Sponzorováno

Pylová alergie se bude zhoršovat, tvrdí nový výzkum National Geographic 4.78/5 (9)

Pylová alergie se bude zhoršovat, tvrdí nový výzkum National GeographicZe studie publikované v National Geographic vyplývá, že do roku 2100 by množství pylu, který rostliny produkují v období kvetení, mohlo vzrůst až o 40 procent. Přestože obecně se dá říci, že sucho a teplo škodí lesům a loukám, některým alergenním trávám a stromům vzrůstající teploty a vyšší koncentrace oxidu uhličitého prospívají.

Toto není první studie, která to tvrdí

Zmíněná studie není první svého druhu. Předchozí studie mapující historické trendy odhadují, že pylová sezóna v Severní Americe začíná o 20 dní dříve, je o osm dní delší a do ovzduší se během ní dostane o 20 % více pylu než před 30 lety. Nový výzkum tato data projektuje ke konci 21. století a dochází k závěru, že rostliny v roce 2100 do ovzduší uvolní až o 40 % více pylu, sezóna začne o 40 dní dříve a bude o 19 dní delší. Pro alergiky nic moc příjemné vyhlídky.

„Pyl má obecně celkem velký vliv na veřejné zdraví,“ tvrdí Alisson Steinerová, odbornice na atmosféru z Michiganské univerzity a vedoucí autorka studie. „Současné modely pro množství pylu ve vzduchu nejsou příliš kvalitní, přitom sezónní alergie postihují mnoho lidí,“ dodává.

Vědci vyvinuli modely založené na historických datech, které předpovídají produkci pylu pod vlivem faktorů jako teplota a srážky u 15 rostlin, které nejčastěji způsobují alergie. Modely také počítají s vyššími hodnotami oxidu uhličitého v atmosféře i přeměňujícím se výskytem rostlin v průběhu času.

Například některé trávy a stromy v Severní Americe se rozšíří na úkor rostlin z rodu ambrózie. Tyto významné alergeny by na východě USA měly ustoupit až o 80%. Dařit se nebude ani břízám. Steinerová a její kolegové do nových modelů zasadili data o emisích pylu ve Spojených státech mezi lety 1995 a 2014 a propojili je se dvěma klimatickými vyhlídkami na období 2081 až 2100: s takzvanou střední variantou skleníkových plynů, která počítá s oteplením planety, a extrémnější variantou s využíváním fosilních paliv a oteplením o čtyři až šest stupňů Celsia. V horším scénáři, v němž hodnoty oxidu uhličitého v atmosféře dosahují více než dvouapůlnásobku současných hodnot, výsledky předpovídají intenzivnější pylovou sezónu s čísly až dvojnásobnými oproti uplynulým 30 letům.

Sponzorováno

Zatímco se očekává, že mnoho rostlin produkujících pyl bude vzkvétat, některým druhům stromů produkujících pyl, jako je bříza, se nebude dařit tak dobře v horkém prostředí bohatém na oxid uhličitý.

Výsledky nové studie jsou v souladu s pozorováními alergologa Johna Jamese

Ten před 25 lety začal pracovat v americkém státě Colorado, kde pylová sezóna obvykle trvala od března do dubna. To se však v průběhu let změnilo: „Pacienti začali chodit dřív a ptali se, proč jejich symptomy trvají tak dlouho a že si od nich sotva odpočinou,“ říká James.

Intenzivnější pylové sezóny jsou podle několika studií globální zdravotní hrozbou. Proč? Tak třeba studenti s alergiemi podávají slabší výkony než jejich spolužáci a stejně tak trpí produktivita dospělých v při útocích senné rýmy.

Intenzivnější pylové sezóny jsou podle několika studií globální zdravotní hrozbou.

Podle Steinerové je nová studie prvním krokem k vývoji pokročilejších nástrojů, které nám pomohou pochopit, jak se bude pyl v budoucnu měnit, a lidem tak dají možnost lépe se připravit na zdravotní dopady.

Sponzorováno

Ale je tu také dobrá zpráva: řešení mohou být na obzoru. Několik společností vyvíjí techniky umělé inteligence k automatizaci počítání, které je tak efektivnější. Kromě toho by jednou z možností, která by mohla vyplynout z tohoto výzkumu, mohly být týdenní projekce počtu pylů podobné předpovědím kvality ovzduší, které jsou již standardem v mnoha regionech země.

A dále si o pylové alergii přečtěte

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva