Sponzorováno

Jak začít běhat? 10 našich rad vám pomůže 4.8/5 (5)

Jak začít běhat? 10 našich rad vám pomůžeBěhání patří mezi sporty, které má své milovníky na celém světě. Můžete díky němu shodit kila navíc, zlepšit si kondičku a vyhnout se více chronickým onemocněním. Je třeba jen začít – a právě začátky bývají nejtěžší. Jak na to, abyste vydrželi a vytěžili z běhu to nejlepší? Máme pro vás 10 rad!

1. Správná technika je základ

Běhat umí každý, ale ne každý to dělá správně. I běhat se musíme naučit a dodržovat tak správnou techniku​​. Trup je při běhu třeba vzpřímit a ramena spustit dolů. Hlavu držíme vzpřímenou a díváme se asi deset metrů před sebe směrem dolů. Hlavu nevysouváme vpřed. Velmi důležité je správné našlapování – nejprve dopadá špička, pak chodidlo, pata se země téměř nedotýká.

2. Začněte na rovině

Zejména začátečníci by si měli vybrat terén, který je od běhu neodradí. Ideální je proto rovina. Právě rovný terén také poskytuje dostatek prostoru na to, aby se mohl běžec soustředit na techniku ​​běhu. Když ji zvládne a nemá problém odběhnout půl hodinu, může zkusit i náročnější terény.

3. Indiánský běh

Na začátek stačí odběhnout okolo 20 minut, půl hodinku. Nejlepší je začít formou indiánského běhu, tedy střídáním běhu a chůze. Sportování na začátku není třeba přehánět. Stačí odběhnout dvacet až třicet minut.

4. S rychlostí to nepřehánějte

Pro běžce začátečníka je ideální rychlost, když dokáže se svým partnerem prohodit pár vět. Právě tehdy tělo spaluje nejvíce kalorií a vyplavuje škodlivé látky. Zároveň také člověk vydrží běžet déle. Proto nemá smysl se hnát na hranici svého výkonu. Nebylo by to efektivní a zároveň by vás následně namožené svaly mohly od dalšího běhání odradit.

5. Nezapomeňte na ruce

I poloha a pohyb rukou je součástí techniky běhu. Měly by být uvolněny, protože právě přirozenost je pro dobrý pocit z běhání důležitá. Pozor je třeba dávat na jejich směrování křížem před hrudník – správně by měly směřovat vpřed a vzad, rovnoběžně se směrem pohybu.

Sponzorováno

6. Ten ideální čas na běhání

Takový čas neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného a je třeba, aby se člověk řídil vlastními pocity. Některé zásady však zůstávají stejné. Během horkých dní si vybírejte stinné tratě ideálně ráno nebo podvečer.

7. Jak je to s jedením a pitím?

Nejlepší je dvě hodinky až hodinu a půl před běháním nejíst. Pít člověk samozřejmě může, ale raději častěji a v menších dávkách.

8. Tenisky jsou nejhlavnější

Z celé výbavy, kterou na běhání potřebujete, jsou nejdůležitější tenisky. Mělo by jít o běžecký model se zvýšenou patou. Vždy je lepší vyzkoušet několik typů a až pak se rozhodnout, které vám sedí nejlépe. Když se chce člověk věnovat běhu vážněji, může si dát chodidla otestovat ve specializovaných prodejnách. Podle toho, zda při běhu našlapuje rovnoměrně nebo více šlape na vnější či vnitřní část chodidla mu prodavači doporučí vhodný model tenisek.

TIP: Jak vybrat dobré běžecké boty?

9. S oblečením je to jednodušší

Zejména pokud s během teprve začínáte, nemusíte investovat do drahého oblečení. Podstatné je, aby tričko dobře odvádělo pot, nemělo by se při propocení lepit na tělo a ochlazovat ho. Na dolní část těla jsou vhodné šortky, tepláky či joggingové kalhoty, které by měly být pohodlné a nikde vás nelimitují.

10. Vydržte!

Možná se do prvních tréninků budete muset nutit a bojovat sami se sebou. Když však vydržíte a vaše tělo si na pohyb zvykne a bude si ho samo vyžadovat. Udržet si dobrou postavu i kondičku tak bude pro vás malina!

A co si dále o běhání přečíst?

VIDEO: Miloš Škorpil – Jak začít s běháním

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak začít běhat? 10 našich rad vám pomůže”

    1. Petr Jecmen napsal:

      Více méně souhlasím se všemi body. Líbí se mi označení „indiánský běh“ :-).. Akorát bych dodal 11. bod (možná jeden z nejdůležitějších)
      11. bod – najděte si parťáka (čku) na běhání
      Pokud chcete u běhání vydržet dlouhodobě (ne to po měsíci vzdát), je dobré, abyste k sobě měli někoho. Je to všechno o vzájemné motivaci. Jsou dny, kdy přijde člověk po práci unavenej, moc se mu už do lesa nechce, tak to odloží na zítra. Pokud je ale s někým domluvený, většinou se vyhecuje a jde si zaběhat atd…
      Dost často se setkávám s argumentem lidí: „nikdo v mém okolí nechce chodit běhat“.. Tento argument nerad přijímám, jelikož v dnešní době je relativně snadné si najít někoho na běhání.
      Kde hledat? FB (různé skupiny pro společné výběhy atd) a pak mraky portálů, kde jsou inzeráty. Pokud mohu doporučit, tak přikládám odkaz na stránku, kde je spousta běžců hledajících někoho na společné výběhy ..http://www.sportcentral.cz/sportovci/beh/
      Držím palce všem ;-)
      PS: i já byl dlouho věčný začátečník…

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva