RADA: Jak se dají shodit svaly na nohou?« Zpět na seznam otázek

Už mě štve, že mám velmi silné nohy. Dlouho jsem posilovala a mám nyní hodně silné a tlusté nohy. Dají se nějak shodit svaly na nohou, aby ty moje nevypadaly jak nohy od slova? Mám je opravdu mohutné a už se na to nemůžu ani dívat. Karla

Zeptal se na 5 července, 2024 12:16
1

Snížení svalové hmoty na nohou může být obecně hodně složité, protože genetika, tělesná konstituce a typ tréninku hrají v tomto směru podstatnou, významnou roli.

Nicméně, existuje několik kroků, které můžete podniknout ke snížení svalové hmoty na nohou. Zkuste třeba toto:

1. Změňte typ cvičení a tréninku
Dělejte méně odporového tréninku, to je zde důležité. Omezte nebo úplně vynechte těžké váhy a odporové cvičení zaměřené na nohy. Místo toho se zaměřte na cviky s lehčími váhami a vyšším počtem opakování.

Zaměřte spíše se na vytrvalostní kardio cvičení, jako je běh, jízda na kole nebo plavání, které nepřispívají k nárůstu svalové hmoty.

Hodně dělejte protahování a zkuste jógu. To pomáhá zlepšovat flexibilitu a může přispět k zeštíhlení svalů.

2. Jídlo
Pokud je cílem snížit svalovou hmotu, může být užitečné snížit celkový příjem kalorií. Je ale také důležité dělat to zdravým způsobem, aby nedošlo k úbytku energie a živin potřebných pro každodenní činnosti.

Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalové hmoty. Mírné snížení příjmu bílkovin může pomoci při snížení svalové hmoty. Ale opět to dělejte s rozvahou. Píšete, že cvičíte, tak o bílkovinách asi víte více, než já :)

3. Frekvence cvičení nohou
Zredukujte frekvenci cvičení zaměřeného na nohy. Místo toho se zaměřte na jiné části těla nebo na cvičení obecně celého těla.

A co dále?
Určitě se vyhněte se intenzivnímu tréninku. Snižte intenzitu tréninku, pokud obvykle provádíte vysokointenzivní intervalový trénink (HIIT) nebo jiné vysoce intenzivní formy cvičení.

Dejte svým svalům dostatek času na zotavení a odpočinek mezi tréninky.

Pro vás by také asi byla dobrá konzultace s profesionálním trenérem nebo fyzioterapeutem. Mohou vám pomoci vytvořit cvičební plán přizpůsobený vašim cílům.

A taky konzultace s dietologem nebo nutričním poradcem vám může pomoci upravit stravu tak, aby podporovala vaše cíle.

Ale Karlo, je důležité si uvědomit, že každý má jinou tělesnou konstituci a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Cvičte méně zátěžově a spíše kardio.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 5 července, 2024 12:21