Obsah článku
Alergická reakce na léky zahrnuje celou škálu různých projevů a dokonce může být smrtelná. Často se projeví vyrážkou, tzn. výsevem kožních vyrážek.
Alergie na léky je přehnaná reakce organismu na podanou látku. Stejně jako u jiných alergií je to reakce antigenu s protilátkou, tato reakce může způsobovat různě vážné projevy – od kopřivky, svědění až po pocit dušnosti. Alergická reakce může nastat okamžitě po podání léku, ale i po delší době, kdy se účinná látka začne rozkládat a působit v těle. Alergie na léky ale může být zaměněna s předávkováním se, toxickými účinky léků apod.
K alergiím jsou obecně náchylnější ženy a většinou se projeví mezi dvacátým a padesátým rokem života. Určitou roli hraje i dědičnost.
Mezi nejčastější alergie na léky patří ta na penicilin, projevuje se většinou vyrážkou a otoky. Ve vážnějších případech se objevuje i pocit dušnosti, zhoršené dýchací schopnosti a další zdravotní problémy.
Pokud máte podezření na přecitlivělost na léky, je třeba o tom informovat svého lékaře, případně vyhledat pomoc imunologa či alergologa, který stanoví přesnou diagnózu.
Sponzorováno
Příznaky alergické reakce na léky
- Makulo-papulární exantém – výsev drobných skvrn a pupínků připomínajících spalničky. Vyrážka silně svědí. Skvrny a pupeny mohou splývat a vznikají rozsáhlé růžovo-červené léze. Vyrážka se může objevit i na sliznici dutiny ústní. Projevy vznikají o několik dní až týdnů po zahájení léčby přípravkem, který u pacienta vyvolává alergickou reakci.
- Fixní lékový exantém – vzniká vždy po podání určitého léku. První projevy se objeví o 1 až 2 hodiny po požití přípravku (orálně, intravenózně nebo intramuskulárně). Léze jsou růžové barvy, kulatého nebo oválného tvaru. Mohou se objevit kdekoliv na těle. Po několika týdnech až měsících ztmavnou (na tmavě-až fialově červené barvu) a postupně zmizí.
- Toxická epidermální nekrolýza – projeví se zarudnutím kůže celého těla, na kterém se tvoří velké puchýře. Pokožka se olupuje a vznikají eroze. Tato reakce postihuje i sliznice, zejména oční spojivky. Nebezpečné a život ohrožující je postižení sliznice hltanu a hrtanu, které ztěžuje (až znemožňuje) dýchání. Takové projevy vznikají do 24 hodin po užití léku.
- Angioedém – je podobný jako předchozí reakce, ale postihuje hlubší vrstvy kůže a sliznic a vzniká generalizovaný edém – otok.
- Erythema multiforme – je kožní reakce, která začíná výsevem červených, kulatých pupínků. Z pupenů se po 24 – 48 hodinách vytvářejí puchýře a ty praskají.
- Šupinaté ekzematózní zarudnutí na kloubech (zejména koleno, loket) může být také projevem intolerance užitého léku.
- Fotosenzitivní reakce – vzniká po požití léku, který zvyšuje citlivost kůže na UV záření.
- Fototoxická reakce – vzniká po lécích, které ineragujú s UV zářením.
- Mohou se objevit i nekrotické změny na kůži.
Příčiny vzniku alergické reakce na léky
- Reakce popsané v části příznaky mohou vznikat na imunologickém nebo neimunologických podkladu. Úkolem imunitního systému je bránit organismus před škodlivinami pomocí bílých krvinek, protilátek a mastocytů (buněk produkujících histamin).
- V některých případech imunitní systém reaguje agresivně proti lékům tvorbou protilátek a různých jiných látek, které napadají buňky kůže a jiných orgánů. To vede ke vzniku celé škály projevů od zarudnutí a malých skvrn až po generalizovaný otok, příp. nekrózu.
- Reakci nejčastěji vyvolávají nesteroidní antiflogistika, inhibitory ACE, kodein, antibiotika (především penicilin, sulfonamidy, tetracyklin), antimalarika, antimykotika, sedativa (např. barbituráty), antiepileptika a mnohé další.
Diagnostika alergické reakce na léky
- Fyzikální vyšetření u lékaře podrobná anmnéza zaměřena na užité léky, snězené jídla, bylinky, …
- Kožní testy.
- Vysazení léku pomůže odhalit příčinu.
Rizikové faktory alergické reakce na léky
- Nemoc, která vyžaduje medikamentózní léčbu.
- Alergie na jiné léky.
- Léky, barvy na vlasy, potravinářská barviva nebo aditiva, šampony, krémy, mýdla, oleje a rostlinné produkty mohou u některých lidí vyvolávat kožní alergickou reakci.
Léčba alergické reakce na léky
- Vyloučit kontakt s předpokládaným alergenem – vysadit lék, nejíst jídla obsahující předpokládaný alergen a nepoužívat kosmetické přípravky obsahující předpokládaný alergen.
- Léčba závisí na charakteru a rozsahu příznaků.
- Potíže s dýcháním a / nebo polykáním jsou podkladem pro neodkladnou terapii. Ihned vyhledejte lékaře!
- Při mírnějších kožních projevech se podávají antihistaminika a vyšetřuje se vyvolávající alergen (látka, která vyvolala alergickou reakci).
VIDEO: Alergie a imunita
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léčivé přípravky a medikace
Přečtěte si také naše další články