Sponzorováno

Mateřídouška: na trávení, nespavost i nachlazení 4.8/5 (10)

Mateřídouška a její vliv na zdraví..

Mateřídouška a její vliv na zdraví..

Staří muži v Aténách využívali divoce rostoucí mateřídoušku v kombinaci s dalšími rostlinami, na přípravu voňavého krému, který aplikovali na pokožku po koupeli. Prý jim dodával přitažlivost. Římané ji zase využívali při léčbě depresivních poruch. Ve středověku byla mateřídouška symbolem statečnosti, a proto ji nejedna dáma připnula na hruď svému rytíři.

Kromě toho byla mateřídouška využívána jako prostředek, který měl chránit lidi před vším negativním. Aktuálně patří mezi léčivé rostliny, které pomáhají při řešení mnoha zdravotních obtíží. Posiluje, hojí, bojuje proti zánětům, virům, bakteriím, plísním a lze z ní připravit čaj, tinkturu, olej, mast, obklad či sirup.

Vzhled a výskyt mateřídoušky

Mateřídouška patří do čeledi hluchavkovitých. Jde o trvalku, která dorůstá až do výšky 30 cm. Poznávacím znakem jsou bílé nebo až fialovo-červené kvítky, které příjemně voní. Rostlinka libuje sluneční paprsky, a proto ji lze nalézt na loukách, polích či pastvinách, kde je dostatek světla a tepla.

Vůně je nejintenzivnější v letních měsících a právě červenec a srpen jsou nejčastějšími měsíci její sklizně. V případě, že má bylinka vhodné podmínky, kvete již od května. Existuje několik poddruhů mateřídoušky. Všechny jsou dobře využitelné pro zdraví. Z tohoto důvodu se netřeba sběru a dalšího použití obávat.

Čím se řídit při sklizni?

Chcete-li z mateřídoušky čerpat co nejvíce benefitů, důležité je dodržovat určité zásady při sklizni. V prvé řadě je třeba sbírat pouze ty části rostliny, které nejsou zdřevnatělé, čili nejideálnější období pro sběr je v době před květem nebo na počátku kvetení. Nejvhodnějším časem je poledne a příjemné slunečné počasí.

Nať se odděluje nůžkami a ukládá do proutěného košíku nebo plátěného sáčku. Následně je třeba mateřídoušku sušit na suchém, tmavém, ale dobře větraném místě. Po usušení se skladuje v dobře uzavřené nádobě, nejlépe na suchém a tmavém místě.

Co mateřídouška obsahuje?

Tato léčivá rostlina je bohatá na silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerály, kyselinu ursolovou a další.

Sponzorováno

Pozitivní účinky mateřídoušky

Mateřídouška, podobně jako mnoho dalších bylinek, pomáhá při řešení mnoha zdravotních problémů:

  • nachlazení, chřipka, bolest v krku, kašel, zánět mandlí a průdušek, astma
  • potíže se spánkem a bolest hlavy
  • nervozita, podrážděnost, stres, deprese
  • problémy s nechutenstvím, nadýmáním, průjmem, střevními parazity, žaludečními i menstruačními křečemi, zápachem z úst
  • hnisavé rány, opuchliny, pohmožděniny, ekzémy, záněty kůže, plísňová onemocnění
  • revmatické potíže

Vnější a vnitřní použití

Pozitiva z mateřídoušky lze čerpat několika způsoby. Využívá se ve formě odvaru, tinktury, oleje, sirupu, masti či jako přísada do koupele. Jak je připravit?

Čaj z mateřídoušky

Čaj se připravuje z čajové lžičky rozdrcené bylinky, která se zalije čtvrt litrem vroucí vody. Krátce se luhuje (přibližně 5 minut), přecedí se a pije se po malých doušcích. Čaj se doporučuje pít dvakrát denně.

Nálev z mateřídoušky na venkovní použití jako obklad a kloktadlo

Postup přípravy zápary je stejný, jako v případě čaje, ale je třeba použít větší množství mateřídoušky. Doporučují se přibližně dvě vrchovaté čajové lžičky na čtvrt litru vody.

Tinktura z mateřídoušky

Při výrobě tinktury je důležité dodržovat pravidla správného sběru uvedeno výše. Po natrh8n9 se natí naplní láhev, do které se nalije 40 procentní líh. Následně se odloží na slunné místo, kde setrvá po dobu 14 dní.

Sirup z mateřídoušky

Zhruba šestilitrový hrnec naplníme asi do tří čtvrtin čerstvě nasbíranou a umytou natí mateřídoušky. Přidáme přibližně 1,5-2 kg třtinového cukru, 10-12 dkg kyseliny citrónové, 1,5-2 balíčky kyseliny sorbové. Dolijeme převařenou, ale už vychladlou vodou až po okraj. Vše necháme louhovat 48 hodin (občas promícháme, aby se cukr dokonale rozpustil), potom přecedíme přes husté sítko a naplníme do čistých lahví.

A jak mateřídoušku používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře a rady.

A dále si na toto téma přečtěte

VIDEO: Mateřídouška a její vliv na zdraví..

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Mateřídouška: na trávení, nespavost i nachlazení”

    1. […] směsi, které se pijí jako čaj nebo se přidávají do koupele. Kouzelné ingredience jsou: mateřídouška, zelený čaj, kopřiva, pohanka. K tomu je nutné trochu pozměnit životní […]

    2. […] jmelí bílé, pastýřská kapsička, jitrocel kopinatý, kozlík, levandule, meduňka, mateřídouška, ořech vlašský – list, pelyněk pravý, routa vonná, řebříček, šipky, zeměžluč, […]

    3. […] Mléko s medem před spánkem • Bylinkové čaje, např. meduňka lékařská, levandule, mateřídouška, rozmarýn lékařský, třezalka nebo citronová verbena a šalvěj lékařská. poslední dvě […]

    4. […] žadovník, tymián, chodec a další. Mateřídouška dostala celou řadu lidových názvů. Za všemi se skrývá drobná rostlina, jejíž pozitivní […]

    5. […] Mateřídouška je bylinka, která se používá při špatném trávení a také při přemíře alkoholu. Bylinky jako je kmín, anýz a fenykl jsou výborné proti nadýmání, pomáhají při špatné funkci žaludku a střev. Odstraňují křečovité žaludeční potíže. […]

    6. […] od května do září. Známe mnoho druhů tymiánu. Například ve volné přírodě rostoucí mateřídouška, která má nejúčinnější léčivé vlastnosti. Dále známe citronově voňavé druhy jako […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva