Obsah článku
Přečtěte si v našem článku, jaké jsou nejčastější chyby, kterými si alergici stěžují život, a jak se jim vyhnout. Nedělejte je, poučte se z našeho článku.
Jak asi moc dobře víte, alergie mají velmi obtěžující a nepříjemné příznaky jako jsou:
- často ucpaný nos,
- neutuchající rýma,
- svědění očí,
- kašel,
Tyto příznaky mohou udělat ze života opravdové peklo. Někdy však může k nepříjemným projevům alergie přispívat i neznalost základních pravidel. Naučte se chyby a pravidla, která je vhodné při alergii dodržovat.
1. Alergici často nechávají otevřená okna, když je pylová sezona v plném proudu
Pro alergiky by mělo platit pravidlo, že v pylové sezóně by měly zůstat okna zavřená a klimatizace naopak zapnutá. Proč? Podle odborníků může používání klimatizace, doma či v autě, snížit množství pylu, které vdechnete, a to až o 30%.
2. Alergici ignorují pylové zprávy
Alergici by se měli snažit mít přehled o pylech a vědět, kdy jsou aktivní venku ty, které je nejvíce zlobí a obtěžují. Čím více informací o pylech máte, tím lépe zvládnete vaše příznaky. Buďte v tomto směru maximálně v obraze.
3. Cvičí ve špatném čase
Pokud rádi cvičíte venku, odborníci radí necvičit ráno nebo brzy odpoledne. Tráva a stromy totiž začínají vypouštět pyly už za úsvitu, přičemž nejvyšší hodnoty jsou v pozdním dopoledne, v poledne nebo brzkém odpoledne. V těchto časech necvičte. Nechte to na večer.
4. Alergici často podceňují čističku vzduchu
Čističky vzduchu a filtry jsou velmi účinnou cestou k odstranění pylů, zvířecích chlupů, prachu a dalších alergenů ze vzduchu uvnitř domu. Při používání čističky odborníci doporučují vždy zavřít dveře a okna v pokoji, kde zařízení používáte. Na to nezapomeňte. Čističky jsou totiž určeny pouze k filtrování vzduchu v pokoji a nikoli v celém domě.
Sponzorováno
5. Pokoje a postele alergiků jsou často plné plyšovými hračkami
Plyšové hračky jsou roztomilé a rozkošné, ale bohužel fungují jako hlavní magnet na prach, který je obvyklým spouštěčem alergie. Pokud má vaše dítě hromady plyšových přátel a někdo v domě trpí alergií, je rozhodně lepší se jich zbavit, případně dovolit dítěti jen jednoho či dva plyšáky, ideálně pak takové, které se mohou prát.
6. Alergici často ignorují příznaky
Dospělí se mohou stát alergičtí na zvířata nebo na pyly i po letech bez jakékoli známky alergie. Pokud potřebujete antibiotika nebo léky na zánět dutin každé jaro, máte zřejmě alergii a měli byste navštívit alergologa. Ten vám poradí, co dále.
7. Neměníte si, a neperete svůj polštář? Chyba!
Máte rádi to příjemné pohodlí při spaní na klasickém péřovém polštáři? Nikdo vám to nebere, ale pokud si toto užíváte po delší dobu, vytváříte si problém. Peří může být velkým alergenem, zejména když se věkem rozkládá.
Lidé se často domnívají, že když mají jeden polštář deset let a nic jim nebylo, že je to v pořádku. Ale opak je pravdou a alergie se může objevit zcela náhle. Syntetické výplně polštářů jsou tak pro alergiky lepší volbou. Vhodné je také pořídit si povlak na polštář, který nepropustí prachové roztoče z polštáře.
8. Alergici také často spí se svým domácím mazlíčkem – to je další chyba
Možná považujete za roztomilé spát v jedné posteli se svým psem či kočkou, ale pokud patříte mezi alergiky, není to rozhodně dobrý nápad. Sdílení lůžka s domácím mazlíčkem však není vhodné ani pro lidi, kteří nejsou alergičtí na zvířata – kočky či psi mohou do postele přinést pyly nebo prach, plísně a další alergeny.
Je proto lepší, když zvířata nemají přístup do postele. A naše další rada? Ideální je také nemít v ložnici koberce a pokud už je musíte mít, je lepší pořídit si malé koberečky, které se dají prát.
9. Alergici si často myslí, že kočka či pes „naháč“ je pro ně bezpečný
Tady pro vás máme trochu špatnou zprávu. Neexistuje domácí mazlíček, tedy kromě hadů a plazů, který by byl vhodný pro alergiky. I když některá psí plemena jsou o něco méně alergenní, tak experti tvrdí, že jakékoli zvíře i s minimální srstí může způsobit alergii.
Ano, dokonce i kočky a psi bez srsti patří mezi alergeny, není to totiž srst, kvůli které kýcháte, ale jsou to kousky odumřelé kůže a bílkoviny ve zvířecích slinách a moči.
Sponzorováno
A co vy? Co jako alergik děláte za opatření? Budeme rádi za rady a tipy.
Dále si o alergiích přečtěte
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pylová alergie
Přečtěte si také naše další články