Sponzorováno

Jak na pylové alergie – přírodní a přirozené způsoby 4.67/5 (18)

Jak na pylovou alergii přírodně?

Jak na pylovou alergii přírodně?

Co je na naší planetě krásnějšího, než zelenající se stromy a keře, koberce čerstvě narostlé trávy nebo voňavé kvetoucí stromy? Jaro, období, kdy se probouzí země ze zimního spánku, den se prodlužuje, teplé sluneční paprsky nás hladí po tváři a do žil se nám vlévá nová energie.. Kdo by toto období nemiloval? Přece jen se najdou asi někteří, kteří by toto období nejraději přeskočili, viďte? Ano, pokud patříte mezi ty, kteří se každým příchodem jara obávají nástupu alergie na pyl, není se čemu divit.

Je velmi těžké udržet si romantický pohled na svět s plným nosem a svědícíma očima. My vám však přinášíme několik rad, jak si toto období alespoň o něco málo zpříjemnit, a to přírodními způsoby, bez využití léků.

Co je alergie a trocha historie

Alergie nebo také sezónní alergická rýma by se dala popsat v podstatě jako nepřiměřená reakce imunitního systému našeho organismu na látky, se kterými se jinak běžně setkáme ve svém okolí. U pylové alergie je spouštěčem jemný prášek, který se uvolňuje do ovzduší z různých rostlin (stromů, tráv nebo květin), které se nacházejí v reprodukční fázi.

Příznaky pylové alergie

Při kontaktu s pylem se pak může projevit celé spektrum reakcí našeho organismu, jako například:

  • Otok nosní sliznice a s tím související silná rýma a ucpaný nos
  • Svědění, zarudnutí nebo otoky očí
  • Časté kýchání
  • Dýchací obtíže související ze zúženou průdušnicí
  • Někdy také tlak až bolest v uších, bolest hlavy
  • U některých jedinců také kopřivka

Právě takzvaná senná rýma je jedním z nejčastějších příkladů běžně zastoupené alergické reakce, kterou trpí velká část populace. Výskyt alergií v posledních letech celosvětově stoupá, alergiemi trpí 30 – 35% populace. Zda je na vině strava, životní prostředí či jiné faktory prozatím s většími či menšími úspěchy zkoumají odborníci z celého světa.

Alergická či senná rýma se však při nedostatečné léčbě může navíc zhoršovat. Bylo prokázáno, že u pacientů, kteří trpí alergickou rýmou, existuje 3,5krát vyšší pravděpodobnost vzniku astmatu než u zbývající části populace. Přesto je však závažnost pylové alergie často podceňována.

Boj proti alergii

Dalo by se říci, že výhodou alergie je, že alergická reakce se nedostaví, dokud imunitní systém nepřijde do kontaktu s alergenem. Mezi ty první, ze základních rad pro alergiky by tedy mělo být vyhýbání se alergenům. (Samozřejmě existují i výjimky, kdy se alergik v rámci prováděné terapie řízeně setkává s malými dávkami svého alergenu tak, aby si jeho organismus na alergen zvykl a přestal na něj reagovat.)

Je samozřejmé, že pokud trpíte pylovou alergií spoustu let a její projevy patří k těm závažnějším, určitě by ve vaší domácí lékárničce neměly chybět léky na alergii, které pomáhají snižovat produkci histaminu, čili tzv. antihistaminika (Analergin, Zodac, Zyrtec, Claritine). Nicméně, jde přeci jen o chemické přípravky. Je jasné, že někdy se to bez nich zkrátka neobejde. Nicméně pokud se i tak chcete chemii co nejvíce vyvarovat, můžete vyzkoušet také některý z následujících tipů.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je skutečně užitečnou přísadou ve vaší kuchyni. Nejen, že nám pomůže vyčistit sprchy a dřezy nebo dá říz každé marinádě, ale je to také úžasný přírodní alergický lék. Jeho skvělou schopností je to, že pomáhá snižovat produkci sliznic a očisťuje lymfatický systém. Nejjednodušší způsob je polknout polévkovou lžíci jablečného octa. Pokud se však na tuto metodu necítíte, přeci jen je ocet velmi výrazný, můžete si dát lžíci do šálku horké vody a chuť vylepšit troškou medu.

Cvičení

Ano, je nám jasné, že asi poslední věc, kterou budete chtít dělat, když se cítíte unavení, je cvičení. Ale vědci v Thajsku zjistili, že mírná až intenzivní aktivita, která trvá jen 30 minut, může velmi výrazně ulevit od projevů alergie. Tato hypotéza spočívá v tom, že tato úleva nastává, protože cvičení působí protizánětlivě, uvolňuje nosní dutiny a pomáhá přirozeně snižovat právě symptomy alergie.

Pokud je však zrovna pylová sezóna v plném proudu, rozhodně si zvolte cvičení uvnitř, nikoliv venku v přírodě.

Místní med

Alergické příznaky jsou reakcí vašeho těla na látku, kterou považuje za nebezpečnou pro vaše zdraví. Rýma a slzící oči jsou mechanismem vašeho těla, jak se propláchnout a dostat cizí látku ze systému.

Bohužel nemůžete jednoduše říci svému tělu, že tráva nebo pyl nejsou špatné. Ale můžete pomoci své tělo naučit, že tzv. místní nebo domácí alergeny nejsou pro vaše tělo smrtelně nebezpečné. To uděláte jednoduše tak, že dodáváte tělu malé dávky trávy a pylu, které ho dráždí.

Pro tyto účely právě skvěle využijete med od místního včelaře. Včely vytvářejí med z toho, co najdou ve svém okolí. Jejich med tedy obsahuje stopové množství samotného pylu, který vám může způsobovat takové potíže. I když jedna polévková lžíce (nebo dvě) okamžitě nezmírní příznaky vaší alergie, pravidelné užívání může časem tyto projevy přirozeně zmírnit. Nejlepší na tuto terapii je pak květový med.

Proplachování

Váš nos a nosní dutina je propracovaný systém malých průchodů. Tyto průchody jsou lemovány zákoutími, kde se velmi snadno zachytí nečistoty nebo právě drobné částečky pylu. Dokud se tělo této cizí látky nezbaví, bude se o to velmi intenzivně snažit. Proto všechno to kýchání, rýma, kašel nebo slzící oči. Pokud však do boje proti alergii zapojíte proplach dutin fyziologickým roztokem např. konvičkováním, také si velmi výrazně ulevíte od projevů alergie.

Využijte sílu bylin

Je asi jedno, pro jakou formu se rozhodnete. Nicméně, je léty prověřeno a v posledních letech vědci čím dál častěji přicházejí a upozorňují na léčivou moc bylin.

Sponzorováno

Heřmánkový čaj
Heřmánek je již po dlouhá léta velmi užívanou bylinou s opravdu pozoruhodnými schopnostmi. Nejen pro svoje uklidňující schopnosti, například při bolestech žaludku, ale působí také protizánětlivě a díky látce chamazulén, kterou obsahují jeho silice, pomáhá také snižovat hladinu histaminu v organismu. Tím uleví od projevů alergie. Je ale dobré také čas využít pro oplach očí v hlavní pylové sezóně. Ale pozor, přestože heřmánkový čaj může od alergie ulevit, u některých jedinců může paradoxně alergii taktéž vyvolat. Proto, než vypijete rovnou celý šálek, dávejte pozor, zda vás např. nezačalo pálit v krku.

Kopřivový čaj
Přestože není žádným tajemstvím, že kopřiva má spoustu úžasných vlastností, je v našich kuchyních a domácích lékárnách využívána na náš vkus až velmi málo. Přitom je vědecky prokázáno, že užívání výtažků z kopřivy nebo například čaje dokáže už po týdnu velmi výrazně ulevit od projevů alergie.

Čaj ze Zlatobýlu
Heřmánek či kopřivu mnozí z vás asi už znají. Ale existuje ještě jedna bylina, kterou však znají a využívají ti zasvěcenější z nás a tou je právě Zlatobýl. Je to bylina velmi bohatá na antioxidanty, které jsou účinnými pomocníky při boji proti alergii. Takže stejně tak jako v předchozích dvou případech, užívání Zlatobýlu může velmi výrazně potlačit příznaky vaší alergie. Bohužel ale také, stejně jako heřmánek může alergickou reakci naopak vyvolat. Je třeba to opatrně ověřit. Co funguje jednomu, nemusí svědčit druhému a naopak, tak jako se vším.

Proto je třeba nejprve vyzkoušet, jestli se po vypití malého množství nálevu neobjeví nějaké nežádoucí symptomy. Ideální by samozřejmě byla konzultace se specialistou. Posilující kůra proti alergii by pak měla trvat přibližně dva týdny, během nichž pijeme tři skleničky scezeného nálevu denně.

Květové vody z levandule, růže nebo heřmánku
Květinová, chcete-li květová voda nebo jinak řečeno také hydrolát nám velmi snadno pomůže zklidnit podrážděnou pleť. Podporuje nejen hojení pleti, ale také zmírňuje pnutí suché pokožky, chladí a jemně dezinfikuje pleť. Obklad právě z květové vody může velmi ulevit podrážděným očím. Buď můžete jednoduše lehce přestříkat zavřená oční víčka nebo nanést na tamponek, přiložit na oči a relaxovat.

Nosní spreje
Během období alergií se bez nosních sprejů zřejmě neobejdete. Nejlepší variantou pro váš nos pak bude minerální nosní sprej, například Vincentka, který váš nos jemně a šetrně vyčistí a zbaví tak drobných pylových částiček.

Včelí pyl
Podobně jako med, včelí pyl také představuje variantu, jak organismus postupně zvykat na alergen. Dnes už nalezneme na trhu mnoho variant včelího pylu, který si pak můžeme nasypat třeba do salátu, popř. do jogurtu nebo můžeme lžičku pylu zapít vodou či čajem. Nicméně se nedoporučuje jej přidávat do tepelně upravených pokrmů. Ztratil by veškeré vitamíny.

Posílení imunity

Jak už jsme zmínili, alergie je v podstatě takovou poruchou našeho imunitního systému. Je tedy dobré jej celoročně posilovat. A k tomu využít všechny dostupné prostředky. Nejvíc užitečným vitamínem pro posílení imunity bude, vám jistě známý vitamín C. Ten by měl dokonce působit jako přírodní antihistaminikum a tím by měl snižovat projevy alergie. Možná to víte, možná ne, nicméně, vědci už teď hlásají do světa, že nejdůležitější část našeho imunitního systému je právě v našich střevech. Náš mikrobiom je to, co nejvíce ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také, jak bylo zjištěno celkově má největší vliv na náš organismus. Takže nic nezkazíte, pokud si budete dopřávat kvalitní probiotika. Ty doplníme především z fermentovaných potravin. Takové domácí „pickles“, které v posledních letech zažívá opravdu boom, mohou vašemu organismu výrazně prospět nejen při boji proti alergii. Dalším velkým pomocníkem může být Kombucha, která je velkým zdrojem přírodních probiotik.

Akupunktura

Akupunktura léčí širokou škálu zdravotních problémů, včetně deprese, zažívacích problémů, bolesti, svalové slabosti a imunitní deficience. A jak studie studie European Journal of Allergy and Clinical Immunology odhaluje, může pomoci přirozeně snížit symptomy pylové alergie.

Spánek

Již jsme zmínili, že v boji proti alergii pomáhá posílení imunitního systému. Ten však nemůže dokonale fungovat, pokud nemá organismus dostatek spánku. Dostatečný a kvalitní spánek je tedy také jednou z podmínek, jak uspět v boji proti alergii. Proto jej v žádném případě nezanedbávejte!

Co říci závěrem? Dávejte pozor také na tzv. Zkřížené alergie

Většina osob postižených pylovou alergií je citlivá na několik druhů pylu, ale může stejně tak reagovat na některé potraviny, které obsahují podobné proteiny. Takováto reakce se nazývá „zkřížená alergie“. Jedná se o jev, kdy imunitní systém reaguje na alergen, který původní přecitlivělost nevyvolal. Nejčastější je pak alergie ve vztahu pyl – potravina. Zkříženou alergií trpí například v Evropě zhruba 50% pylových alergiků. Typickým příkladem je zkřížená alergie mezi pylem břízy a jablkem. Pokud jste tedy alergičtí na pyl břízy, je velká pravděpodobnost, že budete mít i alergii na syrové jablko. Potraviny nemusíte přímo konzumovat, stačí pouhá manipulace s nimi. Například omývání, loupání slupek a podobně.

A co vy? Jak s pylovou alergií bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Zkřížené alergie – pyl versus potraviny

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva