Obsah článku
Alergií nazýváme přehnanou reakci organismu na některé látky, které jsou ve skutečnosti neškodné. Zdravý organismus se proti těmto látkám nebrání, ale imunitní systém člověka s alergií jejich vyhodnotí jako škodlivé, zahájí obrannou reakci (alergická reakce) a začne vytvářet protilátky. Při této reakci se uvolňuje z buněk histamin, který navodí v organismu různé změny, od prokrvení sliznic, přes otoky, zarudnutí, zvýšenou produkci hlenu v orgánech a pod.
Slovo alergie má kořeny v řečtině (allo – pozměněný / ergos – akce, reakce) a poprvé jej použil jistý vídeňský lékař pro označení změněné reaktivity organismu vůči cizorodým látkám. Tyto „cizorodé látky“ nazýváme alergeny. Jsou většinou bílkovinné povahy a nejsou přirozeně agresivní jako např. viry či bakterie. Alergenů kolem nás je tedy nespočet, mohou to být potraviny, léky, pylová zrna, roztoči a mnohé jiné. Jedním z významných zdrojů alergenů jsou právě zvířata.
Zvířecí alergeny
Zvířecí alergeny jsou přítomny zejména v jejich výměšcích – ve slinách, moči, kožním mazu, kožních šupinách, rtů, ale i v krvi. U koček a psů jsou to primárně sliny a šupiny kůže; u křečků, morčat či zajíců se nacházejí zejména v jejich moči, potu a výkalech. V podobě drobných částeček se snadno zachytávají na zvířecí srsti. Není to tedy srst samotná, která způsobuje alergickou reakci, ale právě tyto částečky v ní zachyceny.
Alergeny zvířat se velmi snadno usazují kdekoliv v interiéru, na stěnách, hluboko v kobercích, na čalouněném nábytku a odtud se přenášejí na šatstvo a šíří se dál. Když uschnou, spolu s prachem se dostávají do vzduchu a takto, právě vdechováním, škodí alergikům nejvíce. Druhým způsobem, jak přijít do kontaktu se zvířecími alergeny, je přímý kontakt kůže s kontaminovanou srstí zvířete.
Ze všech zvířat nejčastěji vyvolávají alergické reakce kočky (zejména kocouři), jejich alergeny jsou jedny z nejagresivnějších a zároveň nejmenší. Jejich hlavním zdrojem je kožní maz, který si kočka olizováním roznáší po celé srsti a následně po celém bytě. Alergeny z nich zůstávají v prostoru i několik měsíců poté, co zvíře z domácnosti odešlo a velmi těžko se jich zbavuje, zejména z koberců či různých čalounění.
TIP: Jak se zbavit zvířecích alergenů?
Co se psů týče, nejvíce alergenů uvolňují boxeři, jezevčíci, yorkšíři, knírači a pudlové. Nicméně všechna plemena psů vyvolávají alergickou reakci u alergika.
Sponzorováno
Agresivní jsou rovněž alergeny koně a alergeny malých hlodavců. Problémy způsobují bílkoviny z moči hlodavců, které se po zaschnutí dostávají, spolu s prachem, do ovzduší.
Další velkou skupinou je alergie na roztoče. Je třeba si uvědomit, že silným zdrojem roztočů jsou ptáci. Roztoči se drží v jejich rtů či v hnízdech. Při ptácích může vznikat i alergie na ptačí peří, ta je však velmi vzácná.
Dokonce ani akvária nejsou zcela bezpečná. Pokud jsou nedostatečně udržované, mohou se stát zdrojem plísní.
Jak poznáte, že jste alergičtí na zvíře?
Rýma – podráždění sliznice nosu, které způsobuje kýchání, svědění, otok, tvorbu vodnatého hlenu. • Astma a kašel – problémy s nadechnutím, pokašlávání, hvízdání v průduškách a tvorba hustého hlenu. • Zánět spojivek – zarudnutí, slzení. • Reakce na kůži – ekzémového vyrážka, která se tvoří zejména v podkolenních a loketních jamkách.
Kromě toho se mohou vyskytovat pocity únavy a poruchy spánku; ucpaný nos zase může způsobovat bolesti hlavy. Alergii definitivně potvrdí lékař – alergolog, který prostřednictvím pacientovy anamnézy a potřebných vyšetření (kožní testy, provokační testy, krevní testy) stanoví diagnózu.
Léčba alergie na zvířata
Primární je prevence, tedy omezení kontaktu s alergenem, resp. jeho úplné vyloučení. Vedle toho se pacientovi podávají léky, které brání propuknutí alergické reakce, např. antihistaminika, nebo naopak přípravky, které již propuknutí alergickou reakci zmírňují, např. glukokortikoidy. Osobitým typem léčby je tzv.. hyposenzibilizace nebo desenzibilizace. Jde o léčbu vakcínami, kdy se pacientovi pravidelně podávají malé množství alergenu, které se postupně zvyšují tak, aby si imunitní systém zvykl na jeho přítomnost. Cílem je tedy vyvolat stav tolerance organismu vůči alergenu. Na všechny běžné typy zvířecích mazlíčků existují dnes vakcíny.
Jak se vyhnout zvířecím alergenům?
Sponzorováno
Nejlepším způsobem je úplné vyhnutí se kontaktu se zvířetem, na které jsme alergičtí. Problémy, které nám zvíře způsobuje, mají totiž tendenci se zhoršovat. Pokud to není možné, je důležité alespoň omezit styk se zvířetem a jeho přístup do domu, zejména do ložnice a místností, kde trávíme nejvíce času. Třeba odstranit koberce, pravidelně a důkladně čistit podlahu a celý prostor bytu a samozřejmě důkladně větrat. Pravidelné mytí zvířete také redukuje množství alergenů. U kocourů pomáhá kastrace, která omezí produkci mazu, a tedy i tvorbu alergenů. Prospět by mohla také kvalitní čistička vzduchu.
Co si dále o zvířatech a zdraví přečíst?
- TIP: Přečtěte si také chorobách, které jsou přenosné ze zvířat na člověka
- Pozor i na další nemoci od domácích mazlíčků
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články