Sponzorováno

Alergie na penicilin – na co dát pozor? Příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

  • Alergie na penicilin je reakce vašeho imunitního systému na antibiotikum penicilin. Od 40. let 20. století je penicilin oblíbeným lékem k odstranění infekcí způsobených bakteriemi. Ale někteří lidé mají špatnou reakci, když si ho vezmou.
  • Alergie na penicilin nastává, když tělo člověka usoudí, že tento lék je alergen. Váš imunitní systém si myslí, že je to vetřelec a chce se ho zbavit. Alergen je něco, co stimuluje pro něj specifickou imunitní odpověď, která je reprodukovatelná při opětovné expozici alergenu. Jedním z mnoha typů možných imunitních odpovědí je odpověď zprostředkovaná IgE.
  • Lékaři primárně diagnostikují alergii na penicilin na základě anamnézy a fyzického vyšetření osoby. Mohou použít kožní test, aby konkrétně objasnili, zda má osoba alergii zprostředkovanou IgE.
  • Pokud jste užili penicilin, aniž byste si uvědomili, že máte alergii, přestaňte ho užívat a zavolejte svého lékaře. Může vám předepsat lék nazývaný antihistaminikum, jako je difenhydramin, který vám pomůže s vašimi příznaky. Na závažnější problémy, jako je otok, vám mohou podat lék zvaný kortikosteroid. Pokud máte anafylaxi, okamžitě vám dají lék zvaný epinefrin. Strávíte nějaký čas v nemocnici, dokud se váš krevní tlak a dýchání nezlepší.

Alergie na penicilin - na co dát pozor?Alergie na penicilin může způsobit příznaky, jako je kopřivka, dušnost a oblasti otoku. V některých případech může také vést k anafylaxi, život ohrožujícímu stavu, který způsobuje nízký krevní tlak, rychlý srdeční tep a mdloby.

Lékaři mohou k diagnostice určitých typů alergií na penicilin použít kožní testy, intradermální testy a léky. Mohou diagnostikovat jiné typy alergie na penicilin pouze na základě klinické anamnézy a fyzického vyšetření osoby. Léčba mírných případů může zahrnovat užívání antihistaminika, zatímco těžké případy mohou vyžadovat nouzové podání adrenalinu spolu s jinými léky.

Čtěte dále a dozvíte se více o alergiích na penicilin, včetně příznaků, diagnózy, prevence a účinků anafylaxe a opožděných reakcí u některých lidí.

Co je to alergie na penicilin?

U člověka se může vyvinout alergie na penicilin, pokud jeho imunitní buňky produkují protilátku zvanou IgE po expozici penicilinu nebo podobným antibiotikům.

Tato IgE protilátka sídlí na žírných buňkách a dalších alergických buňkách. Připojení penicilinu k IgE protilátkám na alergických buňkách může vyvolat rychlé uvolňování histaminu a dalších látek, které způsobují příznaky alergií zprostředkovaných IgE, jako je kopřivka a svědění.

Existují i jiné typy alergií na penicilin. Peniciliny, což jsou beta-laktamová antibiotika, mohou vést k následujícímu:

  • alergie na cytotoxické léky, která může vést k závažným reakcím, jako je trombocytopenie neboli nízký počet krevních destiček v krvi
  • hypersenzitivita, která může způsobit příznaky včetně horečky, vyrážky, kopřivky, otoku a ztuhlosti kloubů
  • imunologická nefropatie, která může vést k poruše ledvin

Mechanismy se liší pro každý z těchto typů lékových reakcí.

Dle odhadů asi 10 % populace uvádí alergii na penicilin, více než 90 % má negativní testy na alergii a může užívat penicilin a související antibiotika bez příznaků. Jinými slovy, většina jedinců s touto diagnózou nemá skutečnou alergii.

Lidé obvykle mají diagnózu alergie na penicilin v dětství. Když se vyrážky spojené s běžnými dětskými infekcemi shodují s léčbou antibiotiky amoxicilinového nebo penicilinového typu, lékaři mohou antibiotika vysadit a doporučit preventivně se jim vyhnout. Bez dalšího hodnocení možné alergie na antibiotika nemusí lidé tuto diagnózu zpochybňovat po celá desetiletí.

Z těch, kteří mají skutečnou alergii, ji více než 90 % ztratí během 10 let.

Peniciliny a příbuzné léky

Alexander Fleming objevil penicilin v roce 1928. V roce 1942 jej lékaři začali široce používat k léčbě streptokokových a stafylokokových bakteriálních infekcí. Dnes zůstává jedním z antibiotik, které lékaři nejčastěji předepisují.

Kromě amoxicilinu patří mezi léky z bezprostřední rodiny penicilinů i tyto léky:

  • ampicilin (Ampi)
  • amoxicilin-klavulanát (Augmentin)
  • nafcilin (Nallpen)
  • dikloxacilin (Dycill)
  • piperacilin-tazobaktam (Zosyn)

Další třída antibiotik, cefalosporiny, jsou strukturálně podobné penicilinu. Vzhledem k jejich blízkému vztahu je možné, že osoba s alergií na penicilin bude mít také alergii na cefalosporiny. To se nazývá zkřížená reaktivita.

Protože však riziko zkřížené reaktivity je menší než 5 %, může být někdo s alergií na penicilin schopen užívat cefalosporiny bez reakce. Příklady antibiotik v této třídě jsou cefadroxil (Duricef) a cefazolin (Ancef).

Příznaky alergie na penicilin

Alergie na penicilin může stimulovat produkci různých typů imunoglobulinů. Pokud spustí imunoglobulin E (IgE), příznaky se mohou objevit okamžitě nebo do hodiny.

Tyto příznaky mohou znamenat:

  • kopřivka, což jsou mnohočetné zanícené, svědivé, vyvýšené oblasti kůže
  • angioedém, jež označuje lokalizované oblasti otoku bez kopřivky, které postihují obličej, břicho, genitálie, hrtan, hrdlo, paže nebo nohy
  • dušnost a sípání
  • anafylaxe

Jiné typy alergie na penicilin jsou běžné. Patří mezi ně alergie opožděné přecitlivělosti, které mohou způsobit svědivou vyrážku, která se může objevit až několik dní po zahájení penicilinových antibiotik. Lékaři označují jeden příklad tohoto jako makulopapulární amoxicilinovou vyrážku.

Sponzorováno

Existuje také typ alergie na penicilin nazývaný reakce podobná sérové ​​nemoci, kdy se kromě jiných příznaků může objevit vyrážka s horečkami a únavou.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro IgE alergickou reakci zahrnují opakované nebo časté dávky penicilinu.

Vysoké dávky parenterálního podání mohou také zvýšit pravděpodobnost IgE reakce. Parenterální se týká podávání léku injekčně nebo intravenózní infuzí spíše než orálně, což znamená ústy.

Diagnóza

Diagnóza začíná anamnézou a prohlídkou, během níž se lékař zeptá na předchozí abnormální reakce na penicilin a zaznamená příznaky osoby. Pokud příznaky naznačují alergii na penicilin, další diagnostický krok zahrnuje kožní test s penicilinem. Tomu se říká penicilinový kožní test.

Pozitivní výsledek nastane, když je na kůži viditelná vyvýšená, zanícená oblast široká alespoň 3 milimetry (mm). Tato pozitivní reakce může nastat do 15 minut.

Pokud je kožní test negativní, mohou lékaři provést další vyšetření, jako je intradermální test. To zahrnuje injekci malého množství penicilinu trochu hlouběji, aby se mohl dostat do oblasti mezi vrstvami kůže. Stejně jako u kožního testu je pozitivním výsledkem vyvýšená, zanícená oblast široká alespoň 3 mm. Zdravotník pozoruje výsledky po 15 minutách pro okamžitou reakci a po 48 a 72 hodinách pro opožděnou reakci.

Kožní a intradermální testy jsou užitečné pouze při hodnocení alergie na penicilin zprostředkované IgE. Tyto testy nepomohou diagnostikovat nebo vyloučit možnost, že osoba má jakýkoli jiný typ alergie na penicilin.

Anafylaxe

Anafylaxe je život ohrožující stav, který se může objevit okamžitě nebo do hodiny po užití penicilinu. Příznaky mohou ovlivnit dva nebo více z následujících orgánových systémů:

  • Kůže: Účinky mohou zahrnovat kopřivku, angioedém, zrudnutí nebo svědění.
  • Dýchací systém: Účinky mohou zahrnovat kašel, dušnost, sípání, tlak na hrudi, ucpaný nos, pocit dušení nebo uzavření hrdla.
  • Gastrointestinální systém: Účinky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, průjem nebo bolest břicha.
  • Kardiovaskulární systém: Účinky mohou zahrnovat rychlý srdeční tep, nízký krevní tlak nebo pocit na omdlení. Lidé mohou zažít jednu z nich nebo jejich kombinaci. Mezi méně časté příznaky patří bolest na hrudi, tunelové vidění nebo pocit blížící se zkázy / smrti.

Zpožděné reakce

Zpožděné reakce se mohou vyskytnout dny až týdny poté, co osoba požije penicilin a mohou znamenat toto:

  • toxická epidermální nekrolýza, život ohrožující kožní reakce
  • hemolytická anémie, krevní stav, kdy tělo ničí červené krvinky rychleji, než je dokáže nahradit
  • Stevens-Johnsonův syndrom, závažná reakce na léky, která postihuje kůži a sliznice
  • intersticiální nefritida, onemocnění ledvin, které může vést k selhání ledvin
  • vaskulitida, zánět krevních cév
  • sérová nemoc, porucha přecitlivělosti, která je podobná alergii
  • neutropenie, stav, kdy má tělo příliš málo typu bílých krvinek nazývaných neutrofily
  • trombocytopenie, stav, který se projevuje krvácením, modřinami nebo pomalým srážením krve po úrazu

Léčba alergie na penicilin

Léčba závisí na závažnosti alergické reakce.

Antihistaminika jsou třídou léků, které mohou lékaři předepsat v první řadě na mírné vyrážky a svědění. Příklady jsou difenhydramin (Benadryl) nebo cetirizin (Zyrtec). Lokální steroidní masti, jako je hydrokortison, mohou také poskytnout úlevu pro neúlové vyrážky.

Naproti tomu anafylaktická reakce je život ohrožující událost, která vyžaduje okamžitou léčbu. To znamená, že osoba by měla dostat injekci epinefrinu každých 5–15 minut, dokud příznaky neustoupí. Kromě toho může člověk potřebovat jeden z následujících léků:

  • Antihistaminika: Člověk může vyžadovat injekci antihistaminika H1, jako je difenhydramin (Benadryl), nebo antihistaminika H2, jako je ranitidin (Zantac).
  • Glukokortikoidy: Jedná se o léky, které snižují zánět. Jedním z příkladů je methylprednison (Medrol).
  • Bronchodilatátory: Tento lék rozšiřuje dýchací cesty. Lékaři jej používají k léčbě křečí dýchacích cest. Příkladem tohoto typu léku je Albuterol (Accuneb).

Kromě léčby ke zmírnění příznaků lékaři vysadí penicilin a předepíší jiný lék.

Lékařskou péči mohou vyžadovat i další závažné příznaky kromě anafylaxe, jako jsou větší puchýře nebo olupování kůže, doprovodné horečky nebo únava a další méně časté projevy lékové alergie.

Prevence

Sponzorováno

Následující třídy antibiotik jsou alternativami k penicilinům:

  • tetracykliny, jako je doxycyklin (Doryx)
  • makrolidy, jako je klarithromycin (Biaxin)
  • glykopeptidy, jako je vankomycin (Vancocin)
  • chinolony, jako je ciprofloxacin (Ciproxin)
  • aminoglykosidy, jako je gentamicin (Garamycin)
  • cefalosporiny, jako je cefuroxim (Ceftin)

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva