Sponzorováno

Sezónní alergická rýma – TOP tipy co dělat a co nedělat 4.85/5 (13)

Sezónní alergie nás mohou nepěkně potrápit. Máme rady, co dělat a co ne.

Sezónní alergie nás mohou nepěkně potrápit. Máme rady, co dělat a co ne.

Jaro znamená poupata a rozkvetlé stromy – a pokud jste jedním z milionů lidí, kteří mají sezónní (pylové) alergie, znamená to také kýchání, svědění očí, rýmu a další nepříjemné příznaky. Sezónní alergie – také nazývané senná rýma a alergická rýma – vám mohou znechutit život a jaro. Než se však spokojíte s plastovými květinami a umělým trávníkem, vyzkoušejte tyto jednoduché strategie, jak udržet sezónní alergie pod kontrolou.

Máme pro vás nejlepší rady, jak přežít jaro v pohodě i s pylovými alergiemi.

Snižte vystavení spouštěčům alergií

Chcete-li snížit vaši expozici věcem, které spouštějí příznaky a symptomy vaší alergie (alergeny), dbejte na tyto naše rady:

  • V suchých a větrných dnech zůstaňte doma. Nejlepší čas jít ven je po vydatném dešti, který pomáhá odstranit pyl ze vzduchu.
  • Delegujte sekání trávníku, trhání plevele a další zahradnické práce, které podněcují alergeny. Hlavně v jarním období.
  • Vyperte oblečení, které jste nosili venku, a osprchujte se vždy po návratu domů, abyste opláchli pyl z pokožky a vlasů. Netahejte alergeny po celém domě, kde budou i nadále způsobovat projevy vašich příznaků. Sundejte si boty za dveřmi a hoďte své oblečení do koše a převlékněte se do něčeho jiného. Večer se VŽDY sprchujte, abyste z těla a vlasů smyli veškerý přetrvávající pyl, než půjdete do postele.
  • Nevěšte prádlo venku – pyl se může přilepit na prostěradla a ručníky.
  • Pokud děláte venkovní práce, noste pylovou masku.

Udělejte další kroky, když je venku pyl na maximu

Symptomy sezónní alergie mohou vzplanout zejména tehdy, když je ve vzduchu hodně pylu. Tyto kroky vám mohou pomoci snížit expozici pylu:

  • Dívejte se na místní televizní nebo rozhlasovou stanici, místní noviny nebo internet, kde najdete pylové předpovědi a aktuální hladiny pylu.
  • Pokud se předpokládá vysoké množství pylu, začněte užívat léky na alergii dříve, než začnou příznaky.
  • Zavírejte dveře a okna v noci nebo kdykoli jindy, když je množství pylu venku hodně vysoké.
  • Vyhněte se venkovním aktivitám v odpoledních hodinách, kdy je množství pylu nejvyšší.

Udržujte vzduch v místnosti čistý

Neexistuje žádný zázračný produkt, který by dokázal odstranit všechny alergeny ze vzduchu ve vaší domácnosti, ale tyto naše rady vám mohou pomoci:

  1. Použijte klimatizaci ve svém domě a autě.
  2. Pokud máte v domě klimatizaci vzduchu, používejte vysoce účinné filtry a dodržujte pravidelné plány údržby.
  3. Udržujte vnitřní vzduch suchý pomocí odvlhčovače.
  4. Použijte ve své ložnici přenosný vysoce účinný filtr pevných částic (HEPA).
  5. Podlahy vysávejte často vysavačem, který má HEPA filtr.

Vyzkoušejte volně prodejné léky

Několik typů léků bez předpisu může pomoci zmírnit příznaky alergie. Jsou to:

  • Perorální antihistaminika. Antihistaminika mohou pomoci zmírnit kýchání, svědění, rýmu a slzení očí. Příklady perorálních antihistaminik jsou třeba loratadin (Claritin, Alavert), cetirizin (Zyrtec Allergy) a fexofenadin (Allegra Allergy).
  • Dekongestanty. Perorální dekongestanty, jako je pseudoefedrin (Sudafed, Afrinol, další), mohou poskytnout dočasnou úlevu od ucpaného nosu. Dekongestanty také přicházejí v nosních sprejích, jako je oxymetazolin (Afrin) a fenylefrin (Neo-Synefrin). Nosní dekongestanty používejte pouze několik dní po sobě. Dlouhodobé používání dekongestančních nosních sprejů může ve skutečnosti zhoršit příznaky (na to pozor).
  • Kombinované léky. Některé léky na alergii kombinují antihistaminikum s dekongestantem. Příklady jsou loratadin-pseudoefedrin (Claritin-D) a fexofenadin-pseudoefedrin (Allegra-D).

Vypláchněte si dutiny fyziologickým roztokem

Proplachování nosních cest fyziologickým roztokem (výplach nosu) je rychlý, levný a účinný způsob, jak zmírnit ucpaný nos. Výplach přímo vyplaví hlen a alergeny z nosu.

Sponzorováno

V lékárně nebo obchodě se zdravou výživou hledejte neti konvičku – malou nádobku s výlevkou určenou k vyplachování nosu. Ta je na to absolutně super.

Použijte vodu, která je destilovaná, sterilní, předem převařená a ochlazená nebo filtrovaná pomocí filtru s absolutní velikostí pórů 1 mikron nebo menší, abyste vytvořili solný irigační roztok. Ujistěte se také, že po každém použití opláchnete zavlažovací zařízení podobně destilovanou, sterilní, předem převařenou a vychlazenou nebo filtrovanou vodou a nechte otevřené na vzduchu uschnout.

Sportujete? V době alergií jedině uvnitř

Ráno zkontrolujte množství pylu a snažte se zůstat doma, když je pylu hodně. To může znamenat výměnu každodenní procházky po okolí za běžecký pás v posilovně nebo cvičební podle DVD ve vašem obývacím pokoji. Pyl má tendenci být nejvyšší uprostřed dne až později odpoledne, takže se snažte vyřídit si pochůzky jako první ráno nebo po práci. Ne během polední přestávky. To je pylu nejvíce.

Máte rádi alternativní metody léčby? Pak zkuste tyto

K léčbě příznaků senné rýmy se dá použít řada přírodních prostředků. Léčba, která může pomoci, zahrnuje výtažky z mateřídoušky a spiruliny (to je druh sušené řasy). Konkrétní výhody a bezpečnost však nejsou jasné.

Někteří lidé tvrdí, že i akupunktura může pomoci s příznaky sezónní alergie. Existují určité důkazy, že akupunktura funguje, a existuje jen málo důkazů o škodlivosti. Určitě to zkuste. Ale než vyzkoušíte alternativní léčbu, poraďte se se svým lékařem.

A když domácí léčba nestačí, navštivte svého lékaře

Pro mnoho lidí stačí ke zmírnění příznaků vyhýbat se alergenům a užívat volně prodejné léky. Pokud vás ale sezónní alergie stále trápí, nevzdávejte to. K dispozici je řada dalších léčebných postupů.

Pokud máte špatné sezónní alergie, může vám lékař doporučit, abyste si nechali udělat kožní testy nebo krevní testy, abyste přesně zjistili, jaké alergeny spouštějí vaše příznaky. Toto testování může pomoci určit, jaké kroky musíte podniknout, abyste se vyhnuli konkrétním spouštěčům, a určit, která léčba bude pro vás pravděpodobně nejlepší.

Pro některé lidi mohou být dobrou volbou injekce proti alergii (tzv. alergenová imunoterapie). Tato léčba, známá také jako desenzibilizace, zahrnuje pravidelné injekce obsahující malá množství látek, které způsobují vaše alergie. V průběhu času tyto injekce snižují reakci imunitního systému, která způsobuje příznaky. U některých alergií lze léčbu podávat ve formě tablet pod jazyk.

Sponzorováno

A jaké doporučení na sezónní alergie máte vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte o alergiích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva