Sponzorováno

Alergie na trávy – příznaky a léčba – co je dobré vědět? 4.82/5 (11)

K nejčastějším vyvolavatelům pylové alergie patří v Evropě trávy.

K nejčastějším vyvolavatelům pylové alergie patří v Evropě trávy.

Alergie na trávu a plevel obvykle pramení z pylů, které tyto rostliny vytvářejí. Pokud vám čerstvě posečená tráva nebo procházka v parku způsobuje to, že vám teče z nosu nebo vás svědí oči, nejste sami. Tráva může v tomto směru mnoha lidem dělat problém.

Existují však způsoby, jak můžete svou alergii na trávu zvládnout a omezit reakce na minimum. Čtěte dále a dozvíte se preventivní metody a možnosti léčby alergií na trávu.

Co je alergie na trávu?

Alergická reakce nastává, když přijdete do kontaktu nebo vdechnete látku, na kterou jste přecitlivělí. Alergie na trávu nastává, když dýcháte pyl pocházející z druhu trávy, který způsobuje útok vašeho imunitního systému.

Pokud máte podezření na alergii na trávu, ale dosud jste neobdrželi diagnózu, může váš lékař provést kožní test, aby zjistil existenci vašich alergií a zjistil, co přesně je může způsobovat. V závislosti na závažnosti vaší alergie může alergen způsobit různé reakce ve vašem těle.

Příznaky alergie na trávu

Příznaky alergie na travní pyl se mohou vyvinout rychle nebo po určité době po kontaktu s alergenem. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • rýma nebo ucpaný nos
  • svědění v krku, ústech, kůži nebo očích
  • opuchlé oči
  • únava
  • bolest hlavy nebo sinusový tlak
  • kýchání
  • slzící oči
  • kopřivka
  • kašel

Pokud máte mírné potíže s dýcháním, kontaktujte svého lékaře. Ale pokud máte vážné problémy s dýcháním, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Běžné alergie na trávu – na jakou trávu jste alergičtí?

Můžete být alergičtí na jeden nebo více druhů trávy. Identifikace typu trávy způsobující vaši alergii vám může pomoci se jí vyhnout. Nejběžnější trávy, které způsobují alergie, jsou:

  • Čirok halabský
  • Jílek (jílek vytrvalý)
  • Tomka vonná (Sweet vernal grass)
  • Lipnice luční
  • Bojínek luční (Timothy)
  • Srha laločnatá (Cat grass)

Léčba alergie na trávu – jak ji léčit?

Nejlepší způsob, jak léčit alergii na trávu, je samozřejmě vyhnout se alergenu – ale to se někdy snadněji řekne, než udělá. Zde jsou čtyři kroky ke snížení vašich reakcí na trávu, pokud se ji nemůžete vyhnout:

1. Snižte expozici na minimum

Když můžete, snažte se vyhýbat trávě, která vás dráždí. Určitě se budete chtít vyhnout sekání trávníku nebo to nechte udělat někoho jiného.

Používejte ochranný oděv, abyste si chránili pokožku a oči před trávou. Nedávejte prádlo sušit ven. Pyl se může přilepit na vaše oblečení, ručníky a povlečení. A to nechcete – utírat se po sprše ručníkem, který je celý od pylu – ne to fakt nechcete.

2. Sledujte množství pylu

Pokud je množství pylu trav vysoké, co nejvíce se vyhněte chození ven. Množství pylu najdete na internetu. Zjistěte, kdy je ve vaší oblasti sezóna s nejvyšším počtem pylu trav.

Pokud musíte jít ven, noste obličejovou masku proti pylům. Ano, existují. A dají se koupit třeba v lékarně.

3. Ihned po návratu domů se převlékněte a sprchujte

Pokud jste byli venku, převlékněte se, jakmile vejdete dovnitř. Zkuste se po vystavení trávě co nejdříve osprchovat.

V době vysokého pylu nebo při sekání trávy mějte okna zavřená. To pomůže udržet pyl od trav venku.

4. Používejte léky

Pokud máte mírnou alergii na trávu, můžete k boji s příznaky použít volně prodejné léky na alergii. Pokud je vaše alergie závažnější nebo častější, může vám lékař předepsat jeden z následujících přípravků:

  • nosní kortikosteroidní spreje
  • antihistaminika na předpis
  • imunoterapeutické injekce
  • dekongestanty na předpis

5. Noste sluneční brýle

Určitě, když jdete ven, vezměte si sebou sluneční brýle. Zabrání vniknutí pylu trav do oblasti očí. Další maličkost, která pomáhá.

Alternativní léčba alergie na trávu (pyl trávy)

A podívejme se ještě na další, takové trošku alternativní rady, jak se dají řešit alergie na pyl trav.

Sponzorováno

1. Zasaďte si na zahradě trávník s nízkým množstvím pylu

Pokud teprve se zahradou začínáte a ještě jste nezaseli trávník, vyberte si pro svůj trávník trávu s nízkým množstvím pylu. Poraďte se s odborníkem na krajinářství, který vám poradí, jaký je nejlepší trávník bez alergií pro vaši zónu.

Vhodná může být třeba Stenotaphrum secundatum nebo Buvolí tráva (Buffalo grass).

2. Pravidelně stříhejte trávník

Udržování krátkého trávníku pravidelným zastřiháváním zabrání tomu, aby tráva dozrávala ke květu a následně tvořila pyl. Dobrým pravidlem je udržovat trávník vysoký okolo 5-7cm.

V závislosti na ročním období může být vhodný pravidelný střih trávy každé tři dny. Sledujte růst svého trávníku nebo to přenechejte svému odborníkovi na péči o trávník.

Pokud sekáte a zahradničíte sami, mějte na paměti, že pyl je horší v poledne, kdy slunce vrcholí. Naplánujte si práci na zahradě a sekání na časné ráno nebo pozdě odpoledne, abyste se vyhnuli nejvyšší dávce pylu za celý den.

3. Bromelain

Jedná se o enzym, který se běžně vyskytuje v ananasech. Bromelain je silný protizánětlivý prostředek, který pomáhá zbavit se některých bolestí spojených s bolavými klouby. Také ředí hleny a zmírňuje otoky v nose a dutinách. Bohužel v plátku ananasu není dostatek bromelainu, aby měl vliv na vaše alergie. Místo toho ho budete muset užívat každý den v kapslích. Mějte na paměti, že bromelain může zvýšit pravděpodobnost krvácení během a po operaci. Kromě toho byste tuto léčbu neměli používat, pokud v současné době užíváte antibiotika nebo jiné léky, které zpomalují srážení krve.

4. Vitamín C

Tento vitamín přirozeně posiluje váš imunitní systém. Vitamin C (kyselina askorbová) funguje také jako mírné antihistaminikum. Pomáhá stabilizovat membrány buněk, které vysílají histamin. Zkuste zvýšit příjem kyseliny askorbové tím, že budete jíst více potravin bohatých na vitamín C nebo žvýkat tablety s vitamínem C. Pro trávicí systém je mnohem snazší, pokud místo užívání čisté kyseliny askorbové použijete zředěnou formu.

5. Kvercetin

Kvercetin se běžně vyskytuje v ovoci, jako jsou jablka a červené hrozny, zelenině, jako je cibule, a rostlinných potravinách, jako jsou čaje. Je to přírodní dekongestant, antihistaminikum a antioxidant, který brání imunitnímu systému těla uvolňovat histaminy.

Chcete-li využít tento lék, můžete jíst potraviny, které obsahují vysoké hladiny kvercetinu. Možná však budete muset užívat doplněk, abyste dostali doporučenou dávku.

6. Jděte cestou Jardy Duška

Hlavně se nelitujte. „To je tak špatné, že mám tu alergii na trávu“. Nechtějte žádné speciální podmínky a zacházení. Prostě s tím žijte a nějak extra tu alergii neprožívejte. To je cesta Jaroslava Duška. Podívejte se na jeho videa na Youtube a pochopíte.

7. Devětsil

Devětsil se používá jako lék na pylovou alergii od 17. století. Je to bylina z čeledi kopretinových, která pomáhá předcházet kašli a léčit další respirační příznaky senné rýmy. Několik samostatných studií zjistilo, že Devětsil je stejně účinný při léčbě alergií jako antihistaminika, ale bez jakékoli ospalosti, kterou tyto léky mohou způsobit. Chcete-li použít tento přírodní lék, užívejte jednu 50-75mg tobolku dvakrát denně.

Sponzorováno

A co vy? Jak léčíte alergii na pyl trav vy?

A dále ke čtení

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva