak? Je popálení nějak prospěšné nebo přínosné pro zdraví člověka? Martin

Zeptal se na 28 července, 2024 19:03
1

Popálení kopřivou může být nepříjemné a bolestivé, ale je pravda, že kopřivy mají některé zdravotní přínosy, i když samotné popálení o kopřivu není pro zdraví přímo prospěšné. Pojďme se podívat na detaily popálení kopřvou.

Co se děje při popálení kopřivou?
a) Kopřivy (Urtica dioica) obsahují histamin, kyselinu mravenčí, serotonin a acetylcholin. Tyto chemické látky způsobují pálení, svědění a zarudnutí pokožky.
b) Na povrchu listů a stonků kopřivy jsou drobné chloupky, které při doteku prasknou a uvolní tyto chemikálie do pokožky.

Zdravotní přínosy kopřiv
Kopřivy mají mnoho zdravotních přínosů, ale ty se obvykle získávají jinými způsoby než přímým popálením:

Kopřiva má protizánětlivé účinky. Kopřivy obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Extrakty z kopřivy se používají k léčbě artritidy a jiných zánětlivých stavů.
Jako podpora imunitního systému: Kopřivy jsou bohaté na vitamíny (např. vitamín C, A a K) a minerály (např. železo, vápník a hořčík), které podporují imunitní systém.
Detoxikace: Kopřivový čaj je známý svými detoxikačními vlastnostmi, podporuje zdraví ledvin a močového systému.
Zmírnění příznaků alergie: Některé studie naznačují, že kopřiva může pomoci zmírnit příznaky sezónních alergií díky svým antihistaminickým vlastnostem.

Je popálení kopřivou prospěšné?
I když popálení kopřivou stimuluje místní krevní oběh a může dočasně zmírnit bolest při některých formách chronické bolesti (např. artritida), přímý zdravotní přínos z popálení není potvrzen vědeckými studiemi a je spíše tradičním lidovým názorem.

Popálení kopřivou samo o sobě není prospěšné a může být bolestivé a nepříjemné. Není důvod si způsobovat popálení kopřivou záměrně pro zdravotní účely.

Zdravotní přínosy kopřivy jsou ale skutečné, získávají se především prostřednictvím konzumace kopřiv (např. ve formě čaje, doplňků stravy) nebo použitím jejich extraktů v kosmetice a léčivých přípravcích.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 července, 2024 19:08