RADA: Mám menopauzu, nebo co to se mnou je?« Zpět na seznam otázek

Ještě nikdy jsem si takto nepostěžovala a neprosila jsem o radu. Už déle jsem zoufalá a bezradná. Jde to se mnou dolů vodou. Mám návaly, ale to je opravdu nic, na ty jsem si už zvykla, přibrala jsem - trpím komplexem méněcennosti a jím (sice opravdu málo) jen aby mi to doma nevytýkali a co se mé psychiky týče, to je už k nevydržení. Nálada se mi mění jako dubnové počasí. Je to však spíše chmurný duben, ve kterém, i když vyjde slunce, není ho cítit. Jsem podrážděná a depresivní. Neustále se bráním, mám pocit, že mě nikdo nechápe, přitom však na druhé straně trpím pocity viny a považuji se za nejhoršího a za nejnepotřebnějšího člověka. Nemohu už žít. Manžel to se mnou už nedokáže. Už ani nevím, co je to spánek. Nespím. Trápí mě pocity viny, které už ani nedokážu definovat. V práci se držím, mám ji ráda, i když je mi těžko. Doma se to na mě všechno sesype, protože jsem k ničemu člověk, nikdo mě nemá rád, ale to si i zasloužím. Jsem slabá jako pírko. Nevím, co mám dělat. Hormonální léčba nepřichází z vážných zdravotních důvodů v úvahu. Děkuji, že jste si mě i takto virtuálně vyslechli.

Zeptal se na 29 září, 2024 20:18
1

Je mi líto, že se cítíte takto ztracená a vyčerpaná. Už samotné rozhodnutí svěřit se je velký krok a je dobře, že jsi o tom dokázala mluvit. Procházíte opravdu náročným obdobím, a přestože to teď může vypadat, že jste na to sama, opak je pravdou. To, co popisujete – pocity viny, nízké sebevědomí, náladovost a celková vyčerpanost – jsou velmi časté projevy psychického vyčerpání nebo deprese.

Co by mohlo pomoci:

1. Podpora odborníka / konyultace
I když hormonální léčba u vás nepřipadá v úvahu, existují jiné možnosti, jak se s tímto stavem vyrovnat. Psychoterapie, ať už individuální nebo párová, by vám mohla nabídnout bezpečné prostředí, kde můžete mluvit o svých pocitech a hledat způsoby, jak se s nimi lépe vyrovnat. Terapie může být skvělým nástrojem nejen k řešení těchto stavů, ale i k tomu, jak se dostat zpět k rovnováze.

2. Otevřený rozhovor s manželem
Váš manžel možná nechápe, čím procházíte, ale je možné, že potřebujete, aby naslouchal jiným způsobem. Zkuste s ním otevřeně mluvit o tom, co cítíte, bez pocitu, že musíte hledat řešení. Oba se s touto situací potýkáte, a i když se může zdát, že je to na vás všechno moc, sdílení těchto pocitů by mohlo přinést úlevu a větší porozumění.

3. Sebelaskavost
Je zřejmé, že se k sobě stavíte velmi tvrdě, s pocity, že jste “k ničemu“ nebo že si nezasloužíte lásku. Tyto myšlenky vás pak hluboce zatěžují a oslabují. Sebekritika může být mocným nepřítelem. Zkuste si alespoň v malých momentech připomínat, že jste důležitá a hodnotná, i když se teď cítíte zlomená. Každý malý krok k sebepřijetí může být fakt velkým posunem.

4. Sociální podpora
Nebojte se obrátit na blízké přátele, rodinu nebo někoho, komu důvěřujete. Pocit, že se můžete svěřit někomu jinému, může přinést velkou úlevu. I když se někdy zdá, že vás nikdo nechápe, lidé okolo vás mohou být více nápomocní, než si myslíte.

5. Odpočinek a spánek
Nedostatek spánku zhoršuje každý aspekt psychické pohody. Zkuste hledat způsoby, jak si odpočinout a zlepšit kvalitu spánku, i když se to teď může zdát nemožné. Jemná rutina před spaním, meditace nebo poslech klidné hudby vám mohou pomoci uvolnit se.

6. Změna tempa
Zkuste si také vyhradit čas jen pro sebe, i kdyby to mělo být jen pár minut denně. Krátká procházka na čerstvém vzduchu, dechová cvičení nebo malé radosti mohou pomoci najít klid v neklidném dni.

Je důležité si uvědomit, že nejste sama a nemusíte vše zvládat sama. Pomoc a podpora existují a můžete o ně požádat. Možná si teď připadáte bezcenná, ale ve skutečnosti jste silná žena, která prochází těžkým obdobím, a zasloužíte si péči a laskavost, nejen od druhých, ale i od sebe samé.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 29 září, 2024 20:25