Kdy nejvíc rostou svaly?« Zpět na seznam otázek

Kdy v životě člověka nejvíce rostou svaly? Ve kterých letech života to je? A je to stejné u žen a u mužů, nebo to má každé pohlaví trochu jiné? Dáša

Zeptal se na 1 září, 2024 09:16
1

Růst a vývoj svalů u člověka je ovlivněn několika faktory, včetně věku, pohlaví, hormonálního stavu, genetiky a životního stylu. Různé etapy života mají různé vlivy na růst svalů u mužů a žen.

Dětství (do puberty)
V dětství svaly rostou pomalu a rovnoměrně v souladu s celkovým růstem těla. Tento růst je primárně řízen růstovým hormonem (GH) a inzulínem podobným růstovým faktorem 1 (IGF-1).

Puberta (obvykle 12-18 let)
– Chlapci: V pubertě dochází u chlapců k dramatickému nárůstu svalové hmoty, což je způsobeno zvýšením hladiny testosteronu. Tento růst je často rychlý a intenzivní.
– Dívky: I u dívek dochází k růstu svalů, ale méně výrazně než u chlapců, protože jejich hladina testosteronu je nižší. Primárním hormonem je estrogen, který podporuje růst kostí a ukládání tuku, spíše než nárůst svalové hmoty.

Raná dospělost (18-30 let)
Toto období je považováno za vrchol růstu svalové hmoty. Muži i ženy dosahují nejvyššího potenciálu pro nárůst svalové hmoty díky optimálním hladinám hormonů a metabolismu.
Muži: Pokračuje růst svalů díky vysoké hladině testosteronu.
Ženy: I když mají nižší hladinu testosteronu, mohou i nadále zvyšovat svalovou hmotu, zejména při silovém tréninku a správné výživě.

Střední věk (30-50 let)
Po dosažení vrcholu v rané dospělosti dochází k pomalému poklesu svalové hmoty. Tento pokles může být zpožděn pravidelným cvičením, zejména silovým tréninkem.
– Muži: Pokles hladiny testosteronu může vést k postupné ztrátě svalové hmoty, známé jako sarkopenie.
– Ženy: Pokles svalové hmoty je méně výrazný než u mužů, ale stále přítomný, zejména po menopauze kvůli poklesu hladiny estrogenu.

Starší věk (50+ let)
Ztráta svalové hmoty a síly pokračuje, což je spojeno s vyšším rizikem zranění a sníženou mobilitou.
– Muži: Sarkopenie může být výraznější kvůli dalšímu poklesu testosteronu.
– Ženy: Pokles svalové hmoty pokračuje, což je také ovlivněno sníženou fyzickou aktivitou a hormonálními změnami po menopauze.

Muži mají přirozeně vyšší hladiny testosteronu, což vede k většímu nárůstu svalové hmoty během dospívání a dospělosti. Ženy mají více estrogenu, což podporuje růst kostí a ukládání tuku.

I když ženy mohou získat svalovou hmotu a sílu prostřednictvím silového tréninku, jejich nárůst svalové hmoty je obecně menší než u mužů kvůli nižším hladinám testosteronu.

U žen po menopauze klesá hladina estrogenu, což může urychlit ztrátu svalové hmoty a zvýšit riziko sarkopenie.

U mužů se tedy největší nárůst svalové hmoty odehrává během puberty a pokračuje až do rané dospělosti (do cca 30 let). Růst svalů je nejvýraznější během puberty, ale pokračuje i v rané dospělosti, i když v menší míře než u mužů.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 září, 2024 09:21