Obsah článku
- Alergie na těstoviny (pšenici) je alergická reakce imunitního systému na bílkoviny obsažené v pšenici, jako je gluten a další proteiny (např. albuminy, globuliny a gliadiny). Tato alergie se může projevit různými příznaky, které se objevují po konzumaci nebo kontaktu s pšeničnými produkty, včetně těstovin.
- Klasickými příznaky jsou kožní reakce (kopřivka, svědění, ekzém nebo otoky) a trávicí potíže (bolesti břicha, průjem, zvracení, nevolnost).
- Základním krokem je odstranění všech potravin obsahujících pšenici a jejích derivátů z jídelníčku. To zahrnuje nejen těstoviny, ale také chléb, pečivo, obiloviny, některé omáčky, zpracované potraviny a další výrobky, které mohou obsahovat pšeničné složky.
- Antihistaminika se používají se k léčbě mírnějších příznaků, jako je svědění, kopřivka nebo rýma.
Lidé s alergií na těstoviny (tedy pšenici) mají přehnanou reakci imunitního systému na jeden či více proteinů v pšenici. Běžné příznaky takové alergie na pšenici jsou kopřivka, astma a ucpaný nos.
Pokud je (bílým) těstovinám vystavena osoba s alergií na pšenici, může zaznamenat nepříjemné a dost vysilující příznaky. V některých případech může dojít k anafylaxi. Jedná se o život ohrožující alergickou reakci.
Lidé, kteří mají podezření, že mohou mít alergii na pšenici, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc k potvrzení diagnózy.
Někteří lidé pociťují alergickou reakci při vdechování pšeničné mouky. Jiní pociťují příznaky po konzumaci jídla, které pšenici obsahuje. Alergická reakce se může objevit během několika minut nebo hodin po konzumaci nebo vdechnutí pšenice.
Alergie na pšenici je jednou z nejčastějších dětských potravinových alergií. Může se však objevit i u dospělých. Osoba s alergií na pšenici si vyvinula specifickou protilátku na jeden nebo několik pšeničných proteinů.
Alergie na pšenici není totéž co celiakie. Celiakie je autoimunitní onemocnění, které postihuje trávicí trakt člověka.
Ačkoli je lepek také proteinem v pšenici, lidé s celiakií nezažijí anafylaxi. Je to proto, že celiakie není druh alergické reakce.
V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat alergii na pšenici, co ji spouští a jaké potraviny obsahují pšenici + kterým jídlům je třeba se vyhnout.
Příznaky alergie na těstoviny (pšenici)
Alergie na pšenici mají tendenci se vyvíjet již v ranném dětství, často spolu s jinými potravinovými alergiemi. Obvykle se vyřeší do věku 12 let. Ačkoli i někteří dospělí mají alergii na pšenici, mnohem častější je u dětí.
Mezi nejčastější příznaky alergie na pšenici patří:
- alergická rýma nebo ucpaný nos
- astma
- atopická dermatitida neboli ekzém
- kopřivka, což je svědivá vyrážka s možným otokem
- nevolnost, průjem a zvracení
- podráždění a možný otok v ústech, krku nebo obojím
- vodnaté, svědivé oči
- nafouklé břicho
Může se také objevit anafylaxe, která vede k těmto problémům:
- otok a tlak v krku
- potíže s polykáním
- tlak a bolest na hrudi
- potíže s dýcháním
- bledá nebo namodralá kůže
- slabý puls
- potenciálně život ohrožující pokles krevního tlaku
Anafylaxe je velmi závažná zdravotní situace, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Kvůli ošetření musí pacient navštívit lékaře.
Rozdíl mezi alergií na pšenici a celiakií
- Alergie na pšenici je imunitní reakce na pšeničné bílkoviny, která se projevuje rychle po expozici alergenu.
- Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně (střevo) při kontaktu s lepkem. Nejedná se o alergii, ale o chronickou nemoc, která vyžaduje celoživotní bezlepkovou dietu.
Diagnóza
Několik strategií, včetně některých vyšetření, může pomoci lékaři identifikovat alergii na pšenici. Patří sem:
- Vedení potravinového deníku: Pro identifikaci příčiny alergie může lékař požádat osobu, aby si vedla deník potravin. To bude zahrnovat poznámky o typech potravin ve stravě, době, kdy je člověk konzumuje, a některé informace o příznacích.
- Určení zdroje: Dále by měl dotyčný vyloučit ze svého jídelníčku všechny pšeničné produkty. Po několika dnech mohou začít znovu zavádět pšenici v intervalech. S podporou potravinového deníku jim to může pomoci určit, zda je za jejich příznaky zodpovědná pšenice, či nikoli. Na toto testování musí dohlížet kvalifikovaný odborník.
- Potravinové provokační testy: Obvykle se provádí v nemocnici nebo na specializované alergologické klinice. Osoba bude konzumovat kapsle, které obsahují podezřelé alergeny. Začínají malými dávkami a postupně zvyšují jejich příjem v průběhu několika hodin nebo dnů. Zaměstnanci kliniky budou jednotlivce sledovat na příznaky.
- Test vpichu do kůže: Lékař nakape kapky zředěného jídla na paži nebo záda osoby a skrz kapku propíchne kůži. Tím se jídlo zavede do těla. Jakékoli svědění, zarudnutí nebo otok pravděpodobně naznačují alergii na pšenici. Kožní test však není definitivní, takže lékař bude pravděpodobně vyžadovat další testy pro potvrzení.
- Krevní testy: Ty mohou detekovat protilátky pro konkrétní potraviny. Pokud jsou přítomny určité protilátky, znamená to, že osoba je pravděpodobně alergická na tyto konkrétní potraviny.
Jídelníček a čemu se vyhýbat, když máte alergii na pšenici
Lidé s alergií na pšenici by se měli vyhýbat potravinám, které obsahují pšenici, jako třeba:
Sponzorováno
- většina pečených výrobků, včetně sušenek, koláčů, koblih, muffinů, sušenek, preclíků, vaflí a klasického chleba
- snídaňové cereálie
- pivo
- kávové náhražky, sladové mléko a instantní čokoládové nápojové směsi
- omáčky, sójová omáčka, worcesterová omáčka, omáčky a koření, včetně kečupu
- kuskus, těstoviny a nudle na bázi pšenice nebo krupice
- zmrzlina a zmrzlinové kornouty
- knedlíky
- želatinovaný škrob a modifikovaný potravinářský škrob
- hydrolyzovaný rostlinný protein
- zpracované maso, jako jsou hotdogy
- náhražky masa, krabů a krevet
- glutaman sodný
- přírodní dochucovadla
- rostlinné žvýkačky
Ječmen, oves a žito také obsahují některé pšeničné proteiny. Člověk s alergií na pšenici může být alergický nejen na pšenici, ale také na žito, oves a ječmen.
Před konzumací nového jídla je dobrou praxí zkontrolovat nutriční štítek každé potraviny, abyste zjistili, zda obsahuje pšenici nebo jiná zrna, která obsahují pšeničné bílkoviny. Výrobce možná zpracoval tuto potravinu, kterou držíte v ruce, v zařízení, které zpracovává i pšenici.
Příčiny a spouštěče
Alergie na pšenici je reakcí imunitního systému. Alergická reakce nastane, když imunitní systém zamění neutrální nebo prospěšnou látku za patogen a napadne jej.
Alergeny jsou látky, které nezpůsobují žádné škody většině lidí, pokud na ně nemají alergii.
Alergická reakce na pšenici znamená imunoglobulinové protilátky, které reagují na alespoň jeden z následujících proteinů v pšenici:
- albumin
- globulin
- gliadin
- glutenin nebo gluten
Někteří lidé jsou alergičtí pouze na jeden z proteinů v pšenici, zatímco jiní mohou být alergičtí na dva nebo více.
Toto jsou některé známé spouštěče alergické reakce na pšenici.
Pšenice a cvičení
Někteří lidé mohou mít alergické příznaky, pokud cvičí během několika hodin po konzumaci pšeničných bílkovin. Tento typ alergické reakce často vede k život ohrožující anafylaxi. Tak na to pozor.
Pekařské astma
U lidí, kteří pracují v pekárnách nebo v místech s tepelně neupravenou pšeničnou moukou, se může vyvinout tzv. pekařské astma. K alergii dochází v důsledku vdechování pšeničné mouky, nikoli požití. Má tendenci ovlivňovat dýchání a může se objevit kvůli pšeničné bílkovině nebo houbě.
Celiakie
Lékaři řadí celiakii spíše jako autoimunitní potravinovou citlivost než jako alergii. Imunitní systém reaguje na lepek a způsobuje zánět a poškození tenkého střeva. To vede ke špatnému vstřebávání živin. Někteří lidé mají jak celiakii, tak alergii na pšenici.
Rizikové faktory
Dva hlavní rizikové faktory alergie na pšenici jsou rodinná anamnéza a věk.
Pokud má blízký příbuzný alergii – jako je alergie na pšenici, senná rýma nebo astma – existuje vyšší riziko, že se u člověka alergie na pšenici rozvine sama.
U kojenců a malých dětí je pravděpodobnější, že budou mít alergii na pšenici než starší dospělí, protože jejich imunitní a trávicí systém ještě nedozrál. Většina dětí však z této alergie nakonec vyroste.
Léčba alergie na pšenici (těstoviny)
Nejlepší „léčbou“ alergie na pšenici je vyhnout se pšeničným bílkovinám. To může být obtížné, protože opravdu hodně potravin kolem nás obsahuje pšenici. Je proto důležité kontrolovat etikety potravin.
Antihistaminika mohou snížit imunitní aktivitu jedince, odstranit nebo zlepšit příznaky alergie. Lidé by je měli užívat zejména po vystavení pšenici. Lidé by také měli užívat antihistaminika pouze pod vedením lékaře. Nikdy si léky neordinujte sami.
Epinefrin nebo adrenalin je nouzovou léčbou anafylaxe. Lidé s vysokým rizikem anafylaxe by měli nosit dvě injekční dávky epinefrinu. Adrenalin otevírá dýchací cesty a pomáhá jedinci snadněji dýchat. Pomáhá také zvýšit velmi nízký krevní tlak.
Osoba může sama aplikovat léky přes autoinjektorové pero přímo do kůže. Jedno pero obsahuje jednu dávku adrenalinu, kterou si člověk může aplikovat pomocí skryté, pružinové jehly. Příkladem je třeba oblíbený EpiPen, nebo Anapen.
A co možná budoucí léčba?
Sponzorováno
Vědci pracují na několika typech imunoterapie k léčbě potravinových alergií. Imunoterapie pacienta vystavuje malému množství alergické látky a poté tuto expozici v průběhu času zvyšuje. Lékaři tak doufají, že vaše tělo bude vůči alergenu znecitlivěno a budete mít méně nebo žádné příznaky.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: nanka-photo / depositphotos.com
- Wheat Allergy Autoři: Nicolas Patel; Hrishikesh Samant
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články