Sponzorováno

Káva před sportem, cvičením či běháním? Ano nebo ne? 4.91/5 (11)

Káva před sportem, cvičením či běháním?Káva patří mezi oblíbené nápoje mnohých Čechů a nejednou si ji dopřejeme i několikrát denně. Dokáže nás povzbudit a probrat. Je však její pití vhodné i těsně před cvičením, či jinou fyzickou aktivitou? Ale ano! Pokud patříte ke kávičkářům, nebojte se a dopřejte si svůj milovaný nápoj i před cvičením.

Vyplatí se vám to hned z několika důvodů!

1. Zhubnete více

Ne že by jste pohybem bez kávy nezhubli, ale díky kofeinu, který obsahuje, spálíte kalorií ještě více. Potvrzuje to španělská studie zveřejněná v Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism.

Sportovci, kteří před výkonem přijali kofein, spálili o 15 procent více kalorií než ti, kteří dostali placebo? Přitom nešlo o nějaké závratné množství této látky – 70ti kilovému člověku by měl stačit velký šálek klasické kávy.

2. Svaly vám vydrží i s přibývajícími léty

Podle vědců z Coventry University kofein pomáhá udržet svalový tonus i s přibývajícími léty. Studie sice byla zatím dělaná jen na zvířatech, ale dá se z ní usuzovat, že káva je vhodným způsobem, jak se udržet fit a zároveň by měla sloužit jako prevence věkem podmíněných úrazů.

3. Proti bolesti

Co si budeme říkat, shazování kil dá někdy pěkně zabrat a při cvičení se nejednou nevyhneme ani nepříjemným pocitům. Výzkumníci z University of Illinois zjistili, že dva šálky kávy asi půl hodinku před náročným cvičením dokáže zmírnit bolest svalů. Díky kávě si tedy budete zvládat dát do těla ještě více a vydržíte cvičit delší dobu nebo s větším nasazením.

4. Dostane vás do nálady

Tak jako samotná fyzická aktivita, i káva má pozitivní vliv na náladu. Dokonce ji podle vědců ze Seoul National University ani netřeba pít, stačí přivonět. Její vůně má totiž na svědomí změny proteinů v mozku, které se spojují se stresem. Pokud tedy cvičíte ráno a rádi si po probuzení dopřejete i šálek kávy, zabíjíte dvě mouchy jednou ranou.

Komu káva pomůže?

Mike Gleeson, profesor biochemie v Loughborough University pro Daily Mail upřesnil: „Studie dokazují, že příjem kofeinu má větší efekt na fyzický výkon rekreačních sportovců jak na profíky. Pomoci může při cyklistice, běhání a sportech, při kterých jste ve vysokém nasazení přibližně na 80-90 minut.“

Sponzorováno

Pozor, nepřežeňte to

Ani s kávou to však netřeba přehánět. Maximální množství, které vám pomůže na sobě máknout, je kolem 6 miligramů na kilogram vašeho těla. Pokud tedy například vážíte 80 kilo, neměli byste přijmout více než 480 miligramů – což jsou asi tři klasické kávy (1,7 dcl). Ideální je ji vypít hodinu až půl hodinu před cvičením.

Pokud máte problémy se srdcem, nebo podobné chronické onemocnění, měli byste raději konzultovat příjem kávy i vhodné cvičení s lékařem.

TIP: Jak začít běhat a zůstat u toho?

Jak pít kávu před cvičením?

Bez cukru

Pokud patříte mezi zastánce kávy s mlékem a cukrem, měli byste se alespoň před cvičením v tomto ohledu omezit. Akorát tak dodáte tělu více kalorií, které je třeba spálit.

Dopřejte si i vodu

Káva má sice mnoho pozitiv, na druhé straně má však i negativa a jedním z nich je, že člověka odvodňuje. Kromě toho ztratíte hodně tekutin při samotném cvičení díky pocení, takže je velmi důležité pít dostatek čisté vody.

Nepokazte si spánek

Pokud jste zvyklí cvičit večer a bez problémů usínáte, vše je v pořádku. Sledujte však, zda po zavedení pití kávy před cvičením nezačnete mít v posteli problémy. Některým lidem ví už jedna káva v odpoledních hodinách usínání znepříjemnit.

A protože nedostatek spánku má kromě mnoha jiných negativ na svědomí i zpomalení metabolismu, nepodceňujte ho a pokud je třeba, kávu si raději odpusťte.

Vy si kávu dáváte před nebo po sportování? Budeme moc rádi za vaše tipy.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: A co káva při hubnutí?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva