Obsah článku
Mírné reakce na šperky – když vaše kůže zezelená
Nejmírnější kožní reakcí na šperky je nazelenalá skvrna na kůži. Jak se ukazuje, nemá to nic společného s alergiemi nebo dokonce citlivostí kůže. Je to oxidační proces šperků, jiných než zlata, který způsobuje, že kůže zezelená. Jemné šperky, jako je 18karátové zlato, oxidují mnohem méně, takže ke změně barvy u těchto kousků obvykle nedochází. Pocení tento problém dále zhoršuje, protože sůl obsažená v potu mírně koroduje kov. Takže pokud opravdu milujete váš náhrdelník, který není ze zlata, nenoste ho do tělocvičny či posilovny!
Příznaky alergie na šperky
Alergie na šperky je častou příčinou kontaktní alergické dermatitidy. Většina alergií na šperky je způsobena niklem a kobaltem, což jsou kovy, které se používají při výrobě slitin drahých kovů. V levnějších špercích se nikl často používá jako základní kov, který je pak pokoven zlatem nebo stříbrem. Mnoho lidí, kteří se domnívají, že jsou alergičtí na zlaté nebo stříbrné šperky, jsou ve skutečnosti alergičtí na nikl, který se může vyskytovat jako stopový prvek ve zlatě nebo stříbře nebo byl použit při výrobě zlatých šperků k vybělení a zpevnění šperku.
Alergie na šperky se tedy projevuje jako dermatitida v místech, kde se kov s obsahem niklu dotýká pokožky. Nejčastějšími místy alergie na šperky jsou ušní boltce (z náušnic), prsty (z prstenů) a kolem krku (z náhrdelníků); postižená místa intenzivně svědí a mohou zčervenat a mohou na nich být puchýře (akutní dermatitida) nebo suchá, ztluštělá a pigmentovaná (chronická dermatitida). Někdy dermatitida později postihne oblasti, které nejsou v kontaktu se šperky, zejména ruce. Pompholyx je puchýřovitý typ dermatitidy na rukou, který převládá u lidí s předchozí alergií na šperky a může být způsoben kontaktem s jinými zdroji niklu, jako jsou mince a klíče.
Jaké další reakce na šperky se objevují?
Ne vždy jsou reakce na šperky způsobeny alergií na konkrétní kov. Jiné důvody pro vyrážku na místě konkrétního šperku mohou zahrnovat:
- Dráždivou kontaktní dermatitidu může vyvolat tření, povrchové částice a nečistoty na kovu, mýdlo a voda pod předmětem nebo jiné nekovové součásti šperku. Dráždivé reakce jsou častější u lidí, kteří trpí citlivou pokožkou nebo atopickou dermatitidou.
- Psoriáza a vitiligo se mohou vyskytnout se na místě nošení šperku; například mohou vzniknout na místě těsného řemínku hodinek, náhrdelníku nebo náramku
- Místo piercingu může být infikováno Staphylococcus aureus, což má za následek mokvání a tvorbu krust (impetigo nebo infekce rány).
Alergie na nikl
Závažnější kožní reakce na šperky jsou obvykle způsobeny niklem obsaženým v kovu. Alergie na nikl se může objevit v každém věku. Obvykle se projevuje 12-48 hodin po prvním kontaktu. Reakce se může projevit jako svědivá, červená vyrážka s vodnatými puchýři. Postižená oblast je obvykle omezena na místo kontaktu, i když ji někdy lze nalézt i na jiných částech těla. Jakmile se rozvine alergie na nikl, budete pravděpodobně mít stejnou reakci pokaždé, když se kov dotkne vaší pokožky.
Co je nikl?
Nikl je stříbřitě bílý kov vyskytující se v přírodě. Obvykle se míchá s jinými kovy za účelem výroby slitin. Například nikl-železo, které se používá k výrobě nerezové oceli, je nejběžnější slitinou niklu. Jiné slitiny niklu se používají k výrobě řady věcí, jako jsou:
- Oblečení, jako jsou zapínání na podprsenku, zipy, patentky, knoflíky, bižuterie
- Každodenní předměty, jako jsou mince, nádobí, pera, sponky, nástroje, klíče
Jedním ze způsobů, jak vystopovat alergii na nikl, je zjistit, zda máte reakce i na tyto další předměty. Pokud tak učiníte, můžete použít náhražky vyrobené z plastu, potaženého nebo lakovaného kovu nebo jiného materiálu.
A co vaše šperky? Zajímá vás, zda váš oblíbený opálový prsten obsahuje nikl? Můžete si to sami otestovat pomocí niklového testu, který bezpečně otestuje vaše šperky a další podezřelé kovové předměty na přítomnost niklu. Takovou sadu na testování si můžete zakoupit i online.
Latexové reakce a alergie
Latex se někdy používá při výrobě nekovových ozdob na špercích. Rozpouštědla, tužidla nebo jiné látky používané při výrobě latexu někdy způsobují lokální kožní reakce, které jsou mylně považovány za alergie na latex. Alergie na latex může způsobit vážné, zdraví ohrožující reakce, jako je zrychlený srdeční tep, náhlý pokles krevního tlaku nebo potíže s dýcháním. Pokud nekovový šperk způsobuje závažnější příznaky než kopřivka, sdělte to svému lékaři. Může vás otestovat na alergii na latex.
Šperky můžete stále nosit
I když jste měli nějaké reakce při nošení šperků, jsou tu i dobré zprávy. Existují způsoby, jak ošetřit své šperky, abyste je mohli nosit bez nežádoucích účinků:
Držte se dobrých věcí – Trvejte na tom, aby všechny vaše šperky byly buď mincovní stříbro, nebo alespoň 14karátové zlato. To je nejúčinnější prostředek, i když ano, je drahý.
Sponzorováno
Vyzkoušejte nerezovou ocel – Zkuste nosit na náušnicích zadní část z nerezové oceli nebo plastu a kupte si také náušnice, které mají části dotýkající se uší z nerezové oceli. Nerezová ocel sice obsahuje nikl, ale je vázán tak pevně, že se nevylučuje. Pokud si myslíte, že jste citliví na kovy a chcete si nechat propíchnout uši, navrhuji nechat si propíchnout uši jehlou z nerezové oceli a používat náušnice, které neobsahují nikl.
Vyzkoušejte hypoalergenní šperky. Některé klenotnické společnosti mají speciálně upravené, „hypoalergenní“ šperky. Tyto šperky způsobují méně reakcí u lidí s mírnou citlivostí na kovy.
Zkuste čistý lak na nehty – takovým trikem je natřít šperky bezbarvým lakem na nehty, aby pokožka nikdy nebyla v kontaktu s obtěžujícím kovem. Pokud to nefunguje, prostě šperky odložte a uložte je jako dědictví.
Je zde i několik dalších možností, které můžete vyzkoušet, než přestanete nosit své šperky:
Pokožka v suchu — Na místech, kde se kůže dotýká kovu, udržujte pokožku suchou.
Zvlhčujte – používejte dobrou vrstvu ochranného hydratačního krému. Čím lepší je bariéra mezi vámi a kovem, tím méně pravděpodobně bude reakce obtěžující.
Chraňte svou pokožku – Vezměte svůj prsten například zpět ke klenotníkovi a zjistěte, zda lze na kontaktní plochu nanést novou vrstvu „dobrého“ (vhodného) kovu. Tím se alespoň na chvíli zabrání vyplavování částic niklu na vaši pokožku.
Noste šperky jen „sem tam“ — sundejte si šperky, když je nemusíte zrovna nosit (doma).
Jak poznám, že moje šperky obsahují nikl?
Při pohledu na šperk je velmi obtížné určit, zda obsahuje nikl. Měli bychom předpokládat, že všechny kovové šperky obsahují určité množství niklu, pokud nejsou vyrobeny z nerezové (chirurgické) oceli, nejsou to 18- nebo 24karátové zlato, sterlingové stříbro nebo čistá platina.
Zlaté šperky
Zlato se u šperků obvykle měří v karátech.
- 24 karátové (ryzí zlato) obsahuje 99,9 % zlata (plus 0,1 % jiného kovu).
- 18 karátů je 75% zlata.
- 12 karátů je 50% zlata.
- 9 karátů je 37,5 % zlata.
Pro vytvoření zbytku kovu se zlato leguje (metalurgický postup zlepšování vlastností kovu) s jinými kovy. Pro lidi s alergií na kovy, zejména s alergií na nikl, je důležitou otázkou, se kterými kovy jsou vaše zlaté šperky legovány?
Zlato může být legováno mnoha různými druhy kovů, které mění jeho tvrdost, barvu a další vlastnosti. Například žluté zlato může být legováno stříbrem a mědí, zatímco bílé zlato je obvykle legováno niklem. Rhodium, stříbřitě bílý kov příbuzný platině, se často používá k plátování žlutého zlata, aby se z něj udělalo bílé zlato. A dokonce i bílé zlato s niklem je často rhodiováno, aby vypadalo bělejší a lesklejší. Ačkoli vás prvotní pokovení ochrání před jakýmkoliv niklem ve zlatě, nakonec se během měsíců nebo let opotřebuje. Tím zůstane bílé zlato (legované niklem) v kontaktu s vaší pokožkou.
Stříbrné šperky
Pro šperky existují tři třídy stříbra – čisté stříbro, mincovní stříbro a postříbřené. Čisté stříbro má 99,9 % stříbra, ale při výrobě šperků může být příliš měkké a poddajné. Mincovní stříbro je 92,5% čisté stříbro legované mědí. V některých případech mincovního stříbra může být ve směsi malé procento jiných kovů, takže mohou být přítomny stopy niklu. Postříbřené šperky jsou obecný kov (a ten může obsahovat nikl), který byl pokoven jemnou vrstvou slitiny stříbra.
Léčba alergie na šperky
Léčba alergie na šperky jednoduše vyžaduje odstranění problémových šperků.
Jak se vyhnout alergii na šperky
Pokud máte alergii na šperky, dermatolog může provést kožní náplastový test, aby zjistil, zda máte alergii na kov. Jakmile se potvrdí vaše alergie na nikl nebo kobalt, je nezbytné vyhnout se kontaktu s tímto kovem. Následující tipy vám mohou pomoci při nákupu šperků.
- Alternativní slitiny bílého zlata jsou k dispozici na bázi palladia, stříbra a dalších bílých kovů, ale slitiny palladia jsou dražší než slitiny používající nikl. Vysoce karátové slitiny bílého zlata jsou mnohem odolnější vůči korozi než čisté stříbro nebo ryzí stříbro.
- Když si necháte propíchnout uši nebo jiné části těla, nechte to udělat jehlou z nerezové oceli a ujistěte se, že vaše šperky jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo 18- nebo 24 karátového zlata.
- Hledejte šperky, které jsou hypoalergenní, tedy vyrobené z nerezové oceli, minimálně 18karátového zlata, mincovního stříbra nebo polykarbonátového plastu.
- Pokud musíte nosit náušnice, které obsahují nikl, přidejte plastové kryty vyrobené speciálně pro náušnice.
- Pokud váš snubní prsten nebo jiný šperk, který denně nosíte, způsobí reakci, můžete klenotníka požádat o jeho pokovení nealergickým kovem, jako je rhodium nebo platina. Povlak se však časem opotřebuje a je třeba jej znovu pokovit.
Otestujte své kovové předměty
Otestujte své kovové předměty, abyste zjistili, zda neobsahují nikl nebo kobalt. Testovací sadu získáte u dermatologa, lékárníka nebo sedají koupit i online.
Váš dermatolog může mít další konkrétní rady, zejména pokud jste vysoce citliví na nikl nebo jiné kovy.
Sponzorováno
A jak je to u vás? Způsobují vám šperky alergie?
A dále si na toto téma přečtěte
- Kontaktní dermatitida – jak na ni? Příznaky, příčiny a léčba
- Jantar a jeho vliv na naše zdraví – jaké má účinky?
- Alergie na stříbro – kdy vzniká – příznaky, příčiny a léčba
Studie a zdroje článku
- Metal allergen of the 21st century--a review on exposure, epidemiology and clinical manifestations of palladium allergy Autoři: Annesofie Faurschou, Torkil Menné
- Zdroj fotografie: Dmyrto_Z / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kameny a zdraví, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články