Sponzorováno

Jak na Alzheimera? Máme 7 tipů jako na něj vyzrát… 4.93/5 (14)

Mozek máte ve vlastních rukou - jak s ním naložíte?

Mozek máte ve vlastních rukou – jak s ním naložíte?

Být zdravotně fyzicky v pořádku, ale hlavu mít celou dopletenou je představa, která zřejmě nahání strach mnohým z nás. Alzheimerem trpí v ČR tisíce lidí, i když mnozí ještě nemají tuto nemoc diagnostikována. Vyhnout se jí není jednoduché, přece jen však můžete pro bystrou mysl udělat řadu opatření. Zjistěte, co dělat, abyste si pamatovali i v osmdesáti všechno tak dobře, jako dnes.

Ta správná vůně: Rozmarýn

Podle vědců právě jeho vůně dokáže stimulovat paměť. O jeho účincích svědčí studie výzkumníků z Univerzity v Northumbrii, kteří rozdělili 66 participantů do dvou místností. V jedné voněl rozmarýn, druhá byla bez vůně. Účastníci, kteří byli v první místnosti, zvládli úkoly spojené s pamětí lépe. Pokud se tedy chcete vědět lépe soustředit, nebo se věnujete paměťovým cvičením, obklopte se vůní rozmarýnu – ať už v podobě samotné rostlinky, nebo vonné svíčky či oleje.

Ideální nápoj: Čaj z ginko biloba

Pokud máte problém se zapomínáním, zda zmíněním si na něco, určitě ho vyzkoušejte. Několik studií potvrdilo jeho příznivý účinek na paměť, tak i preventivní účinky v boji proti Alzheimerově chorobě. Konkrétně má Ginko biloba pozitivní účinky na učení a paměť (kognitivní funkce), ale zároveň také zlepšuje mezilidské vztahy zlepšením socializace a působí příznivě proti depresi.

Sponzorováno

Zdravé zhřešení: Hořká čokoláda

Téměř každý z nás si alespoň jednou za čas rád pochutná na nějaké dobrotě. Chcete-li zároveň prospět i své paměti, vyberte si čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Tento druh podporuje prokrvení klíčových částí mozku na dvě až tři hodiny. Mozek pak lépe plní své kognitivní úkoly. Čokoládu s alespoň 70 procenty kakaa může zastoupit i hořká čokoláda na pití.

Kamarádi pomohou ke zdravé mysli

Sociální vztahy jsou důležité nejen pro naši psychickou pohodu. Univerzitní medicínské centrum v Amsterdamu zkoumalo rizikové faktory demence a výsledky byly v oblasti vztahů s okolím jednoznačné. Osamělí lidé mají dvakrát takovou šanci, že se u nich vyvine Alzheimer, nebo jiná forma demence než lidé, kteří komunikují s rodinou, přáteli, okolím – a jednoduše se necítí osamělí.

Cvičit, cvičit, cvičit: I mozek

Různé druhy křížovek, které byste měli střídat, „biflování se“ různých čísel a faktů, ale i učení se různých nových věcí. Zkuste začít hrát na hudebním nástroji, zkuste osvojit si práci s tabletem. Potřebujete nový telefon? Vyměňte ten nejjednodušší model za složitější a komplikace při zacházení s ním berte jako aerobic pro svůj mozek.

TIP: 6 cvičení mozku proti Alzheimerově chorobě

To nejdůležitější: Pohněte se

Cvičení paměti, výživové doplňky, ať správná strava – to vše pomůže v boji proti Alzheimerovi. Tou nejsilnější zbraní však zůstává pohyb. Proto byste se aspoň dva-třikrát týdně měli věnovat aktivitě, která vám výrazně zvýší tep a to alespoň půl hodinu. Výhodou je, že vás cvičení nic nestojí, můžete se mu věnovat uvnitř či venku, ve společnosti přátel či o samotě. Zapomeňte tedy na různé výmluvy a dejte se do toho.

Alkohol může být: Ale s mírou

Jedna sklenice červeného vína denně – to je podle několika studií celkem vhodná forma prevence před alzheimerem. Zatímco více alkoholu naopak k vývinu tohoto onemocnění přispívá, v malém množství je podle všeho prospěšný.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva