Sponzorováno

Alergie na levanduli – jaké jsou příznaky? A je vůbec možná? 4.82/5 (11)

  • Alergie na levanduli je vzácná alergická reakce přímo na levanduli (rostlinu) nebo levandulový olej. Levandulový olej je esenciální olej vyrobený z květu levandule.
  • Pokud jste alergičtí na levanduli, můžete při jejím vystavení trpět alergickou kontaktní dermatitidou. Mezi možné příznaky patří vyrážka se zarudnutím, otokem a svěděním.
  • Linalyl acetát je vonná chemikálie používaná ve většině forem levandulového esenciálního oleje a je známo, že způsobuje alergický ekzém.

Alergie na levanduli - jaké jsou příznaky? A je vůbec možná?Je známo, že levandule způsobuje reakce u některých lidí, včetně těchto:

  • dráždivá dermatitida (nealergické podráždění)
  • fotodermatitida při vystavení slunečnímu záření (může, ale nemusí souviset s alergií)
  • kontaktní kopřivka (okamžitá alergie)
  • alergická kontaktní dermatitida (opožděná alergie)

Alergické reakce na levanduli jsou však neobvyklé a obvykle se nevyskytují během vaší první expozice.

Jakákoli alergická reakce na levanduli je obvykle přecitlivělost opožděného typu. To znamená, že reakce není okamžitá a může trvat až několik dní, než se objeví. Je pravděpodobnější, že se to stane po zvýšeném používání a vystavení chemickým prvkům levandule.

Podle výzkumu na univerzitě v Göteborgu a na Sahlgrenské akademii dochází k alergickým reakcím na levanduli primárně kvůli přítomnosti linalylacetátu, vonné chemické látky nacházející se v levanduli.

Jiné studie ukázaly, že tyto chemikálie neposkytují žádnou ochranu proti autooxidaci. To znamená, že mají tendenci reagovat s kyslíkem a spustit reakci, zejména linalylacetát, po zvýšené expozici.

Vzhledem k tomu, že levandulový olej se běžně používá pro masáže a aromaterapii, k mnoha případům alergických reakcí na levanduli dochází v důsledku pracovní expozice. Mezi další rizikové faktory patří:

  • Ředění. Čím koncentrovanější je olej, tím vyšší je riziko alergie.
  • Frekvence a trvání. Riziko alergie se zvyšuje v závislosti na tom, jak často je olej aplikován a jak dlouho trvá léčba.
  • Ekzém (atopická dermatitida). Jste více ohroženi reakcí na levanduli, pokud vám byl dříve diagnostikován ekzém.

Jaké jsou příznaky alergie na levanduli?

Nejběžnějším typem reakce na levanduli je kožní reakce, ke které může dojít během 5 až 10 minut od kontaktu s levandulí. Příznaky mohou být tyto:

  • svědění
  • zarudnutí
  • pocit pálení
  • malé puchýře nebo kopřivka

Můžete také zaznamenat následující příznaky, zejména pokud jsou chemikálie přenášeny vzduchem (difuzérem):

  • kýchání
  • svědění, rýma nebo ucpaný nos
  • teče vám z nosu
  • kašel
  • svědění očí a krku

Alergie vs. dráždivá reakce

Je důležité znát rozdíl mezi dráždivou reakcí a alergickou reakcí.

Ačkoli jsou příznaky stejné, podráždění obvykle trvá několik hodin, zatímco alergické reakce mohou trvat dny nebo týdny. Alergické reakce se mohou rozšířit i do oblastí těla, se kterými levandule nepřišla do kontaktu.

Pokud máte podráždění, můžete obvykle použít stejný olej znovu s větším ředěním a nemít žádnou reakci. To neplatí pro alergickou reakci.

Například dráždivá dermatitida je podráždění, ke kterému může dojít, pokud levandulový olej není dostatečně zředěn.

Na druhou stranu, kontaktní alergie (kontaktní kopřivka) nastane, když si vaše tělo vzpomene na škodlivé chemikálie a od té chvíle na ně reaguje, obvykle ve formě opožděné hypersenzitivity (alergická kontaktní dermatitida).

Kontaktní kopřivka je podobná alergické kontaktní dermatitidě, protože obě jsou alergickými reakcemi, ale kontaktní kopřivka zahrnuje okamžitou reakci s kopřivkou místo reakce v průběhu času.

Léčba – jak léčit levandulovou reakci / alergii?

Poraďte se s lékařem, pokud zaznamenáte jakýkoli typ kožní reakce. Může vám předepsat různé krémy a léky, které vám pomohou zmírnit svědění a vyléčit vaši pokožku. Pro domácí léčbu můžete zkusit použít oves nebo ovesné vločky v různých formách.

Sponzorováno

Koloidní ovesné vločky jsou druhem ovesných vloček, které jsou rozemleté ​​a schopné absorbovat vodu. Můžete také použít běžné ovesné vločky z obchodu s potravinami. Vytvořte jemný prášek rozdrcením ovsa v mixéru, mlýnku na kávu nebo kuchyňském robotu.

Dvě běžné ovesné procedury zahrnují koupele a obklady.

Ovesné koupele

  1. U van standardní velikosti vyprázdněte jeden šálek koloidních ovesných vloček do vany s vlažnou vodou. Množství ovsa by se mělo lišit v závislosti na velikosti lázně / vany.
  2. Namáčejte se ne déle než 15 minut, protože dlouhý čas ve vodě může vysušit pokožku a zhoršit příznaky.
  3. Jemně pokožku osušte a pokryjte postiženou oblast hydratačním krémem bez parfemace.

Pro obklady z ovesných vloček:

  1. Umístěte jednu třetinu až jeden šálek mletého ovsa do tenké látky, jako je látka z punčochy.
  2. Namočte látku naplněnou ovsem do teplé vody a poté ji vyždímejte, aby se voda rozprostřela.
  3. Jemně přiložte obklad na postiženou oblast a nechte roztok působit na kůži asi 10 až 15 minut.
  4. Opakujte podle potřeby.

Pokud je reakce způsobena levandulovými chemikáliemi ve vzduchu, změňte místo nebo jděte na čerstvý vzduch.

Vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc, pokud se vám nedaří dýchat nebo máte otok rtů, jazyka nebo hrdla. To může být příznakem závažné alergické reakce známé jako anafylaxe.

Nejlepší léčbou alergie je vyhnout se alergenu. Pokud jste se potýkali s kontaktní dermatitidou způsobenou levandulí, zvažte schůzku se svým lékařem, alergologem nebo dermatologem, lékařem se specializací na kůži. Provedou fyzické vyšetření a mohou doporučit testování na alergii.

Další mžné možnosti léčby alergické kontaktní dermatitidy jsou:

  • Chladný obklad ke zmírnění svědění
  • Perorální prednison ke snížení otoku a zarudnutí (prednison se používá pouze u středně závažných až závažných epizod dermatitidy)
  • Fototerapie (léčba přirozeným nebo umělým světlem)

Jak se vyhnout alergii na levanduli?

Nejjednodušší způsob, jak zabránit budoucí reakci, je nepoužívat na kůži neředěný levandulový olej. Vyhněte se používání stejného oleje nebo směsi po dobu několika týdnů a před použitím si přečtěte všechny štítky a pokyny.

Uchovávejte si seznam všeho, co mohlo vést k reakci, jako jsou konkrétní produkty nebo místa, abyste věděli, čemu se v budoucnu vyhnout.

Linalyl acetát je velmi běžná chemická látka používaná k poskytování vůně ve vonných produktech. Není však často uveden na výrobcích prodávaných v Evropské unii, protože je EU nepovažuje za alergenní sloučeninu. To představuje problém pro osoby s alergií na levanduli, protože je to chemikálie, která často vede k alergickým reakcím.

Před použitím si přečtěte štítky složek. To může pomoci předcházet dlouhodobému alergickému ekzému, který může být závažný. Zvažte použití neparfemovaných produktů.

Shrňme si informaci o alergii na levanduli

I když jste možná zprvu nezaznamenali reakci na levanduli, opětovné použití stejného oleje nebo směsi nebo návštěva oblasti s rostlinami nebo květy levandule může vést k další alergické epizodě.

Jakmile váš imunitní systém vnímá chemické prvky levandule jako škodlivé, je pravděpodobné, že k reakci dojde znovu.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že jste mohli mít alergii na levanduli, naplánujte si schůzku se svým lékařem nebo dermatologem. Mohou poskytnout konkrétnější možnosti léčby pro vaši situaci.

A dále si o levanduli můžete přečíst

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva