RADA: Jaký tep je už nebezpečný?« Zpět na seznam otázek

Dá se nějak obecně říci, jaký tep je už nebezpečný? Hodinky mi při cvičení ukazují "Příliš vysoký tep". Dá se nějak říci, že nějaká hodnota srdečního tepu je už nebezpečná? Děkuji.

Zeptal se na 6 ledna, 2023 14:52
1

Tep (je také známý jako srdeční frekvence), se měří v úderech za minutu a může se lišit v závislosti na věku, fyzické kondici, aktuálním stavem a dalších faktorech. Obecně platí, že tep, který je příliš vysoký nebo příliš nízký, může být nebezpečný a může vyžadovat lékařskou pomoc.

Normální srdeční frekvence se pohybuje v rozmezí od 60 do 100 úderů za minutu u dospělých. Tep nad 100 úderů za minutu se nazývá tachykardie a může být známkou problému se srdcem nebo jiného zdravotního stavu. Tep pod 60 úderů za minutu se nazývá bradykardie a může také znamenat problém se srdcem nebo jiný zdravotní stav.

Pokud ale cvičíte, tak se tep přirozeně zrychluje, to je normální. To je i váš případ.

Tep při cvičení se může lišit v závislosti na vašem věku, fyzické kondici a typu cvičení, které provádíte. Obecně platí, že během cvičení by váš tep měl být vyšší než během odpočinku, ale pokud je příliš vysoký, může to být nebezpečné. Vysoký tep během cvičení může znamenat, že vaše tělo není schopné zásobovat dostatečné množství kyslíku srdci a svalům, což může vést k poškození srdce a dalších orgánů.

Pro stanovení, zda je váš tep při cvičení v bezpečných mezích, se můžete řídit tzv. cvičebními zónami tepu. Tyto zóny jsou vypočítány jako procenta vašeho maximálního tepu, který je odhadnutý pomocí vzorce:

Maximální tep = 220 – věk

Například pro 40letého člověka je maximální tep 180 tepů za minutu. Cvičební zóny tepu pro tento člověka by pak byly následující:

Nízká intenzita: 50-60% maximálního tepu (90-108 tepů za minutu)
Střední intenzita: 60-70% maximálního tepu (108-126 tepů za minutu)
Vysoká intenzita: 70-85% maximálního tepu (126-153 tepů za minutu)

Je důležité si uvědomit, že tyto zóny jsou pouze orientační a že váš lékař může doporučit jiné cílové tepy v závislosti na vašem zdravotním stavu a cílech s cvičením. Pokud máte podezření, že máte při cvičení příliš vysoký tep nebo máte jiné zdravotní problémy související s cvičením, měli byste se poradit s lékařem.

Mezi příznaky, které by mohly naznačovat problém s tepem, patří dušnost, bolest na hrudi, závratě nebo pocity na omdlení.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 6 ledna, 2023 15:00