RADA: Jak se zbavit rtuti z teploměru?« Zpět na seznam otázek

Rozbil se mi teploměr a vytekly mi kuličky rtuti. Mám několik otázek. Co mám s posbíranou rtutí dělat? A pár kuliček rtuti se mi bohužel zakutálelo mezi parkety. Co s nimi? Mám tam tu rtuť nechat? Nebo co s tím? Kam mám tedy rtuť odnést a jak se jí mám zbavit? Naďa.

Zeptal se na 11 března, 2023 08:34
1

Nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit rtuti z teploměru, je kontaktovat místní hygienickou stanici a získat od nich pokyny pro bezpečnou likvidaci rtuti. Ale je pravda, že když se rozbil teploměr nám, a volal jsem na hygienu, tak paní moc nevěděla a neuměla poradit. Byla zaskočena, že volám :)

Rtuťové teploměry obsahují rtuť, která ale může být nebezpečná pro lidské zdraví a životní prostředí, pokud se neodstraní správným způsobem. Nicméně zase není takový problém se rtuti zbavit a vyřešit to.

Pokud se rozhodnete odstraňovat rtuti sami, měli byste být velmi opatrní a dodržovat následující postup:

– Oblečte si rukavice a úplně ideálně i nějaké plastové brýle na oči – bezpečnost je bezpečnost.
– Pokud se rtuť rozlila na pevný povrch, použijte papír nebo jiný tvrdý předmět, abyste ji shromáždili do malého kelímku, ideálně aby byl uzaviratelný víčkem.
– Pokud se rtuť rozlila na měkký povrch, jako je koberec nebo textilie, vezměte lepicí pásku a pomocí lepení pásky po koberci opatrně kuličky nalepte a dejte do uzaviratelného kelímku. Pak třeba kontaktujte profesionální čističe koberců, aby vám pomohl s odstraněním.

Pokud se rtuť dostala na kůži, opláchněte postižené místo vodou a osušte. Pokud se rtuť dostala do očí nebo do úst, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Všechny kontaminované předměty, jako jsou rukavice, vložte do uzavíratelného kontejneru a odvezte na příslušné místo pro odpad.

Mě paní na hygieně nakonec poradila, abych odnesl rtuť do lékárny. Tak jsem šel. Paní v lékárně na mě koukala, ale nakonec si rtuť vzala :) ale co s ní udělala, to nevím. Rtuť je třeba zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Dalším řešením je odevzdat takto zabalené zbytky s označením „Rtuť“ do kontejneru na kovový odpad, podobně jako vybité baterie.

Pokud dojde k rozbití teploměru, ihned otevřete okna pro vyvětrání místnosti. Rtuť je těžký toxický kovový prvek. Vypařuje se už při pokojové teplotě a její výpary jsou jedovaté. Otrava rtutí se projevuje zánětem dásní, třesem, neklidem a převráceným režimem spánku. Samotná konzumace rtuti nepředstavuje hrozbu. Nejčastější nehodou u dětí je požití lesklých kuliček rtuti. Díky tomu, že tyto formy rtuti nejsou ve vodě rozpustné a ze zažívacího traktu se nevstřebají, není naštěstí požití rtuti z rozbitého teploměru nebezpečné.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 11 března, 2023 08:44